Pokrycia dachowe – balchodachówka, blacha na rąbek stojący, blacha trapezowa
Estetyka dachu, często nazywanego „piątą elewacją” ma niemałe znaczenie, ale kierowanie się tylko tym aspektem przy wyborze pokrycia jest sporym błędem. Bo nie chodzi przecież jedynie kolor czy kształt, ale także o wytrzymałość różnych materiałów i ich cenę. Trzeba też pamiętać o tym, że materiał na pokrycie dachowe wybiera się jeszcze na etapie projektowania domu, a konkretnie – więźby. Dachówki ceramiczne i cementowe są znacznie cięższe, dlatego wymagają mocniejszej (a więc i droższej!) więźby dachowej, bo krokwie muszą mieć albo większy przekrój, albo być gęściej rozmieszczone. Blacha na rąbek stojący czy blachodachówka są zdecydowanie lżejszymi materiałami na pokrycie dachu, przez co nie wymagają aż tak masywnej konstrukcji, zdolnej do utrzymania dużego ciężaru. Odpowiadając więc na tytułowe pytanie: blacha trapezowa, dachówka czy blachodachówka, najpierw trzeba przeanalizować posiadane fundusze, wymagania odnośnie parametrów wytrzymałościowych wybranego rozwiązania, a także możliwość dopasowania go do naszych potrzeb (np. warto zwrócić uwagę, czy producent jest w stanie wykonać dla nas obróbkę blach, przyciąć je, wygiąć pod zadanym kątem itp.).
Po przeanalizowaniu wszystkich aspektów związanych z wyborem pokrycia dachowego, trudno nie zauważyć, że jednym z najkorzystniejszych ekonomicznie rozwiązań jest wybór bachodachówki (zwykłej czy modułowej) lub blach na rąbek stojący lub trapezowych. Tym bardziej, że dziś parametry wytrzymałościowe tego typu wyrobów są świetne, a oferta kolorystyczna i ciekawe wzornictwo sprawiają, że dach rzeczywiście staje się piątą elewacją, wieńcząc dzieło, jakim jest budowa domu.

Blachy trapezowe – do wyboru, do koloru
W ofercie firmy WAT znajduje się wybór sześciu różnych kształtów blach trapezowych, które profilowane są przy użyciu maszyn najnowszej generacji. Na elewacje oraz podbitki sprawdzi się profil T-8, który charakteryzuje się mniejszą sztywnością przetłoczenia, przez co zalecana maksymalna długość arkusza wynosi 6 mb. Modele T-12 i T-18 to najbardziej uniwersalne profile, które sprawdzą się nie tylko jako pokrycia dachowe, ale również jako elewacje. Szczelność na łączeniach arkuszy zagwarantowana jest dzięki rowkom kapilarnym.

 

blacha trapezowa, dachówka czy blachodachówka blacha trapezowa, dachówka czy blachodachówkaBlachy trapezowe

 

- Z kolei na dużych obiektach, takich jak hale, budynki przemysłowe i wiaty sprawdzi się blacha trapezowa T-35, która dzięki wysokim przetłoczeniom uzyskuje dużą sztywność profilu i odporność na obciążenia związane z naporem wody i śniegu – mówi Tomasz Widerlik z firmy WAT.
Ciekawą propozycją wybieraną często przez klientów z branży rolniczej jest powłoka antykondensacyjna – samoprzylepna membrana klejona do spodniej strony blachy, która zastępuje folię. Skutecznie absorbuje ona wilgoć pojawiającą się na wewnętrznej stronie dachu wskutek kondensacji pary wodnej, zapewnia dodatkową ochronę przed korozją, ponadto zwiększa izolację akustyczną i termiczną.

Blachodachówka zwykła czy modułowa?
Blachodachówka MAJOR z oferty WAT jest klasycznym pokryciem o uniwersalnym zastosowaniu zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i na obiektach użyteczności publicznej, kompleksach przemysłowych i gospodarczych. Zalecane długości arkuszy wynoszą od 0.46 mb do 6.06 mb. Szerokość robocza blachy z wsadu 1250 mm wynosi 1100 mm, a 350 mm – długość modułu blachodachówki.

 

blacha trapezowa, dachówka czy blachodachówka blacha trapezowa, dachówka czy blachodachówkaBlachodachówka MAJOR

 

Jedną z nowszych propozycji w ofercie firmy WAT jest blachodachówka FALA.
- Jest to eleganckie i trwałe pokrycie dachowe, łączące tradycję z nowoczesną technologią, które wyglądem bardzo przypomina dachówkę ceramiczną – mówi Tomasz Widerlik.
Zalecana długość arkuszy wynosi 0.46 mb do 6.06 mb, szerokość robocza blachy z wsadu 1250 mm ma 1050 mm, a długość modułu blachodachówki – 350 mm.

 

blacha trapezowa, dachówka czy blachodachówka blacha trapezowa, dachówka czy blachodachówkaBlachodachówka FALA

 

Decydując się na blachodachówkę warto wybrać modułową, która jest obecnie jedną z ciekawszych rynkowych propozycji.
- Nasza balchodachówka modułowa LENA ma unikalne, podwójne przetłoczenie, które gwarantuje usztywnienie arkuszy. Jednocześnie takie rozwiązanie podnosi też wizualne walory pokrycia dachowego – mówi Tomasz Widerlik.

Blacha na rąbek stojący
Blachodachówka czy blacha na rąbek stojący to jedne z najczęściej wybieranych dziś pokryć dachowych, co zawdzięczają zarówno świetnym parametrom wytrzymałościowym, jak i korzystnemu stosunkowi jakości do ceny.
Tradycyjny w wyglądzie i nowoczesny w formie panel dachowy z rąbkiem stojącym jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na produkt, którego prostota wzoru podkreśli efekt klasycznej elegancji. Zastosowanie zamków zatrzaskowych pozwala na szybkie i pewne łączenie paneli bez widocznego mocowania.

 

blacha trapezowa, dachówka czy blachodachówka blacha trapezowa, dachówka czy blachodachówkaBlachodachówka MAJOR

 

W ofercie firmy WAT znajduje się kilka wariantów blach na rąbek stojący. Modele RD-25, RD-25P, RD-38, RD-38P to coraz popularniejsze w ostatnich latach pokrycia dachowe, nawiązujące do stylu retro. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się one na dachach domów z elewacjami drewnianymi oraz jako oryginalne dopełnienie nowoczesnych budynków o nietypowej bryle.
Szeroki wybór powłok (poliester połysk, poliester mat,  Granite HDX, Granite Storm, Granite Quartz, alucynk Az 185) sprawia, że bez trudu można dobrać rozwiązanie pasujące do elewacji budynku i trafiające w najbardziej zróżnicowane gusta klientów.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.blachywat.pl

20-388 Lublin, Mętów 165 , woj. lubelskie
tel. 81 751 86 64, 781 130 530,