Lider Budowlany: Panie Hubercie może na początek wyjaśnimy czym jest twarda woda?

Hubert Czyżewski: twardość wody to właściwość wynikająca z obecności w niej soli wapnia, magnezu i innych metali, a dokładnie – z ich stężenia. Wyróżniamy dwa rodzaje twardości. Przemijająca, zwana też węglanową – czyli pochodzącą w szczególności od węglanów i wodorowęglanów wapnia i magnezu. Związki te są wytrącane z wody w czasie jej gotowania, przybierając formę osadu. Nieprzemijająca, zwaną też niewęglanową, za którą odpowiedzialna jest obecność w wodzie siarczanów, azotanów, chlorków i innych rozpuszczalnych soli, głównie wapnia i magnezu. Te związki pozostają w wodzie nawet po jej przegotowaniu.

LB: Wytrącony z wody osad to nie tylko kwestia sprawności urządzeń, estetyki czy zdrowia, prawda?

HCz: Racja. Twardość wody wpływa również na jej napięcie powierzchniowe. Im ono większe, tym trudniej zwilżać wszelkiego rodzaju powierzchnie – tak więc trudniej jest je czyścić. Jeśli masz twardą wodę, musisz używać więcej mydła i detergentów, co szkodzi i naturze i niestety portfelowi.

LB: Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń zmiękczających lub neutralizujących twardość wody. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki zmiękczacz wody wybrać? Do domu jednorodzinnego gdzie mieszka wiele pokoleń i do takiego zamieszkiwanego głównie przez rodzinę 2+2? Od przybytku podobno głowa nie boli…

HCz: A jednak potrafi rozboleć (śmiech). Receptą na dokonanie dobrego wyboru w tym wypadku jest poznanie i zrozumienie podstaw technologii zmiękczania wody. Najczęściej stosowaną opcją jest wymiana występujących w twardej wodzie jonów magnezu i wapnia na jony sodu lub potasu. Otrzymujemy efekt zmiękczenia, ale za cenę pozbycia się z wody ważnych mikroelementów. Poza tym przy omawianym tu systemie potrzebne są dodatkowo sól i przepłukiwanie złoża. To generuje koszty i prowadzi do niepotrzebnego zużycia wody. Alternatywą jest zastosowanie urządzenia One Flow, które działa zupełnie inaczej.

fot. Watts Industries

LB: No właśnie, jak działa OneFlow?

HCz: Urządzenie OneFlow nie jest właściwie zmiękczaczem wody w taki sposób jaki to rozumiano do tej pory. Działa w oparciu o zupełnie inną technologię, zwaną TAC (Template Assisted Crystalizattion). Opatentowana w USA przez firmę WATTS technologia TAC to przełom…

LB: Zdaje sobie Pan sprawę, że wielu producentów tak mówi?

HCz: Tak (śmiech) może nawet wszyscy. Ale nie wszyscy mają na to argumenty. My je posiadamy. Przede wszystkim OneFlow nie przepłukuje złoża, co za tym idzie nie potrzebuje energii elektrycznej i nie marnuje wody. Nie zmienia też składu wody i nie pozbawia jej ważnych mikroelementów. Co więcej nie wymaga również dodawania soli ani podłączenia do kanalizacji.

LB: Skoro urządzenie nie pozbywa się jonów wapnia i magnezu, to jak zmiękcza wodę?

HCz: To urządzenie nie zmiękcza wody. Właśnie w tym miejscu dochodzimy do sedna technologii TAC. Technologia, ta powoduje przyciąganie minerałów powodujących twardość wody i zamiast je wypłukiwać, przekształca je w nieszkodliwe, nieaktywne i nieosadzające się mikroskopijne kryształy. W tym tkwi przełom. Krystalizacja zachodzi na powierzchni ziaren polimerowych stanowiących złoże. Aby to sobie lepiej zobrazować zachęcam do obejrzenia filmów na YouTube.

LB: OneFlow bez prądu, produkowania ścieków i stosowania dodatków w postaci soli pozwala cieszyć się zdrową i czystą wodą, która nie zakamieni ani rur ani sprzętu AGD. Dobrze rozumiem?

HCz: Tak. Dokładnie o tym mowa. A to nie wszystko. Zainstalowanie OneFlow pomoże skutecznie oczyścić zakamienione już rury. Można go montować bez obaw na starych instalacjach i to nie tylko w domach jednorodzinnych, o których rozmawialiśmy, ale i mieszkaniach. OneFlow ma bowiem wygodną kompaktową wielkość.

fot. Watts Industries

LB: Skoro wspomniał Pan, że OneFlow bez przeszkód znajdzie zastosowanie także w mieszkaniach, to zapytam jeszcze czy istnieją w ogóle jakiekolwiek ograniczenia czy wymagania dotyczące montażu tego urządzenia?

HCz: Wymagania są minimalne. To na co trzeba zwrócić uwagę przed instalacją to skład wody oraz dobór właściwego przepływu. . Mamy kilka typów, które charakteryzują się różnymi przepływami 4l/min, 23l/min, 38l/min używane najczęściej przy mniejszych instalacjach np. domowych oraz duże 60l/min i 75 l/min, które również możemy łączyć ze sobą przy dużych obiektach mieszkalnych i hotelowych. Natomiast tabela z wymaganiami dotyczącymi parametrów wody jest dostępna na naszej stronie internetowej. Przy wodzie czerpanej z własnej studni warto zwrócić uwagę na potencjalnie wysoki poziom żelaza i miedzi.

Dodam jeszcze, że w przypadku bardzo twardej wody warto pomyśleć o zainstalowaniu dodatkowego filtra mechanicznego. Pamiętajmy również o tym, by OneFlow montować tylko na przyłączu zimnej wody. W przypadku jakichkolwiek pytań, współpracujący z nami instalatorzy, na pewno doradzą odpowiednie urządzenie i prawidłowo je zamontują.

LB: Wielu czytelników zastanawia się pewnie teraz ile to wszystko kosztuje?

HCz: Cena zmiękczacza do wody szczególnie gdy ma on być przeznaczony do domu jednorodzinnego o dużym zużyciu wody potrafi być wysoka. Konkurencyjna cena OneFlow to jego kolejna zaleta. OneFlow Plus z filtrem węglowym dodatkowo oczyszcza wodę i wszystkie wersje tego stworzonego przez firmę WATTS urządzenia są praktycznie bezobsługowe. Mówię praktycznie, bo trzeba wymienić złoże, ale co 2-3 lata. To bardzo ekonomiczne. Naprawdę warto pozwolić sobie na OneFlow.

LB: Jak wiele tego typu urządzeń jest montowanych w Polsce ?

HCz : Na pewno jest to ilość idąca w tysiące rocznie. W ostatnim czasie obserwujemy olbrzymie zainteresowanie urządzeniami OneFlow. Współpracujący z nami instalatorzy montują rosnącą lawinowo ilość urządzeń – szczególnie w domach jednorodzinnych. … Jesteśmy jednym z Autoryzowanych Dystrybutorów OneFlow w kraju i w tym roku sprzedaliśmy już około 1000 urządzeń tego typu. Powtórzę jeszcze raz – naprawdę wart pozwolić sobie na OneFlow.

LB: Pozwólmy sobie na jakość. Dziękuję bardzo za rozmowę

HCz: Dziękuję.

05-500 Piaseczno, ul. Puławska 40A, woj. mazowieckie
tel. + 48 22 702 68 60,