Masa montażowa QUIKSET® – co to jest?
QUIKSET® jest lekką i szybkoschnącą masą żywiczną przeznaczoną do mocowania różnego typu elementów drewnianych i metalowych w ziemi. Po wymieszaniu i wylaniu masa zwiększa swoją objętość, wiążąc element z podłożem. To alternatywa dla ciężkiej i długoschnącej zaprawy betonowej – jeden worek masy QUIKSET® może zastąpić nawet do trzech worków gotowej zaprawy betonowej.

 

fot. QUIKSET

Produkt służy m.in. do montażu wszelkiego rodzaju słupów drewnianych, stalowych, aluminiowych i z tworzyw sztucznych; słupków ogrodzeniowych; latarni ogrodowych; znaków drogowych; tablic informacyjnych; stojaków rowerowych; ławek parkowych; pergoli; huśtawek; elementów placów zabaw, elementów siłowni plenerowych czy koszy na śmieci.

Żywiczna masa montażowa a beton
Masa QUIKSET® jest świetną alternatywą dla betonu w przypadku montażu lekkich konstrukcji i elementów drewnianych. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości wytrzymałościowe i elastyczność. Beton, mimo że jest twardy i odporny na czynniki mechaniczne, to nie ma właściwości hydrofobowych. Wchłania wilgoć, która przedostaje się do posadowionego w nim drewna, powodując, że ono gnije i niszczeje. Ponadto, beton nie jest elastyczny i pod wpływem drewna lub stali, które nieustannie pracują – kurczy się i powiększa, może pękać. QUIKSET® nie dopuszcza do takich sytuacji. Po zastygnięciu masa jest całkowicie wodoszczelna i nie dopuszcza wilgoci do elementów drewnianych, chroniąc je przed korozją. Nie nasiąka wodą, a zatem przy ujemnych temperaturach na zewnątrz nie pęka. Ma zdolność do absorbowania obciążeń, dzięki której zamocowane w niej elementy są odporne na działanie wiatru.

 

fot. QUIKSET

Do montażu za pomocą masy QUIKSET® nie potrzeba ponadto żadnych narzędzi ani dostępu do prądu czy wody. Masa jest produktem gotowym do użycia. Należy ją tylko wymieszać (poprzez uciskanie worka o nieostrą krawędź z jednej strony na drugą), a potem wylać w wykopany w ziemi dół. Możemy ją również używać na działce z brakiem dostępu do mediów, gdzie chcemy postawić płot czy inne elementy małej architektury ogrodowej. Wybierając beton musielibyśmy zorganizować betoniarkę oraz inne narzędzia do przygotowania zaprawy, a także mieć dostęp do wody i elektryczności.

 

fot. QUIKSET

A co z wydajnością masy żywicznej w stosunku do zaprawy betonowej? Jedno opakowanie QUIKSET® waży tyle, co około 430 ml betonu. Jest zatem dużo lżejszy, a osiąga lepszą wydajność. Dla przykładu: 1m3 betonu (kubik) waży około 2300 kg, a do otworu wykopanego w ziemi na głębokość 60 cm trzeba wlać od 60 nawet do 100 kg betonu. Jest to ilość zaprawy na posadowienie tylko jednego słupka. Jeśli wykonujemy ogrodzenie składające się z 40 słupków, to do wykonania całego ogrodzenia zużyjemy od 3 do 4 ton betonu! Przy użyciu masy QUIKSET® na 40 słupków zużywa się 40 kg produktu – 1 kg masy wystarczy do posadowienia 1 słupka. Różnica jest znacząca – zarówno w kosztach, jak i transporcie oraz przygotowaniu zaprawy.

Jak samemu szybko zamontować ogrodzenie panelowe z masą QUIKSET®?
Zobaczmy, jak łatwy i szybki jest montaż ogrodzeń panelowych z masą QUIKSET®. Pracę rozpoczynamy od wykopania otworu w ziemi o określonej głębokości i szerokości (dostosowanego do rodzaju podłoża i stref przemarzania w danym regionie). Pamiętajmy, że lepszy efekt zamocowania otrzymuje się, wykonując głębszy otwór. QUIKSET® pozwala jednak na stosowanie znacznie mniejszych średnic otworów, np. dla słupka o średnicy 7 cm wystarczy otwór o średnicy 10 cm. Mała średnica wiercenia wiąże się ponadto z małą ilością ziemi do zagospodarowania. W wywierconym otworze umieszczamy słupek. Przed posadowieniem go w ziemi należy zabezpieczyć go taśmą QUIKSET PROTECT na linii styku drzewa z gruntem. To dodatkowo ochroni drewno przed wilgocią i butwieniem.

 

fot. QUIKSET

Po posadowieniu słupka w ziemi, przygotowujemy masę QUIKSET® – zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Zakładamy rękawice ochronne, zdejmujemy klips separujący dwa składniki, a następnie energicznie mieszamy zawartość woreczka, ugniatając go i przelewając masę z jednej strony na drugą. Mieszanie trzeba wykonać w ciągu 20 sekund (po tym czasie masa zacznie zwiększać swoją objętość), potem odciąć jeden z rogów worka i wlać masę QUIKSET® do otworu tak, aby znalazła się z każdej strony słupka. Teraz poczekajmy na przyrost masy – żywica powinna przyrosnąć w ciągu 5-7 minut. W tym czasie kontrolujemy ustawienie słupka. Możemy go dodatkowo zaklinować kawałkami kamieni lub gruzu. Aby masa nie wydostała się ponad ziemię, możemy docisnąć ją, np. cegłami, betonowymi bloczkami czy dużymi kamieniami.

W ten sposób montujemy wszystkie słupki w ogrodzie, a następnie po upływie 2 godzin od wylania masy, można przystąpić do zamontowania paneli. Dzięki użyciu masy żywicznej QUIKSET® montaż ogrodzenia panelowego wykonamy w ciągu jednego dnia.

 

fot. QUIKSET

Montaż z użyciem zaprawy betonowej ma wiele wad. Dlatego bardzo często korzystamy w takim wypadku z usług ekipy montażowej, która tę pracę wykona za nas. Jednak dobrych fachowców jest obecnie ciężko znaleźć, a kiedy już uda nam się z nimi skontaktować, to okazuje się, że nie stać nas na ich wynajęcie lub terminy, które mają wolne, są dla nas zbyt odległe. Dzięki gotowej do użycia żywicznej masie montażowej QUIKSET® możemy z powodzeniem samodzielnie przeprowadzić montaż każdego elementu w naszym ogrodzie i dodatkowo zaoszczędzić na robociźnie.

Więcej na temat produktu przeczytasz na stronie: www.quikset.pl

55-080 Kąty Wrocławskie, ul. Jarzębinowa 24, woj. dolnośląskie