Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego – jaki wybrać, cena, opinie

Twarda woda to częsty problem w gospodarstwach domowych. Problem, bo osad z niej potocznie zwany kamieniem pozostaje na wewnętrznych częściach pralki, na baterii czy czajniku i niszczy je. Źle wpływa również na kondycję ubrań, a także ludzkiej skóry. Jaki z tego wniosek? Profesjonalny zmiękczacz wody to dobre i gwarantujące oszczędności rozwiązanie do domu jednorodzinnego. A jego cena może być konkurencyjna. Dziś mamy przyjemność rozmawiać z Panem Hubertem Czyżewskim z firmy TOP-INSTAL, będącej dystrybutorem produktów firmy Watts Industries.

Lider Budowlany: Panie Hubercie może na początek wyjaśnimy czym jest twarda woda?

Hubert Czyżewski: twardość wody to właściwość wynikająca z obecności w niej soli wapnia, magnezu i innych metali, a dokładnie – z ich stężenia. Wyróżniamy dwa rodzaje twardości. Przemijająca, zwana też węglanową – czyli pochodzącą w szczególności od węglanów i wodorowęglanów wapnia i magnezu. Związki te są wytrącane z wody w czasie jej gotowania, przybierając formę osadu. Nieprzemijająca, zwaną też niewęglanową, za którą odpowiedzialna jest obecność w wodzie siarczanów, azotanów, chlorków i innych rozpuszczalnych soli, głównie wapnia i magnezu. Te związki pozostają w wodzie nawet po jej przegotowaniu.

LB: Wytrącony z wody osad to nie tylko kwestia sprawności urządzeń, estetyki czy zdrowia, prawda?

HCz: Racja. Twardość wody wpływa również na jej napięcie powierzchniowe. Im ono większe, tym trudniej zwilżać wszelkiego rodzaju powierzchnie – tak więc trudniej jest je czyścić. Jeśli masz twardą wodę, musisz używać więcej mydła i detergentów, co szkodzi i naturze i niestety portfelowi.

LB: Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń zmiękczających lub neutralizujących twardość wody. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki zmiękczacz wody wybrać? Do domu jednorodzinnego gdzie mieszka wiele pokoleń i do takiego zamieszkiwanego głównie przez rodzinę 2+2? Od przybytku podobno głowa nie boli…

HCz: A jednak potrafi rozboleć (śmiech). Receptą na dokonanie dobrego wyboru w tym wypadku jest poznanie i zrozumienie podstaw technologii zmiękczania wody. Najczęściej stosowaną opcją jest wymiana występujących w twardej wodzie jonów magnezu i wapnia na jony sodu lub potasu. Otrzymujemy efekt zmiękczenia, ale za cenę pozbycia się z wody ważnych mikroelementów. Poza tym przy omawianym tu systemie potrzebne są dodatkowo sól i przepłukiwanie złoża. To generuje koszty i prowadzi do niepotrzebnego zużycia wody. Alternatywą jest zastosowanie urządzenia One Flow, które działa zupełnie inaczej.

fot. Watts Industries

LB: No właśnie, jak działa OneFlow?

HCz: Urządzenie OneFlow nie jest właściwie zmiękczaczem wody w taki sposób jaki to rozumiano do tej pory. Działa w oparciu o zupełnie inną technologię, zwaną TAC (Template Assisted Crystalizattion). Opatentowana w USA przez firmę WATTS technologia TAC to przełom…

LB: Zdaje sobie Pan sprawę, że wielu producentów tak mówi?

HCz: Tak (śmiech) może nawet wszyscy. Ale nie wszyscy mają na to argumenty. My je posiadamy. Przede wszystkim OneFlow nie przepłukuje złoża, co za tym idzie nie potrzebuje energii elektrycznej i nie marnuje wody. Nie zmienia też składu wody i nie pozbawia jej ważnych mikroelementów. Co więcej nie wymaga również dodawania soli ani podłączenia do kanalizacji.

LB: Skoro urządzenie nie pozbywa się jonów wapnia i magnezu, to jak zmiękcza wodę?

HCz: To urządzenie nie zmiękcza wody. Właśnie w tym miejscu dochodzimy do sedna technologii TAC. Technologia, ta powoduje przyciąganie minerałów powodujących twardość wody i zamiast je wypłukiwać, przekształca je w nieszkodliwe, nieaktywne i nieosadzające się mikroskopijne kryształy. W tym tkwi przełom. Krystalizacja zachodzi na powierzchni ziaren polimerowych stanowiących złoże. Aby to sobie lepiej zobrazować zachęcam do obejrzenia filmów na YouTube.

LB: OneFlow bez prądu, produkowania ścieków i stosowania dodatków w postaci soli pozwala cieszyć się zdrową i czystą wodą, która nie zakamieni ani rur ani sprzętu AGD. Dobrze rozumiem?

HCz: Tak. Dokładnie o tym mowa. A to nie wszystko. Zainstalowanie OneFlow pomoże skutecznie oczyścić zakamienione już rury. Można go montować bez obaw na starych instalacjach i to nie tylko w domach jednorodzinnych, o których rozmawialiśmy, ale i mieszkaniach. OneFlow ma bowiem wygodną kompaktową wielkość.

fot. Watts Industries

LB: Skoro wspomniał Pan, że OneFlow bez przeszkód znajdzie zastosowanie także w mieszkaniach, to zapytam jeszcze czy istnieją w ogóle jakiekolwiek ograniczenia czy wymagania dotyczące montażu tego urządzenia?

HCz: Wymagania są minimalne. To na co trzeba zwrócić uwagę przed instalacją to skład wody oraz dobór właściwego przepływu. . Mamy kilka typów, które charakteryzują się różnymi przepływami 4l/min, 23l/min, 38l/min używane najczęściej przy mniejszych instalacjach np. domowych oraz duże 60l/min i 75 l/min, które również możemy łączyć ze sobą przy dużych obiektach mieszkalnych i hotelowych. Natomiast tabela z wymaganiami dotyczącymi parametrów wody jest dostępna na naszej stronie internetowej. Przy wodzie czerpanej z własnej studni warto zwrócić uwagę na potencjalnie wysoki poziom żelaza i miedzi.

Dodam jeszcze, że w przypadku bardzo twardej wody warto pomyśleć o zainstalowaniu dodatkowego filtra mechanicznego. Pamiętajmy również o tym, by OneFlow montować tylko na przyłączu zimnej wody. W przypadku jakichkolwiek pytań, współpracujący z nami instalatorzy, na pewno doradzą odpowiednie urządzenie i prawidłowo je zamontują.

LB: Wielu czytelników zastanawia się pewnie teraz ile to wszystko kosztuje?

HCz: Cena zmiękczacza do wody szczególnie gdy ma on być przeznaczony do domu jednorodzinnego o dużym zużyciu wody potrafi być wysoka. Konkurencyjna cena OneFlow to jego kolejna zaleta. OneFlow Plus z filtrem węglowym dodatkowo oczyszcza wodę i wszystkie wersje tego stworzonego przez firmę WATTS urządzenia są praktycznie bezobsługowe. Mówię praktycznie, bo trzeba wymienić złoże, ale co 2-3 lata. To bardzo ekonomiczne. Naprawdę warto pozwolić sobie na OneFlow.

LB: Jak wiele tego typu urządzeń jest montowanych w Polsce ?

HCz : Na pewno jest to ilość idąca w tysiące rocznie. W ostatnim czasie obserwujemy olbrzymie zainteresowanie urządzeniami OneFlow. Współpracujący z nami instalatorzy montują rosnącą lawinowo ilość urządzeń – szczególnie w domach jednorodzinnych. … Jesteśmy jednym z Autoryzowanych Dystrybutorów OneFlow w kraju i w tym roku sprzedaliśmy już około 1000 urządzeń tego typu. Powtórzę jeszcze raz – naprawdę wart pozwolić sobie na OneFlow.

LB: Pozwólmy sobie na jakość. Dziękuję bardzo za rozmowę

HCz: Dziękuję.

05-500 Piaseczno, ul. Puławska 40A, woj. mazowieckie
tel. + 48 22 702 68 60,


Liczba odwiedzin: 378 | Data publikacji: 2021-07-07

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


24.01.2019 | Uzdatnianie wody
Inwestycja w filtry wody do domu i...
24.06.2020 | Hydraulika
System OneFlow® WATTS to przyjazne środowisku rozwiązanie,...
15.06.2021 | Pompy
Dostęp do wody z własnego ujęcia jest...
Energooszczędność w obecnych czasach to coś więcej...
13.05.2021 | Piece, kotły
Pompa ciepła i kocioł wodorowy będą najbardziej...
Firma Euro-Wiert oferuje usługi wykonania odwiertów pod...
W opinii społecznej firmy rodzinne cieszą się...
Pompy dozujące oraz pompy lakiernicze SAMES KREMLIN...
Coraz więcej gospodarstw domowych stawia na własne...
31.05.2019 | Ogrzewanie
Zmiany klimatyczne i kurczące się zasoby naturalne...
16.08.2018 | Ogrzewanie
Współczesny inwestor budując dom, stawia przede wszystkim...
14.03.2018 | Ogrzewanie
Inwestorzy decydujący się na zakup pompy ciepła...
25.10.2017 | Ogrzewanie
W nowoczesnych domach odchodzi się od tradycyjnych...
Wybór systemu grzewczego to wybór na lata,...
09.03.2017 | Pompy
Zakłady komunalne, oczyszczalnie ścieków, zakłady przemysłowe, spożywcze,...
20.04.2016 | Ogrzewanie
Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku...
18.03.2016 | Ogrzewanie
Odnawialne źródła energii – w tym powietrzne...
03.02.2016 | Pompy
Zakres stosowania agregatów pompowych jest bardzo szeroki,...
Co przeciętny Kowalski wie na temat pomp...
14.10.2014 | Pompy
Na każdym etapie budowy, a także w...
15.09.2014 | Ogrzewanie
Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, a...
28.03.2014 | Ogrzewanie
Rozwiązania techniki systemowej promowane jako „ekologiczne” na...
01.10.2013 | Ogrzewanie
Nowoczesne, ekologiczne a przede wszystkim tanie źródło...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. dolnośląskie
woj. mazowieckie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego, zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego cena, Watts, Watts Water Technologies, Watts Industries Polska, pompy, pompy wodne, regulatory, kontrolery, bezpieczeństwo wodne, bezpieczna woda, czysta woda, woda wysokiej jakości, rozdzielacze, zawory, zawory równoważące, rury, rury preizolowane, systemy dystrybucji wody, manometry, termometry, zawory mieszające,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy