Jednym z ciekawszych urządzeń dostępnych obecnie na rynku jest TSZ-200, zasilacz i jednocześnie centrala przeznaczona do sterowania, monitorowania i zasilania urządzeń przeciwpożarowych.stosowanych w systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła oraz wentylacji pożarowej i bytowej. Urządzenie zostało zaprojektowane i wprowadzone na rynek przez polski oddział znanej globalnie marki D+H. Dzięki temu, że centrala każdorazowo jest projektowana indywidualnie, zawsze zostaje dokładnie dostosowana do potrzeb i specyfiki danego obiektu.
Urządzenie zapewnia bezpieczny i łagodny rozruch wentylatorów w wariantach (rozruch bezpośredni, gwiazda – trójkąt czy za pomocą falowników), obsługuje siłowniki sterowane przerwą napięciową, podaniem napięcia 24 VDC/230 VAC lub zmianą potencjału (24 VDC) czy fazy (230 VAC), a także elektromechaniczne bądź elektromagnetyczne urządzenia ryglujące (np. chwytaki, zwory). Wykrywa stan zwarcia lub rozwarcia krańcówek oraz kontroluje przekroczenie czasu na ich otwarcie/zamknięcie. Dzięki wyświetlaczowi LCD można w łatwy sposób monitorować stan podłączonych urządzeń peryferyjnych, prześledzić historię zdarzeń oraz prawidłowość wykonania scenariusza pożarowego, a podstawowe informacje o pracy systemu są sygnalizowane za pomocą lampek umieszczonych na obudowie.
Centrala TSZ-200 spośród podobnych urządzeń wyróżnia się rozbudowaną funkcjonalnością, a klient już w standardzie otrzymuje wbudowany wyświetlacz dotykowy LCD oraz wysokiej jakości certyfikowane falowniki i sterownik, który można dowolnie konfigurować. Ukłonem w stronę instalatorów jest z kolei możliwość dostarczenia urządzenia na miejsce o wskazanej godzinie, co pozwala zoptymalizować koszty montażu, zwłaszcza jeśli konieczne jest wypożyczenie specjalistycznego sprzętu (np. dźwigu przy montażu na dachu).

 

zabezpieczenie przeciwpożarowe budynków D+Hrys. D+H Polska

 

– Większość z tych rozwiązań, choć ma istotny wpływ na jakość i wygodę użytkowania,  jest najczęściej dodatkowo płatna – mówi Przemysław Knura, dyrektor techniczny D+H Polska. – Projektując centralę TSZ-200 postawiliśmy sobie za cel stworzenie kompletnego, w pełni funkcjonalnego urządzenia, które spełni oczekiwania projektantów, instalatorów, wykonawców i równocześnie będzie zgodne z obowiązującymi przepisami (TSZ-200 jest zgodna z normami PN-EN 12101-10 i PN-EN 54-4 oraz posiada wydaną przez CNBOP aprobatę techniczną, co umożliwia jej stosowanie jako zasilacza i centrali w systemach kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła oraz wentylacji pożarowej i bytowej.). Takie podejście procentuje – firmy, które wybrały do swojej inwestycji TSZ-200, powracają do nas przy kolejnych realizacjach – dodaje.

Oddymianie garaży podziemnych, dróg ewakuacji, budynków mieszkalnych
System wentylacji pożarowej składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów, m.in. detektorów dymu, detektorów CO i LPG, wentylatorów oddymiających, napowietrzających i bytowych, siłowników drzwiowych i okiennych, tablic ostrzegawczych, a także urządzeń ryglujących. Sprawna współpraca wszystkich tych urządzeń umożliwia skuteczne oddymianie dróg ewakuacyjnych, garaży podziemnych, powierzchni handlowych i budynków mieszkalnych, zapobiegając rozprzestrzenianiu się dymu i trujących gazów. System wentylacji pożarowej pozwala też usunąć je z obiektu, umożliwiając tym samym sprawną ewakuację. Centrala TSZ-200 odpowiada za zasilanie, sterowanie i kontrolę poszczególnych urządzeń. Zgodnie z aprobatą techniczną, certyfikatem zgodności oraz świadectwem dopuszczenia wydanymi przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej centrala może obsługiwać systemy złożone nawet z 200 elementów (klap, wentylatorów i innych urządzeń przeciwpożarowych). Można też połączyć ją w sieć z innymi centralami i podpiąć do stanowiska wizualizacyjnego.

 

zabezpieczenie przeciwpożarowe budynków D+Hfot. D+H Polska

 

Urządzenie stosowanie jest do sterowania ochroną przeciwpożarową i systemami oddymiania dróg ewakuacyjnych, wielokondygnacyjnych parkingów, podziemnych garaży, do oddymiania powierzchni handlowych (centra handlowe i logistyczne) i różnego typu budynków wielkokubaturowych. Ponadto świetnie sprawdza się do sterowania zabezpieczeniami pożarowymi w tunelach drogowych, obiektach przemysłowych i produkcyjnych, elektrowniach i elektrociepłowniach.

Zasadę działania centrali TSZ-200 bardzo dobrze obrazuje film:

 

 

Specyfikacja techniczna centrali TSZ 200:
Stopień ochrony obudowy: IP 54
Zakres temperatur pracy: od -25 do +55°C (w laboratorium CNBOP weryfikowano w zakresie od −5 do +75°C)
Wymiary (dł × szer. × wys.): Min. 300 × 600 × 600 mm, maks. 800 × 1200 × 2000 mm
Zasilanie główne/napięcie zasilania:400/230 VAC
Max. pobór prądu z sieci: 630 A
Linie dozorowe (rodzaj): otwarte – nadzorowane
Liczba linii dozorowych: max. 64 szt. (w zależności od obiektu)
Max. liczba elementów na linii dozorowej:10 szt. (czujki przeciwpożarowe, ręczne przyciski oddymiania)
Nadzorowane linie sygnałowe: tak (liczba w zależności od obiektu)
Elementy linii sygnałowych: sygnalizatory optyczne/akustyczne
Typ i liczba elementów wykonawczych: w zależności od poboru prądu przez poszczególne elementy wykonawcze i wymagań obiektowych (wentylatory, klapy przeciwpożarowe, klapy wentylacyjne, siłowniki i inne elementy wykonawcze)
Wyjścia przekaźnikowe: max. 8 szt.
Moduły wewnętrzne:
– moduły jednostki sterowniczej M251, M258, M241, M221;
– ekrany  dotykowe: od 3,5 do 15˝;
– falowniki: do 75 kW;
– blok zasilania zgodny z normami PN-EN 12101-10 i PN-EN 54-4.

Więcej informacji o centrali oraz innych produktach firmy można znaleźć na stronie www.dhpolska.pl

 

51-180 Wrocław, ul. Polanowicka Północna 8, woj. dolnośląskie
tel. +48 71 323 52 50,