Ładowarki kołowe to maszyny o uniwersalnym zastosowaniu nie tylko w branży budowlanej, ale także w innych sektorach gospodarki. Zarówno właściciele maszyn jak i operatorzy oczekują od nich niezawodności, prostoty obsługi oraz części zamiennych dostępnych w jak najkrótszym czasie i w niskich cenach. Marka CAT wprowadzając na rynek ładowarki 966M XE i 972M XE w pełni odpowiada na to zapotrzebowanie.

Ładowarki kołowe CAT – silnik niezawodny, oszczędny i ekologiczny
Silnik jest sercem każdej maszyny kołowej. Od tej kluczowej jednostki uzależniona jest wydajność ładowarki oraz przede wszystkim koszty eksploatacji. Ładowarki kołowe CAT 966M XE/972M XE wyposażono w silnik ACERT spełniające wymogi normy emisji spalin Stage IV. Jednostki napędowe nowych ładowarek wyposażono w sprawdzone układy elektroniczne, układy paliwowe, układy dostarczania powietrza i układy oczyszczania spalin.

Na bieżąco i systematycznie wdrażamy przetestowane technologie. Dzięki temu możemy spełnić wysokie wymagania w zakresie wydajności i oszczędności paliwa. Zmniejszenie emisji szkodliwych substancji przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności i zmniejszeniu zużycia paliwa to argumenty, na które czekają inwestorzy na całym świecie – mówi Jan Rudak z firmy Bergerat Monnoyeur.

 

ładowarki kołowe CATfot. Bergerat Monnoyeur

 

W celu zachowania zgodności z wymogami norm emisji Stage IV silnik ACERT jest wyposażony w innowacyjny układ wtrysku paliwa, układy zarządzania powietrzem, układ oczyszczania spalin za pomocą selektywnej redukcji katalitycznej firmy Cat oraz oszczędzający paliwo układ regeneracji, który automatycznie usuwa sadzę z filtra cząstek stałych. Walcząc z emisją tlenków azotu, w silnikach ACERT zastosowano również układ ich redukcji. System NRS przechwytuje i schładza niewielkie ilości spalin, a następnie doprowadza je z powrotem do komory spalania. Dzięki temu następuje obniżenie temperatury procesu spalania i zminimalizowanie emisji tlenków azotu.

Redukcję zużycia paliwa oraz wydajność procesu spalania zapewnia precyzyjny układ wtryskowy CAT sterujący wtryskiem serii precyzyjnie odmierzonych dawek paliwa. W modelach 966M XE i 972M XE wysokociśnieniowe układy paliwowe typu common rail zwiększają wydajność silnika C9.3 ACERT i zmniejszają ilość wytwarzanej sadzy.

Ładowarki kołowe – trwałe i produktywne
Podlegające ogromnym obciążeniom maszyny budowlane wymagają stosowania trwałych i niezawodnych konstrukcji. Podstawą ładowarek kołowych CAT jest dwuczęściowa, spawana automatycznie rama konstrukcyjna absorbująca wszystkie siły występujące podczas penetracji i załadunku materiału oraz siły skręcające. Sprzęg przegubowy serii M, łączący przednią i tylną ramę, zapewnia większą nośność.

 

ładowarki kołowe CATfot. Bergerat Monnoyeur

 

Pewność poruszania się i odporność w terenie zapewniają również osie serii M. Zostały zaprojektowane z myślą o bardzo wymagających zastosowaniach, dzięki czemu cechują się wydajnością i niezawodnością. Wahliwa oś tylna może poruszać się w zakresie ±13 stopni, dlatego wszystkie cztery koła utrzymują kontakt z podłożem, zapewniając stabilność i przyczepność nawet w najtrudniejszym terenie.

W związku z tym, że maszyny tego typu pracują w rejonach o słabej przyczepności podłoża, w osiach zastosowano w pełni automatyczną blokadę mechanizmu różnicowego, który w odróżnieniu od innych systemów kontroli trakcji włącza się bez ingerencji operatora dzięki czemu przyczynia się do szybszego załadunku a w konsekwencji mniejszego zużycia paliwa. Blokada dostępna jest w wyposażeniu opcjonalnym.

Ładowarki kołowe – bezpieczeństwo i komfort pracy
Na konkurencyjnym rynku budowlanym konieczna staje się nie tylko inwestycja w maszyny, ale również w operatorów, którzy w przypadku ładowarek 966M XE i 972M XE pracują w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Przestronna kabina maszyn została wyposażona w taki sposób by operator mógł kontrolować wszystkie funkcje maszyny w czystym, wygodnym i cichym środowisku zmniejszającym zmęczenie i poprawiającym wydajność pracy.

 

ładowarki kołowe cat ładowarki kołowe CAT ładowarki kołowe CATfot. Bergerat Monnoyeur

 

Operatorom przypadnie do gustu przestronność, wygoda, szeroka widoczność dzięki dużym przeszklonym powierzchniom ścian oraz ergonomiczne rozłożenie wskaźników oraz panelów sterowniczych. Dzięki centralnemu wyświetlaczowi operator ma łatwy dostęp do elementów umożliwiających obsługę maszyny, włączanie funkcji, oraz kalibrację. Operatorom z pewnością spodoba się zintegrowany z fotelem joystick elektrohydrauliczny odpowiadający za sterowanie maszyną. Zapewnia on precyzyjną kontrolę i znacząco redukuje zmęczenie rąk i pleców operatora dzięki wyeliminowaniu pochylenia ciała, które związane jest z kierowaniem przy pomocy standardowej kierownicy.

 

ładowarki kołowe CATfot. Bergerat Monnoyeur

 

Ładowarki kołowe – elastyczne możliwości i wyposażenie
Maszyny CAT tworzone są z myślą o jak najszerszym zastosowaniu. Dlatego w ładowarkach kołowych 966M XE i 972M XE stosuje się sprawdzony układ zawieszenia osprzętu typu „Z”. Zapewnia on wydajność kopania z doskonałą widocznością narzędzia, umożliwiając odpowiednią penetrację hałdy, a także zapewniając duża siłę odspajania oraz niedoścignioną wydajność produkcyjną. Jest on dostępny w standardzie. Natomiast w opcji, inwestor może zakupić maszynę z układem zawieszenia osprzętu o zwiększonej wysokości podnoszenia, który pozwala na większą wysokość sworznia przegubu, ułatwiając załadunek w pracach z użyciem łyżki lub wideł.

 

ładowarki kołowe CATfot. Bergerat Monnoyeur

 

Nowe ładowarki CAT dostępne są z kilkoma pakietami wyposażenia, które dedykowane są pracom związanym z transportem i przeładunkiem kruszywa lub pakietem do prac przemysłowych i na składowiskach odpadów.

Elastyczność maszyny zwiększa dodatkowo szeroka gama osprzętu roboczego i łyżek mocowanych do ładowarki przy pomocy sworzni lub innowacyjnego szybkozłącza. Szybkozłącze hydrauliczne CAT – Fusion jest opatentowanym systemem podłączania osprzętu roboczego do ładowarek kołowych CAT. Dzięki zastosowaniu szybkozłącza Fusion narzędzie robocze jest bardziej zintegrowane z maszyną, ponieważ zarówno złącze, jak i samo narzędzie są położone bliżej ładowarki. W efekcie środek ciężkości jest przesunięty w stronę maszyny. Dodatkowo nowoczesny mechanizm klinowy zapewnia wysoką pasowność połączenia. Ten opatentowany system blokady eliminuje luzy i zużycie elementów, zapewniając dłuższą żywotność. Pozwala to na lepszą efektywność w podnoszeniu w porównaniu z innymi maszynami wyposażonymi w alternatywne systemy złączy.

 

ładowarki kołowe CATfot. Bergerat Monnoyeur

 

Ładowarki kołowe – systemy kontroli
Nowoczesne maszyny budowlane to jednak nie tylko solidne ramy, wydajne silniki oraz elastyczny osprzęt. Dzięki zastosowanym w ładowarkach kołowych 966M XE i 972M XE systemom CAT Connect istnieje możliwość monitorowania, kontrolowania i usprawniania prowadzanych prac. Maszyny CAT wyposażone są w technologie pozwalające na bezprzewodowe łączenie się z maszyną (CAT Connect LINK), weryfikację lokalizacji maszyny, liczby godzin pracy, zużycia paliwa, czasów przestojów i kodów zdarzeń (System Product Link/interfejs VisionLink). Wspierające efektywną pracę i wykorzystanie maszyny, ładowarki mogą być wyposażone w system CAT Production Measurement odpowiedzialny za dokładne ważenie ładowanego lub przewożonego materiału i pomiar masy ładunku podczas pracy, bez potrzeby zatrzymywania się. Ponadto wyniki ważenia są także widocznie przez stronę Vision Link co daję właścicielowi pełen obraz wykorzystania maszyny.

 

ładowarki kołowe CAT ładowarki kołowe CATfot. Bergerat Monnoyeur

 

Bezpieczeństwo pracownikom budowy oraz operatorom sprzętu zapewnia opcjonalny system CAT Connect DETECT odpowiedzialny za informowanie operatora o stanie obszaru roboczego wokół maszyny, integrację zabezpieczeń oraz monitorowanie i zgłaszanie niebezpiecznych warunków lub operacji maszyny. Standardowym wyposażeniem wspomagającym bezpieczeństwo jest kamera tylna znacznie poprawiająca widoczność obszaru z tyłu maszyny.

Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi ładowarek kołowych 966M XE i 972M XE marki CAT można zapoznać się na stronie: www.b-m.pl

05 - 092 Łomianki k/Warszawy, ul. Modlińska 11, woj. mazowieckie
tel. 22 76 87 119,