Tarcica dębowa sucha i mokra – ponad 60% importu
Motorem napędowym dla rozwoju wielu gałęzi przemysłu są dziś rosnące oczekiwania klientów. Ci, którzy nie są w stanie zaoferować korzystnej ceny i terminowości dostaw, nie mogą liczyć na to, że się utrzymają na rynku. Wiedzą o tym doskonale właściciele firmy Tar-Dex.
– To właśnie wysoka jakość oferowanych przez nas wyrobów jest gwarancją, że klienci wrócą do nas z kolejnym zamówieniem. Nastawiając się na stałą, długofalową współpracę, nie możemy więc sobie pozwolić na żadne kompromisy, tym bardziej, że to od terminowości dostaw i stałej jakości materiału – tarcicy dębowej mokrej, suchej, a także innych gatunków, jak np. tarcica jesionowa sucha czy tarcica bukowa sucha – zależy utrzymanie płynności produkcji przez naszych klientów – mówi Grzegorz Cichocki z firmy Tar-Dex.
Równie istotnym aspektem jest cena. Wychodząc z założenia, że na polskim rynku niewiele firm oferuje dobrej jakości tarcicę liściastą, właściciele firmy Tar-Dex nastawili się na import, który obecnie stanowi więcej niż połowę wszystkich zakupów przedsiębiorstwa.

 

fot. Tar-Dex

-Na europejskim rynku drzewnym ceny tarcicy dębowej suchej i mokrej czy tarcicy bukowej, jesionowej, olchowej, tarcicy brzozowej suchej i mokrej są bardzo zbliżone. Z tego powodu głównym aspektem decydującym o wyborze dostawcy nie jest pochodzenie surowca, ale właśnie jego cena, istotna też dla naszych klientów – wyjaśnia Grzegorz Cichocki.
Obecnie Tar-Dex kupuje tarcicę mokrą głównie w Chorwacji, Austrii, a także w Niemczech i na Ukrainie. Po jej wysuszeniu i przesortowaniu, odsprzedaje ją klientom z Polski i z zagranicy. Obecnie od 60 do 80% kupowanego surowca stanowi tarcica dębowa mokra, ponadto jesion, olcha, klon i brzoza.

Zaufanie w biznesie to podstawa
Wiele firm oferujących wyroby z drewna, zwłaszcza średnich, nie ma potrzeby ani możliwości tworzenia własnego magazynu. Właściciele takich przedsiębiorstw często są skłonni zapłacić więcej i kupić określoną partię surowca, co do której nie będą mieli żadnych wątpliwości jeśli chodzi o parametry.
– Odpowiednia jakość surowca zagwarantowana jest u nas nie tylko dzięki doświadczeniu naszych pracowników, ale również za sprawą bogatego wyposażenia i regularnych inwestycji w park maszynowy. Dysponujemy ogrzewanym magazynem, w którym znajdują się m.in. wózki widłowe, a także zaawansowany sprzęt, taki jak manipulator podciśnieniowy. Dzięki temu możemy zagwarantować klientom odpowiednie przygotowanie materiału – komentuje Grzegorz Cichocki.

 

fot. Tar-Dex

Tarcica dębowa mokra
Firma Tar-Dex miesięcznie sprzedaje ok. 150 m³ tarcicy suchej (przede wszystkim jest to dąb, ale także tarcica brzozowa sucha, tarcica jesionowa sucha, tarcica olchowa sucha i tarcica bukowa. Jeśli chodzi o sprzedaż tarcicy mokrej, to miesięcznie wynosi ona ok. 300 m³.
– Szczególnie mokry materiał wymaga odpowiedniego sortowania i selekcji jakościowej. Na przykład w przypadku tarcicy dębowej mokrej ceny za materiał o grubości 50 mm kształtują się w przedziale 2500 – 3500 zł. Cena za dębinę precyzyjnie posortowaną to już ponad 4 000 zł/m3. Z tego względu zdecydowaliśmy się na zakup manipulatora podciśnieniowego – podkreśla Grzegorz Cichocki.
Błyskawiczna amortyzacja inwestycji pokazała, że była to dobra decyzja, bo dotychczas odpowiedzialny za selekcjonowanie desek brakarz musiał każdego dnia przenieść i obejrzeć kilkanaście metrów sześciennych tarcicy dębowej mokrej. Pracę tę wykonywał kilkukrotnie, bo każdy materiał trafiający do firmy Tar-Dex, nawet jako wstępnie przesortowany, poddawany jest ponownej kontroli. Dodatkowa selekcja – już jako tarcicy dębowej suchej – odbywa się po ukończeniu procesu suszenia. Manipulator sprawił, że selekcja materiału przebiega więc szybciej i przy mniejszym zaangażowaniu pracowników w przenoszenie desek.

 

fot. Tar-Dex

Dobrze zaopatrzony magazyn to podstawa
Tarcica bukowa sucha, tarcica jesionowa sucha, tarcica olchowa sucha, tarcica brzozowa sucha, dębina… W procesie suszenia i w ogrzewanym magazynie firmy Tar-Dex, w zależności od pory roku, znajduje się zazwyczaj od 300 do 600 m³ materiału. W większości jest to towar zakupiony z myślą o stałych odbiorcach, jednak firma dysponuje także pewną nadwyżką tarcicy, która pozwala na płynną realizację zamówień.
– Swoje działanie opieramy przede wszystkim na sortowaniu tarcicy liściastej dla średnich i większych zakładów zajmujących się produkcją mebli, stolarki drewnianej, listew, schodów i innych wyrobów z drewna. Sukcesywnie rozwijamy też handel detaliczny, który staje się coraz ważniejszym obszarem naszej działalności. Niezależnie od tego, jakiego klienta obsługujemy, skupiamy się na tym, aby dostawy suchej tarcicy dębowej, bukowej, tarcicy jesionowej, olchowej, brzozowej oraz każdego innego gatunku realizować terminowo i zachowaniem wszystkich etapów kontroli jakościowej – podsumowuje Grzegorz Cichocki.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tar-dex.pl

62-081 Poznań, ul. Żytnia 6 / Wysogotowo , woj. wielkopolskie
tel. +48 503 357 747, +48 508 927 996,