Podest ruchomy ALULIFT – bezpieczna praca na wysokości
Podesty ruchome to coraz częściej wybierane w branży budowlanej rozwiązanie, które pozwala na przemieszczanie osób na stanowisko robocze, na którym wykonują pracę z poziomu komfortowej platformy roboczej, zabezpieczonej ze wszystkich stron barierkami.
Podest ALULIFT powstał w celu zapewnienia bezpiecznej pracy na wysokości oraz skrócenia czasu montażu i demontażu rusztowania. Urządzenie składa sie z platformy roboczej z elementami sterowniczymi, konstrukcji nośnej oraz układu jezdnego. Poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania podestu podnosi szereg zastosowanych przez producenta rozwiązań.

 

podnośniki i podesty ruchomefot. LOCKHARD

 

– Barierki platformy roboczej wyposażone są w system pozwalający na ich samoczynne zamykanie. Platforma automatycznie zatrzymuje się w momencie osiągnięcia wysokości maksymalnej i minimalnej, a przy przekroczeniu dopuszczalnego obciążenia 250 kg następuje awaryjne odcięcie zasilania – mówi Michał Leonhard z firmy LOCKHARD.
Maksymalna wysokość platformy roboczej wynosi 12 m, a w przypadku zakotwienia do ściany nawet 24 m. Tym samym podesty ruchome umożliwiają sprawną pracę wewnątrz i na zewnątrz budynków i sprawdzają się w różnych branżach: w budownictwie, usługach wykończeniowych, elektrycznych i hydraulicznych czy w usługach utrzymania czystości. Często wykorzystywane są też podczas konserwacji zabytków oraz świadczeniu usług serwisowych wykonywanych na wysokości.
Warto podkreślić fakt, że inaczej niż w przypadku tradycyjnego rusztowania, podest ruchomy może być montowany przez jedną osobę, co umożliwia jego lekka i modułowa konstrukcja. Urządzenie nie wymaga zasilania zewnętrznego dzięki wbudowanym akumulatorom 2×12 V DC.

Podesty przejezdne zamiast rusztowań wieżowych i podnośników nożycowych
Dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym i technologicznym podesty ruchome coraz częściej zastępują tradycyjne rusztowania wieżowe.
– Są od nich bezpieczniejsze, szybsze i prostsze w montażu, ponadto pozwalają na precyzyjne dopasowanie wysokości platformy roboczej do miejsca pracy – wyjaśnia Katarzyna Leonhard.
Zwolennicy ruchomych podestów podkreślają też dużo większą wygodę i bezpieczeństwo dostarczania materiałów na miejsce pracy niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rusztowań. Dzięki temu, że transportuje się je za pomocą platformy roboczej, wyeliminowana jest konieczność czasochłonnego wciągania lub wnoszenia materiałów przez człowieka.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że rozpoczęcie pracy na podeście ALULIFT nie wymaga odbioru komisyjnego po jego montażu, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego rusztowania. Ruchome podesty podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego i są objęte przepisami dotyczącymi transportu bliskiego. Pozwala to na zmniejszenie liczby formalności i znacznie oszczędza czas.
Ruchome podesty są też często wybierane zamiast podnośników nożycowych, głównie dzięki temu, że są lżejsze, przez co można ich używać również w miejscach o podłożu nie pozwalającym na wjazd ciężkiego sprzętu, np. w halach sportowych z parkietem.

 

podnośniki i podesty ruchomefot. LOCKHARD

 

– Konstrukcja ALULIFT składa się z lekkich i niewielkich elementów, co pozwala na zastosowanie tego urządzenia wewnątrz budynku na jego wyższych kondygnacjach. To miejsce pracy jest niedostępne dla podnośników nożycowych – podkreśla Michał Leonhard.
Wadą tych ostatnich jest też konieczność zastosowania specjalnego pojazdu w celu przetransportowania urządzenia z miejsce na miejsce. Tego problemu nie ma w przypadku podestów ruchomych. Warto też pamiętać, że w porównaniu do podnośników nożycowych podest ruchomy jest zdecydowanie tańszy i dużo szybciej się amortyzuje.

Podnośnik przejezdny UpLift5
Urządzeniem umożliwiającym komfortową pracę na wysokościach bez kompromisów na rzecz bezpieczeństwa są też ruchome podesty przejezdne UpLift5 o udźwigu do 120 kg.
– Są to urządzenia w pełni elektryczne, w których optymalne dopasowanie wysokości roboczej ustawia się za pomocą bezprzewodowego pilota – mówi Katarzyna Leonhard.

 

podnośniki i podesty ruchome podnośniki i podesty ruchomefot. LOCKHARD

 

Maksymalna wysokość robocza tego typu podnośników wynosi 5 m. Projektując to rozwiązanie producent położył duży nacisk zarówno na wygodę obsługi (zaledwie dwie osoby potrzebne do transportu i mobilna konstrukcja umożliwiająca bezproblemowe omijanie małych przeszkód, niska waga urządzenia – 80 kg), jak i na bezpieczeństwo. Powierzchnie stopnia i platformy wykonane są z blachy aluminiowej ryflowanej, co uniemożliwia poślizgnięcie się, a wygodne wchodzenie zapewnia optymalna wysokość stopni 25 cm. Przed upadkiem użytkownika chronią również samozamykające drzwi.

 

podnośniki i podesty ruchome podnośniki i podesty ruchomefot. LOCKHARD

 

– Podnośnik UpLift5 sprawdzi się także na delikatnych nawierzchniach dzięki antystatycznym, pokrytym gumą kołom, a także w wąskich czy ciasnych przestrzeniach, w których łatwo nim manewrować dzięki samoblokującym, skrętnym kołom jezdnym oraz niewielkim wymiarom zewnętrznym urządzenia (68x110x190 cm) – podkreśla Michał Leonhard.
Prostotę obsługi zwiększa ponadto wbudowana ładowarka oraz nieskomplikowany demontaż i montaż baterii.

Tradycyjne rusztowania wieżowe powoli odchodzą do lamusa. Dzięki zaawansowanym urządzeniom oferowanym przez firmę Lockhard można zapewnić pracownikom komfort pracy na wysokości przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. A wszystko to w kompaktowej i wygodnej w transporcie formie.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.lockhard.eu

63-410 Gorzyce Wielkie, ul. Ostrowska 74a, woj. wielkopolskie
tel. 502 242 474,