Wiertnice Digga – ogromna moc przy kompaktowych wymiarach

W każdym sektorze budownictwa istnieje zapotrzebowanie na różnego rodzaju odwierty, dlatego napędy wiertnicze uważane są za najbardziej uniwersalne przystawki. Znajdują zastosowanie przy większych projektach jak budowa mostów, dróg, autostrad, linii trakcyjnych kolei i tramwajów, czy przy mniejszych pracach związanych z budową domów jednorodzinnych czy ogrodzeń.

fot. Serafin

Model napędu dobierany jest zawsze do parametrów technicznych danej maszyny – ciśnienia roboczego (BAR) i maksymalnego przepływu oleju (LPM). Od tego zależeć będzie wielkość silnika oraz przekładni planetarnej napędu.

– Na polskim rynku do najbardziej popularnych należą hydrauliczne wiertnice do koparek montowane na mini ładowarkach, mini koparkach i koparko-ładowarkach, np. wiertnice Digga PDX2 i PD4 przy swojej niebywałej mocy mają bardzo kompaktowe rozmiary. Umożliwiają realizacje mniejszych zadań, takich jak wiercenie otworów pod słupki ogrodzeniowe czy wykonywanie otworów pod ławy fundamentowe – mówi Michał Sieńko, dyrektor handlowy Digga w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

fot. Serafin

Wiertnice do koparek – najnowocześniejsza technologia z Australii

Australijska Digga, obecna na europejskim rynku od ponad 20 lat, oferuje kilka serii napędów przeznaczonych do różnego zastosowania – serię Premium Drive, Supa Drives, Mega Drives i Ultra Drives. Są to wiertnice do koparek o różnych momentach obrotowych, przeznaczone do całej gamy maszyn wyposażonych w dodatkowe zasilanie hydrauliczne – od kilkusetkilogramowych minikoparek, miniładowarek czy ładowarek typu skid-steer, po kilkutonowe koparko-ładowarki, koparki kołowe i gąsienicowe, żurawie samochodowe czy kilkudziesięciotonowe urządzenia palownicze i wiertnicze.

fot. Serafin

W Polsce drugim pod względem popularności typem maszyn roboczych są te, o masie własnej od 6 do 10 ton, np. koparko-ładowarki czy koparki gąsienicowe. Dla nich dobierane są większe wiertnice o wysokim momencie obrotowym rzędu 5 – 8,5 tys. Nm, np. wiertnice Digga PD7 czy PD10. Mogą one wywiercić otwór o średnicy 90 cm i dobrze radzą sobie przy budowie trakcji tramwajowych czy montażu ekranów akustycznych.

fot. Serafin

Istotna jest wielkość napędu

Napędy hydrauliczne to kluczowy element wiertnic hydraulicznych do koparek. Ich budowa oraz charakterystyka poprawiają funkcjonowanie maszyn. Są one istotnym dodatkiem przy usprawnianiu pracy.

– Warto zwrócić uwagę na wielkość napędu – czy jego design sprzyja użytkowaniu i zwiększa możliwości wiercenia, czy wręcz odwrotnie – wyjaśnia Michał Sieńko. – W napędach Digga konstrukcja łączy silnik z obudową wyjściową, tworząc bezpośrednie połączenie z przekładnią i eliminując potrzebę stosowania dodatkowych elementów przekładni. Dzięki temu są one najlżejszymi i najmniejszymi jednostkami napędowymi na rynku. Mała średnica napędów Digga zwiększa głębokość wiercenia bez konieczności stosowania dodatkowych przedłużek.

fot. Serafin

Parametry techniczne napędu to jedna kwestia, jednak niemniej ważna to rodzaj podłoża w jakim wiercimy.

– Inny rodzaj wiertła wybierzemy do pracy w ziemi i glinie, inny w twardym skalistym podłożu. Wybór odpowiedniej głowicy z prawidłowymi kombinacjami zębów i pilota zapewnia maksymalną satysfakcję klienta. Digga oferuje trzy rodzaje głowic – typu A z płaskimi zębami, idealne do miękkiego podłoża; typu RC ze stożkową konstrukcją – najbardziej uniwersalne, nadają się do wszystkich warunków gruntowych oraz wyjątkowo wytrzymałe typu DR – do twardych nawierzchni – podsumowuje Michał Sieńko.

fot. Serafin

Koparki łańcuchowe

Kolejnym bardzo popularnym narzędziem z oferty australijskiego producenta poza wiertnicami do koparek są koparki łańcuchowe.

– Koparki łańcuchowe zapewniają szybkie i precyzyjne wykonanie wąskich wykopów pod instalację kabli, rur nawadniających czy systemów drenażowych – dodaje Michał Sieńko. – Wszędzie tam, gdzie potrzebny jest wykop liniowy koparki łańcuchowe mają ogromna przewagę nad tradycyjnymi łyżkami – tną glebę od 3 do 4 razy szybciej ponieważ działają w jednym, ciągłym ruchu. Co więcej, koparki łańcuchowe odprowadzają ziemię za pomocą jednego lub dwóch ślimaków na boki wykopu, dzięki czemu łatwiej go zasypać. Tak jak w przypadku wiertnic Digga, przy wyborze koparki kluczowa jest maszyna, na której dana przystawka będzie pracować – czy będą to minikoparki, ładowarki czy maszyny o większym przepływie.

fot. Serafin

Do nawet 4,5 tony

Tak jak w przypadku hydraulicznych wiertnic do koparek, australijska firma oferuje również szeroki zakres rodzajów wielkości koparek łańcuchowych. Zarówno dobór wiertnic Digga, jak też napędów i koparek powinien być zgodny z potrzebami i oczekiwaniami.

– Jako profesjonalny dostawca, oferujemy nie tylko pełen zakres rozwiązań, ale także doradztwo przy wyborze wiertnic, napędów i koparek. W przypadku tych ostatnich pamiętajmy, że różnice w wielkości koparek to także różnice w głębokości wykopów. I tak np. najmniejsza i najlżejsza koparka łańcuchowa Digga Mini Bigfoot, przeznaczona dla mniejszych maszyn oraz nieco większy model Bigfoot, dedykowany maszynom do 4,5 tony, tną rowy o głębokości do 900 mm. Największe koparki Bigfoot XD i Hydrive mogą kopać na głębokości nawet 1500 mm. Decydując się na koparkę łańcuchową wybieramy również odpowiedni łańcuch. Ich rodzaj zależy od warunków gruntowych, w jakich koparka będzie pracować. Każdy według własnych potrzeb wybiera również szerokość łańcucha, która w przypadku Diggi waha się od 100 do 300 mm. Warto zwrócić uwagę również na różnice konstrukcyjne trencherów. Dwa bliźniacze świdry w modelu Hydrive świetnie spisują się przy odkładaniu dużej ilości urobku przy szerokościach łańcucha 250-300 mm. Zamiast drugiego świdra w modelu Bigfoot mamy stopę stabilizującą ze wskaźnikiem głębokości kopania, zyskując możliwość jego użytkowania blisko struktur stałych – mówi Michał Sieńko.

Z pełną ofertą wiertnic hydraulicznych do koparek i koparek łańcuchowych Digga można zapoznać się na stronie: www.serafin-maszyny.com

32-088 Przybysławice, ul. Widokowa 1, woj. małopolskie
tel. 12 43 44 100,