Mączka wapienna Lhoist – charakterystyka produktu

Mączka wapienna pozyskiwana jest w procesie suszenia i mielenia kamienia wapiennego. Głównym składnikiem mączki jest węglan wapnia CaCO3. Ze względu na swe stabilne właściwości oraz korzystną cenę surowca, mączka wapienna znajduje zastosowanie w szeregu branż od przemysłu przez rolnictwo po budownictwo. Firma Lhoist, jako światowy lider produkcji wapna, wapna dolomitowego i wyrobów wapienniczych oferuje mączką wapienną najwyższej jakości w kilku wariantach granulacji, optymalnej do potrzeb inwestorów wielu gałęzi gospodarki. Mączka wapienna Lhoist wydobywana jest w zakładach produkcyjnych w Bukowej, Tarnowie Opolskim i Wojcieszowie. Materiał charakteryzuje wysoka zawartość węglanu wapnia CaCO3 > 96%, niska wilgotność H2O max 0,3 % oraz niska zawartość żelaza Fe2O3 max 0,4% i innych metali.

fot. Lhoist

Mączka wapienna Lhoist jako wypełniacz w produkcji betonowej

Wapień to skała osadowa, która jest jednym z najpowszechniej stosowanych kruszyw w branży budowlanej. Jako surowiec pochodzenia naturalnego o wysokich właściwościach wiążących, wspiera budownictwo od tysiącleci. Współcześnie, dużym zainteresowaniem inwestorów cieszy się powstająca w procesie obróbki wapienia mączka wapienna. Zastosowanie jej jako wypełniacza mieszanek betonowych poprawia właściwości betonu używanego do produkcji prefabrykatów, kostki brukowej, betonu towarowego, galanterii betonowej i betonu architektonicznego. To ekologiczne i efektywne rozwiązanie, którego dodatkowymi atutami są cena i wszechstronność aplikacji.

fot. Lhoist

Wśród zalet stosowania dodatku mineralnego w postaci mączki wapiennej Lhoist w budownictwie wymienić można:

• podniesienie ogólnej wytrzymałości betonu,
• zwiększenie sztywności, trwałości końcowego produktu,
• stabilizacja i poprawa reologii mieszkanki,
• uszczelnianie struktury betonu,
• wypełnienie kapilar między kruszywami,
• zwiększenie odporności na korozję produktu końcowego,
• jasny kolor ułatwiający dalsze barwienie w masie,
• wysoka plastyczność, która zapewnia dokładne odwzorowanie kształtu szalunku,
• niska wilgotność zmniejszająca nasiąkliwość.

fot. Lhoist

Mączka wapienna Lhoist jako dodatek do betonu samozagęszczalnego zapewnia większą i powtarzalną płynność mieszanki. Pozwala także zmniejszyć ilość cementu niezbędnego do jego przygotowania i ulepsza jego właściwości. Z kolei wysoki poziom przemiału mączki i bardzo drobne frakcje w mieszance sprawiają, że z powodzeniem można stosować ten materiał jako dodatek do betonu architektonicznego i dekoracyjnego bez ryzyka utraty walorów faktury materiału. To wypełniacz o szerokiej funkcjonalności i dostępny w korzystnej cenie.

fot. Lhoist

Zastosowanie mączki wapiennej Lhoist w innych dziedzinach gospodarki

Mączka wapienna Lhoist jako dodatek do produkcji betonowej to nie jedyna forma aplikacji materiału.

Wśród przykładowych zastosowań wymienić można:

• rolnictwo – jako środek do odkwaszania (wapnowania) i nawożenia gleb, dzięki wysokiej reaktywności i szybkiemu nieszkodliwemu dla roślin działaniu, a także jako pasza uzupełniająca,
• ochronę środowiska – jako sorbenty służące do odsiarczanie spalin,
• inżynierię drogową – jako elementy mieszanek asfaltowych do wiązania i utwardzania warstw budujących nawierzchnię dróg,
• budownictwo – jako element mieszkanki do tynków, wylewek, zapraw murarskich, pokryć dachowych, okładzin elewacyjnych, cegieł i dachówek glinianych, płytek ceramicznych,
• przemysł hutniczy – jako jeden z głównych dodatków w produkcji szkła, włókna szklanego oraz wełny szklanej,
• przemysł chemiczny – jako element klejów, farb, lakierów wyrobów z gumy,
• produkcję tworzyw sztucznych – jako wypełniacz stabilizujący wyroby z polimerów.

fot. Lhoist

Mączka wapienna – cena, składowanie, dostępność

Dzięki czystości złoża i wysokim standardom produkcji, mączkę wapienną Lhoist wyróżnia korzystny bilans jakości do ceny. Pozyskiwanie materiału z pięciu źródeł w Polsce oraz całodobowa praca zakładu przez siedem dni w tygodniu, pozwala producentowi zachować ciągłość dostaw i stałą realizację zleceń klientów. Ponadto, ścisła kontrola obrabianego materiału gwarantuje powtarzalność parametrów fizyczno-chemicznych mączki wapiennej. Cena materiału zależy między innymi od kosztów transportu i sposobu dystrybucji. Mączka wapienna Lhoist dostępna jest w workach typu Big-Bag, a także sprzedawana jest luzem.

fot. Lhoist

Z przeznaczeniem do załadunku na środki transportu zabezpieczające materiał przed zawilgoceniem i zanieczyszczeniem. Cena mączki wapiennej Lhoist to 120 zł netto za tonę. Koszty zakupu materiału oraz transportu amortyzuje wydajność mączki przy różnorodnych zastosowaniach oraz stosunkowo łatwodostępne metody transportu. W ramach realizacji usługi firma Lhoist dostarcza produkt na wskazane przez inwestora miejsce odbioru, zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami.

fot. Lhoist

Wybierając dostawcę dodatku mineralnego w postaci mączki wapiennej warto postawić na renomowaną firmę z wieloletnim doświadczeniem produkcji i dystrybucji materiałów wapiennych.

W stałej ofercie Lhoist znajdziemy:

• wapno palone,
• wapno dolomitowe,
• wapno hydratyzowane,
• wapno nawozowe,
• kruszywo i kamienie,
• pozostałe produkty przemiału kamienia wapiennego (sorbenty, kreda pastewna i malarska).

fot. Lhoist

Szczegółowe opisy zastosowań mączek wapiennych Lhoist, ceny oraz karty produktów, dostępne są na stronie producenta www.lhoist.com.

46-050 Tarnów Opolski, ul. Wapiennicza 7, woj. opolskie
tel. +48-774 516 200,