Mączka wapienna to drobno zmielony proszek o składzie chemicznym będącym węglanem wapnia. Jest ona produkowana poprzez mielenie naturalnego węglanu wapnia, który występuje w postaci skał wapiennych. Mączka wapienna, dostępna w szerokiej ofercie Lhoist, to wysokiej klasy certyfikowany produkt, którego jakość ukształtowało wieloletnie doświadczenie międzynarodowego koncernu.

Surowiec ten jest białym lub lekko kremowym proszkiem o drobnoziarnistej strukturze. Jego cząsteczki są bardzo drobne, co umożliwia łatwe mieszanie z innymi substancjami i materiałami. Zastosowanie produktów na bazie mielonego węglanu wapnia, czyli mączki wapiennej, jest bardzo wszechstronne i obejmuje wiele dziedzin przemysłu.

fot. Lhoist 

Węglan wapnia – zastosowanie mączki wapiennej w budownictwie

Mączka wapienna znajduje szerokie zastosowanie jako wypełniacz w produkcji różnego rodzaju zapraw budowlanych. Jest dodawana do mieszanek w celu poprawienia ich właściwości fizycznych i mechanicznych. Działa jako materiał wypełniający, który zwiększa objętość zaprawy. Dodatek mączki wapiennej poprawia także przyczepność, plastyczność i wytrzymałość zaprawy, co przekłada się na lepszą jakość wykończeń budowlanych. Lhoist – światowy lider produkcji wapna, wapna dolomitowego i wyrobów wapienniczych – oferuje wysokiej jakości mączkę wapienną w kilku wariantach granulacji, optymalnej do potrzeb inwestorów wielu gałęzi gospodarki.

fot. Lhoist 

Mączka wapienna w produkcji ceramiki i tworzyw sztucznych

Mączka wapienna jest również używana w produkcji ceramiki jako topnik. Dodaje się ją do glin, szkliw i innych materiałów ceramicznych, aby obniżyć temperaturę topnienia i poprawić płynność masy ceramicznej podczas procesu wypalania. Wpływa ona na właściwości strukturalne i estetyczne ceramiki, takie jak wytrzymałość, kolor, tekstura i zdolność do tworzenia szczelnych powierzchni.

Mielony węglan wapnia znajduje zastosowanie także jako wypełniacz w produkcji tworzyw sztucznych. Jest dodawany do polimerów w celu zwiększenia objętości i zmniejszenia kosztów produkcji. Mączka wapienna pełni rolę materiału wypełniającego, który pomaga w utrzymaniu pożądanej struktury i właściwości mechanicznych tworzyw sztucznych. Jest również stosowana do poprawy odporności na ogień oraz dodania właściwości termoizolacyjnych.

fot. Lhoist 

Mielony węglan wapnia w produkcji wyrobów betonowych

Mączka wapienna, czyli zmielony węglan wapnia, ma zastosowanie również w produkcji różnego rodzaju wyrobów betonowych. Jest dodawana do mieszanki betonowej w celu poprawienia jej właściwości, takich jak wytrzymałość, trwałość i obrabialność. Mączka wapienna pełni rolę dodatkowego wypełniacza, który zwiększa objętość betonu, jednocześnie poprawiając jego właściwości mechaniczne. Jest również używana jako składnik w betonie lekkim, który charakteryzuje się niską masą własną i dobrą izolacją termiczną.

fot. Lhoist 

Lhoist – nie tylko węglan wapnia

Lhoist, będący częścią Lhoist Group, to blisko 30 lat doświadczenia w produkcji wapna i wyrobów wapienniczych. Z oferty firmy korzystają klienci z sektorów ochrony środowiska, rolnictwa, przemysłu hutniczego, papierniczego, chemicznego, budownictwa lądowego, inżynierii drogowej oraz wielu innych. Producent – lider produkcji wapna, wapna dolomitowego i wyrobów wapienniczych – dostarcza swoim klientom zoptymalizowane produkty, wśród których znajdziemy np. wapno palone, wapno dolomitowe, wapno hydratyzowane, wapno nawozowe czy kruszywa i kamienie.

Ze szczegółowymi informacjami można zapoznać się na stronie producenta: www.lhoist.com

46-050 Tarnów Opolski, ul. Wapiennicza 7, woj. opolskie
tel. +48-774 516 200,