Czym się kierować przy wyborze podestu ruchomego?

Podesty ruchome umożliwiają sprawne i bezpieczne przemieszczanie pracowników oraz różnego rodzaju ładunków (materiałów, sprzętu czy narzędzi) na określone wysokości. Sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach, dzięki wysokości podnoszenia nawet do kilkunastu metrów. Swoją mobilność zawdzięczają napędowi. Istnieją różne rodzaje podnośników, a wybór odpowiedniego zależy od rodzaju pracy, jaką trzeba wykonać. Niekoniecznie ten sam model będzie najlepszy do wszystkich prac na wysokości. Dobór właściwego podestu zdeterminowany jest co najmniej kilkoma czynnikami. Należy wziąć pod uwagę m.in. rodzaj terenu, jego stabilność, to czy praca będzie odbywać się wewnątrz, czy na zewnątrz budynku, jaka wysokość robocza będzie potrzebna itp.

fot. RIWAL POLAND

Podesty ruchome – rodzaje i przeznaczenie

RIWAL, jako wiodący dostawca m.in. podestów ruchomych, oferuje nie tylko zakup nowych i używanych maszyn, ale również ich wynajem. W ofercie znajdziemy często wykorzystywane rodzaje podnośników. Są to: podesty nożycowe, masztowe, przegubowe i teleskopowe.

Podest nożycowy to maszyna, w której platforma robocza unoszona jest dzięki mechanizmowi rozkładanych nożyc. Jest to bardzo popularny wśród klientów typ zwyżek. Podesty nożycowe pozwalają na pionowe podnoszenie, są stabilne i mogą obsługiwać większe obciążenia. W zależności od napędu, podesty ruchome tego typu znajdują zastosowanie m.in. w:

• pracach montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych w obiektach zamkniętych,
• pracach związanych z utrzymaniem obiektów przemysłowych i logistycznych,
• pracach na placu budowy, związanych np. z montażem okładzin,
• przy montażu regałów wysokiego składowania.

fot. RIWAL POLAND

Dostępne w Riwal podnośniki nożycowe posiadają certyfikaty i dokumentację UDT od renomowanych producentów, takich jak JLG czy Hollandlift. Riwal oferuje wynajem podestów ruchomych nożycowych o dwóch rodzajach napędów: elektrycznym i spalinowym.

Z kolei podesty masztowe to podnośniki koszowe, w których platforma umieszczona jest na maszcie. Pozwalają nie tylko na pionowe podnoszenie – mogą posiadać także wysięg boczny. To bardzo zwrotne urządzenia, zapewniające płynne sterowanie z kosza. Większość modeli umożliwia jednoczesną pracę dwóch osób. Podnośniki masztowe znajdują szerokie zastosowanie w pracach wykonywanych w obiektach przemysłowych i nie tylko. Dzięki kompaktowym wymiarom sprawdzają się nawet w wąskich korytarzach i przestrzeniach miedzy regałami, a wysięg boczny i obrotowa wieżyczka pozwalają dotrzeć w nawet najbardziej trudno dostępne miejsca. Dostępne w Riwal modele Toucan mogą pracować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów.

fot. RIWAL POLAND

Podesty ruchome teleskopowe to urządzenia przeznaczone do pracy na wysokości, w której trzeba sięgnąć naprawdę daleko lub wysoko. Zapewniają najwyższe wysokości robocze i największy wysięg boczny spośród dostępnych na rynku podnośników. Są idealnym rozwiązaniem w przypadku projektów, które wymagają pracy na ekstremalnie dużych wysokościach lub maksymalnego wychylenia w poziomie. Podesty ruchome teleskopowe na wynajem od RIWAL to maszyny renomowanego, międzynarodowego producenta – JLG.

fot. RIWAL POLAND

Podnośniki przegubowe łączą właściwości podestów nożycowych i teleskopowych, pozwalając na pionowe i poziome przesuwanie platformy. Są właściwym rozwiązaniem do pracy na wysokości w terenie. Zwyżka przegubowa wyposażona jest w ramię, posiadające punkty ruchome w kilku miejscach. Dzięki temu, że zgina się pod wieloma kątami, można dotrzeć do miejsc ponad różnymi przeszkodami. Podesty przegubowe z napędem silnikowym Diesel poruszają się swobodnie w trudnym terenie i zapewniają zasięg niezbędny do wykonania prac ponad przeszkodami oraz wokół nich. Przegubowa konstrukcja zwiększa zakres pracy również o obszar znajdujący się poniżej poziomu terenu. W ofercie Riwal znajdziemy zwyżki przegubowe JLG i nie tylko.

fot. RIWAL POLAND

Wynajem podestów ruchomych – Riwal

Wszystkie podnośniki gotowe do wynajęcia w Riwal posiadają aktualne certyfikaty Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) i pochodzą od sprawdzonych producentów. Szeroka oferta maszyn sprawia, że każdy inwestor jest w stanie znaleźć odpowiednią do swojego projektu. Wynajem podestów ruchomych to atrakcyjna opcja, gdy potrzebujesz konkretnej maszyny tylko na określony czas podyktowany bieżącym projektem.

Riwal nie jest typową wypożyczalnią maszyn – oferuje kompleksowe i fachowe wsparcie dla każdego rodzaju biznesu. Wynajmując sprzęt, otrzymujesz także profesjonalną pomoc mobilnego serwisu podnośników, który pomoże zapewnić ciągłość prowadzonych prac.

Flota podnośników na wynajem obejmuje podesty nożycowe, dostępne w wersjach elektrycznych i spalinowych, podesty masztowe z napędem elektrycznym, przegubowe, spalinowe podnośniki teleskopowe oraz lekkie podnośniki montowane na samochodzie i na przyczepkach. Możliwe jest wynajem zarówno krótko-, jaki i długoterminowe.

W szerokiej ofercie wynajmu od Riwal znaleźć można podesty ruchome, które sprawdzą się m.in. w pracach na ograniczonej przestrzeni, w trudno dostępnych miejscach, w aktywnościach wymagających znacznego zasięgu oraz dużej mocy udźwigu, a także w działaniach na trudnym terenie.

fot. RIWAL POLAND

Szkolenia na podesty ruchome – wznieś swój biznes na wyższy poziom

Riwal oferuje również profesjonalne szkolenia z obsługi podestów ruchomych dla operatorów, pozwalające uzyskać wymagane uprawnienia do kierowania odpowiednią grupą podnośników. Zajęcia mogą odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i online. Szkolenie na podesty ruchome kończy się egzaminem przed komisją UDT (Urzędu Dozoru Technicznego). W trakcie jednego szkolenia można uzyskać uprawnienia do obsługi kilku podnośników, takich jak podnośniki wolnobieżne, przewoźne i samojezdne.

Riwal, jako jedyna obecnie firma, oferuje też innowacyjną metodę szlifowania umiejętności operatorskich – mobilny symulator podestu ruchomego VR.

fot. RIWAL POLAND

Uprawnienia na podesty ruchome – międzynarodowe licencje

To jednak nie wszystko. Riwal, jako pierwsze Certyfikowane Centrum IPAF w Polsce, prowadzi również szkolenia IPAF. Pozwalają one uzyskać międzynarodowe uprawnienia na podesty ruchome, oparte o licencję PAL, wymagane do pracy w wielu krajach Europy i nie tylko.

Tylko w pełni wykwalifikowany, przeszkolony personel jest w stanie skutecznie realizować zyskowne kontrakty firmy, świadczącej usługi wykonywane na wysokościach. Posiadanie uprawnień na podesty ruchome to kluczowy element. Szkoląc pracownika, zyskujesz nie tylko wykwalifikowany personel, ale i spokój na budowie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

96-200 Rawa Mazowiecka, ul. Zamkowa Wola 31a, woj. łódzkie
tel. +48 46 895 13 63, +48 781 800 250,