Jednym z najbardziej popularnych i pożądanych przez inwestorów produktów dekarskich są oczywiście tradycyjne dachówki. Cenione są przede wszystkim za estetykę, ponieważ nadają budynkom eleganckiego charakteru i pięknie komponują się zarówno z klasycznymi formami jak i budynkami nowoczesnymi. Jednak mają swoje wady. Przede wszystkim są ciężkie, przez co więźba dachowa musi spełniać bardziej rygorystyczne wymagania niż w przypadku lekkich pokryć dachowych. Poza tym mają tendencje do zmian barwy czy porastania grzybami i mchami. W końcu ich cena przekracza możliwości wielu inwestorów, a ich montaż wiąże się z powstawaniem dużych ilości odpadów co powoduje dodatkowe koszty.
Rozwiązaniem takich i innych problemów są dachówki kompozytowe – produkt nowy na polskim rynku, ale zwracający uwagę cechami poszukiwanymi przez inwestorów. Dachówki kompozytowe produkowane są zgodnie z opatentowaną technologią, z masy pochodzącej z recyklingu. Są więc produktem ekologicznym. Jednak najważniejsze są ich właściwości, dzięki którym krycie dachu będzie tańsze, łatwiejsze, pozbawione odpadów i bardzo trwałe, a przy tym nie różniące się wyglądem od tradycyjnych, klasycznych dachówek ceramicznych.  

 

dachówki kompozytowefot. TiLeCo

 

Dachówka kompozytowa – lekki produkt na każdy dach
Jedną z najważniejszych cech dachówek kompozytowych jest ich niski ciężar. Dzięki temu znajdują one zastosowanie zarówno w nowo powstających budynkach, jak i tych modernizowanych.
Obecnie w nowoczesnych budynkach często stosuje się więźby dachowe o lekkiej konstrukcji. Związane jest to główne z oszczędnościami i dążeniem do tego by konstrukcje dachów, ale i całych budynków były jak najprostsze. W takich budynkach stosowanie tradycyjnych, ciężkich dachówek jest często wykluczone. Rozwiązaniem są tu dachówki kompozytowe, których ciężar nie przekracza 20 kg/m2.

 

dachówki kompozytowe dachówki kompozytoweKrycie dachu na domu w Oslo / fot. TiLeCo

– Jeżeli weźmiemy pod uwagę krycie dachu dachówkami kompozytowymi już na etapie planowania budowy, to oszczędności w zużyciu drewna do budowy jego konstrukcji mogą  osiągnąć poziom do 20 proc. – mówi Ewa Szenic – Zaborowska, właścicielka firmy TiLeCo, produkującej dachówkę kompozytową – Jednak nasze produkty znajdują również zastosowanie w zakresie modernizacji starych konstrukcji. W przypadku wymiany starych pokryć czy likwidacji pokryć azbestowych montaż dachówek kompozytowych może odbyć się bez potrzeby wzmacniania czy budowania więźby od podstaw  – dodaje.
Masa dachówek wpływa również na koszt oraz szybkość przeprowadzenia montażu. Łatwiejszy transport na dach, w związku z małym ciężarem dachówki skraca jego czas a tym samym koszt.
Z niską masą dachówek związane są również duże oszczędności na ich transporcie – jest on o 30% tańszy. 

 

dachówki kompozytoweDom w Brwinowie / fot. TiLeCo

 

Dachówka kompozytowa – oszczędność materiału
Pomimo tego, że rynek budowlany pełny jest różnych produktów w zakresie pokryć dachowych, to żaden z producentów nie wymyślił jeszcze systemu, który redukowałby powstawanie odpadu przy kryciu dachu do minimum. Dachówki kompozytowe pozwalają na znaczne jego ograniczenie, biorąc pod uwagę możliwość docinania ich do dowolnych wymiarów.
– Dachówki kompozytowe można dowolnie ciąć szlifierką kątową lub wykonywać otwory w dowolnym miejscu, w tym wentylacyjne, bez obawy pękania lub kruszenia się dachówki. Zmniejszają się tym samym straty w materiale.
– Przy pokrywaniu dachu dachówką kompozytową nie ma w związku z powyższym konieczności stosowania tzw. dachówek systemowych do wyprowadzania odpowietrzeń i wentylacji, specjalnych dachówek antenowych czy dachówek pod fotowoltaikę – mówi Ewa Szenic – Zaborowska, dając inwestorowi duże oszczędności, rzędu nawet 40%.
– Jednocześnie inwestorzy oszczędzają przy zakupie akcesoriów, takich jak gąsiory, dachówki skrajne itp., które w porównaniu z ceną akcesoriów do dachówek ceramicznych są nawet do 50% tańsze.

 

dachówka kompozytowa dachówka kompozytowafot. TiLeCo

 

Dachówki kompozytowe – łatwa eksploatacja i trwałość
Wykonując pokrycie dachowe od produktów dekarskich wymagamy również trwałości i swoistej „bezobsługowości”. Remont lub budowa dachu to spora inwestycja, a więc nie może się powtarzać co kilka lat. Dachówki kompozytowe wykazują właściwości gwarantujące trwałość, jak i brak zmian w ich charakterystyce. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, całkowicie mrozoodporne oraz odporne na negatywne warunki atmosferyczne. Nie pękają pod wpływem uderzeń gradu czy pod wpływem zalegającego śniegu. Nie zmieniają również koloru pod wpływem działania promieni słonecznych. Dzięki niskiej higroskopijności są odporne na porastanie mchów, grzybów, pleśni. Dzięki temu użytkownicy nie muszą okresowo czyścić dachu z nieestetycznych zabrudzeń.

Dachówki kompozytowe są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych pokryć dachowych. Ze szczegółami dotyczącymi tego produktu można zapoznać się na stronie: www.tileco.pl

 

80-209 Dobrzewino, ul.Stolarska 12, woj. pomorskie
tel. 608 380 721,