Systemy tego typu złożone są zwykle z jednego stabilnie umocowanego magnesu trwałego oraz magnesu trwałego ruchomego. Uchwyt magnetyczny działa dzięki przesuwanemu za pomocą dźwigni magnesowi ruchomemu, co pozwala wprowadzenie pola magnetycznego na przemieszczany ładunek (tzw. przedłużenie biegunów). Kiedy uchwyt magnetyczny nie jest uruchomiony, pole magnetyczne pozostaje zwarte w urządzeniu.

fot. REACH

Zasady podnoszenia za pomocą magnesów

Chwytaki magnetyczne umożliwiają zaoszczędzenie cennego miejsca magazynowego, jak też równie cennego czasu. Stanowią przy tym bezpieczną alternatywą dla zacisków, łańcuchów, czy też zawiesi. Przy podnoszeniu obiektów stalowych za pomocą urządzeń magnetycznych należy brać pod uwagę masę obiektu podnoszonego, ale też jego kształt, stan i bezpieczeństwo otoczenia roboczego. Kwestie związane z wydajnością podnoszenia pozwalają na konstatację, że chwytaki najskuteczniej podnoszą czyste, płaskie, stalowe blachy, których grubość umożliwia interakcję z liniami pola magnetycznego. Negatywny wpływ mogą mieć np. szczeliny powietrzne między magnesem a podnoszonymi elementami. Inne istotne czynniki to rodzaj podnoszonego materiału (twardsze typy stali oznaczają gorszą wydajność podnoszenia), grubość podnoszonego ładunku, powierzchnia kontaktu magnetycznego z podnoszonym ładunkiem, czy też jego zakrzywienie. Ważnym czynnikiem jest temperatura podnoszonego ładunku: magnesy nie powinny być używane w temperaturach przekraczających 80°C, ponieważ może to doprowadzić do trwałej demagnetyzacji. Ryzykowne jest podnoszenie ze stosu więcej niż dwóch blach jednocześnie, jako że płyta znajdująca się na spodzie może odpaść.

fot. REACH

Czynniki pozwalające na analizę ryzyka

Obliczając całkowitą redukcję wydajności podnoszenia, należy uwzględnić wszystkie różnorodne czynniki dla danego elementu. Podnoszenie, przenoszenie i obracanie obiektów wymaga wykonania wstępnej analizy ryzyka. W miejscach, gdzie ewentualny upadek ładunku lub jego fragmentu mógłby spowodować niebezpieczeństwo dla ludzi, powinny zostać przedsięwzięte środki pozwalające na skrócenie dystansu (do około 1,5 m). Ograniczenia tego typu nie są niezbędne, o ile zamontowano urządzenie zabezpieczające przed upadkiem, umożliwiające podchwycenie i przytrzymanie upadającego ciężaru. Minusem jest tu fakt, że tego rodzaju urządzenia zabezpieczające ograniczają jednak łatwość użytkowania. Podnoszenie ciężkich ładunków może też spowodować kołysanie ładunku, a w takich okolicznościach wchodzą w rachubę masy tak duże, że korygowanie ręczne może być utrudnione, a nawet niemożliwe. Z tego powodu, inwestując w uchwyty magnetyczne, nie warto decydować się na półśrodki czy rozwiązania niskiej jakości. Dobry system transportowy oparty na uchwytach magnetycznych stanowi odpowiednie połączenie magnesu, zawieszenia i sterowania, gwarantując bezpieczeństwo użytkowania i wysoką efektywność.

fot. REACH

Systemy magnetyczne Vega Technik

W asortymencie sklepu GRAVITAS znaleźć można cały szereg urządzeń spełniających powyższe wymagania. Należą do nich przestawne belki trawersowe z ręcznymi uchwytami magnetycznymi do blach serii Vegatechnik FX-LT. Są one wykorzystywane przy transporcie i podnoszenia długich elementów do stref dalszej obróbki, jak też podczas załadunku i rozładunku w zakładach zajmujących się produkcją i obróbką blach. Oferta sklepu obejmuje również serię Vegatechnik FX-KT. Te krótkie przestawne belki trawersowe z ręcznymi, magnetycznymi uchwytami podnoszącymi służą do transportu i podnoszenia cylindrycznych elementów przeznaczonych do dalszej obróbki lub załadunku. Z kolei urządzenia z serii regulowanych mocowań magnetycznych Vegatechnik FX-P nadają się idealnie do zastosowań specjalistycznych.

Sworznie w tych systemach mogą regulować wysokość i barycentrum, a ustawienie sworzni podpierających daje możliwość podnoszenia półproduktów kołowych. Vegatechnik FXE-T to seria przestawnych belek trawersowych z elektromagnetycznymi uchwytami podnoszącymi znajdujących zastosowanie przy podnoszeniu i transporcie ferromagnetycznych ładunków o dużych gabarytach. Ich specyfikacja zakłada, że w uchwytach magnesowych serii FXE trawersa może działać bezpośrednio pod napięciem głównym, co w połączeniu z prostą instalacją daje przyspieszoną gotowość do prac.

fot. REACH

Więcej informacji na temat oferty uchwytów magnetycznych sklepu GRAVITAS znaleźć można pod linkiem www.gravitas.pl

05-540 Zalesie Górne, ul. Białej Brzozy 27, woj. mazowieckie
tel. +48 502-897-363,