Charakterystyka ogrodzeń aluminiowych – jakie mają zalety?

Zacznijmy od tego, że produkcja ogrodzeń z aluminium nie bazuje wyłącznie na jednym materiale. Dla wzmocnienia konstrukcji oraz nadania mu konkretnych cen, często stosuje się też dodatki w postaci krzemu czy żelaza – w zmiennych proporcjach. Producenci cenią sobie takie mieszanki, jak również samo aluminium głównie ze względu na plastyczność. Pozwala ona dość swobodnie kształtować profile, przycinać je i formować zgodnie z preferencjami klienta. Dotyczy to oczywiście sytuacji, w której składasz zamówienie bezpośrednio u producenta ogrodzeń aluminiowych – Velago. W innych przypadkach masz do wyboru tylko gotowe elementy w rozmiarach, które niekoniecznie będą pasowały do układu Twojej działki.

Porównanie ogrodzenia z aluminium i stali

Zazwyczaj do porównania bierze się najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń. Możemy założyć, patrząc po obecnych trendach architektonicznych, jak również zainteresowaniu klientów, że najchętniej wybierane są ogrodzenia z drewna, stali i właśnie aluminium.

Skupmy się w pierwszej kolejności na stylistyce. Jeżeli szukasz ogrodzenia do domu wiejskiego, prowansalskiego, skandynawskiego lub po prostu lubisz otaczać się naturalnymi materiałami, to naturalnie dobrym wyborem okaże się ogrodzenie drewniane. Jednak wiele osób ma co do niego obawy, niestety często uzasadnione. Płot z drewna jest wymagający w utrzymaniu, a brak konserwacji prowadzi do jego uszkodzenia – pękania, a nawet gnicia.

Zabiegom technicznym nie podlegają ogrodzenia aluminiowe. Co do stalowych, to dużo zależy od oryginalnego zabezpieczenia i późniejszego nanoszenia powłok ochronnych, których brak skutkuje powstawaniem i rozwojem korozji.

Zwróćmy jeszcze uwagę na inne aspekty, które pomogą w podjęciu decyzji o tym, czy wybrać ogrodzenie ze stali, czy z aluminium. Najważniejsza jest:

• waga – ogrodzenia aluminiowe są lżejsze, co ogranicza konieczność robienia mocnych fundamentów,

• wygląd – zarówno aluminium, jak i stal wpiszą się w design współczesnych posiadłości o charakterze nowoczesnym czy industrialnym. Można łączyć je z drewnem lub kamieniem,

• montaż – wspomniana niska waga wpływa na łatwość transportowania i osadzania ogrodzeń aluminiowych, stalowe wymagają bardziej zaawansowanego przewozu i technik montażowych,

• cena – aluminium standardowo jest droższa niż stal, choć w przypadku tej drugiej zużywa się więcej materiałów na robienie dekoracyjnych okuć i finezyjnych profili. Zaoszczędzić można, współpracując bezpośrednio z producentem ogrodzeń.

Jakie ogrodzenia wybrać?

Ostateczna decyzję o wyborze rodzaju i stylu ogrodzenia musisz podjąć samodzielnie. Zastanów się, jaki styl jest Ci najbliższy, jaki budżet przewidujesz na inwestycję, czego konkretnie oczekujesz. Na pewno priorytetem jest dla Ciebie stabilność, wytrzymałość na czynniki atmosferyczne, możliwość tworzenia konstrukcji w różnych kształtach i rozmiarach. Jeśli faktycznie tak jest, a Ty chcesz zapewnić sobie estetyczne ogrodzenie wokół posesji, rozważ zamówienie profili aluminiowych.

99-300 Kutno, ul. Krośniewicka 30 a, woj. łódzkie
tel. +48 516 500 499,