Odpowiedni klimat w domowym zaciszu to podstawa funkcjonowania. Dlatego coraz popularniejsze jest inwestowanie w rozbudowane systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, zwane rekuperatorami.

 

fot. PRO-VENT

Na czym polega rekuperacja?
Najprościej mówiąc, rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, zanieczyszczonego powietrza w domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła. Rekuperator to dwa wentylatory – wywiewny i nawiewny – oraz wymiennik ciepła, w którym powietrze dopływające do wnętrza domu ogrzewa się od cieplejszego powietrza wywiewanego. Są w nim montowane także filtry zatrzymujące zanieczyszczenia i alergeny, co niejako przy okazji zapewnia użytkownikom czyste powietrze.
Firma PRO-VENT to znany i ceniony producent rekuperatorów. Spośród bogatej oferty firmy, warto zwrócić uwagę na dwa urządzenia: centrale MISTRAL PRO oraz MISTRAL SLIM z automatyką RC6SmartHome. Co je wyróżnia?

Wydajność i wysoka jakość
Rekuperatory MISTRAL PRO oraz MISTRAL SLIM wykonane są z bardzo lekkiej, ale szczelnej i tłumionej akustycznie obudowy. Ważnym elementem urządzeń jest przeciwprądowy wymiennik ciepła o skuteczności dochodzącej nawet do 96%. Dodatkowo, te centrale wentylacyjne posiadają wbudowany, 100% szczelny automatyczny bypass wymiennika ciepła. Co ważne, w rekuperatorach MISTRAL PRO i MISTRAL SLIM zamontowane są energooszczędne i ciche wentylatory EC. Dzięki temu rekuperatory zapewniają niskie zużycie energii i minimalizację hałasu. Zarówno po stronie nawiewnej, jak i wywiewnej umieszczone są filtry powietrza klasy G4.

 

 

fot. PRO-VENT

Inteligentne sterowanie centralą wentylacyjną
Oba te rekuperatory, dzięki opracowanemu przez PRO-VENT sterownikowi, mogą współpracować z systemem inteligentnego domu FIBARO. Dzięki temu użytkownik systemu może w prosty sposób zapewnić w domu optymalny klimat, uzyskując jednocześnie oszczędności z tytułu rozsądnego gospodarowania możliwościami rekuperatora. Z poziomu interfejsu FIBARO użytkownik może w łatwy sposób sterować wydajnością wentylacji, stanem odzysku ciepła i stanem wentylatora nawiewu. Dodatkowo, rekuperator przekazuje do systemu FIBARO informację na temat stanu filtrów i ewentualnych stanów alarmowych rekuperatora.

 

fot. PRO-VENT

Co to oznacza w praktyce?
W codziennym użytkowaniu oznacza to, że tworząc tzw. sceny można sobie ustawić praktycznie wszystko, w zależności od tego jakie i ile mamy czujników, przepustnic, siłowników i dodatkowych urządzeń w systemie wentylacji. Granicą możliwości jest tu właściwie tylko inwencja osoby projektującej system. I tak np. można ustawić sobie, że jak wychodzimy z domu, to wentylacja spada na niższy bieg (oszczędności). Jak otwiera się brama wjazdowa, rekuperator wskakuje na bieg wyższy. Gdy ktoś jest w kuchni i gotuje, to automatycznie załącza się wietrzenie, a jak wzrośnie stężenie CO2, to znowu zmienia się bieg. Można powiązać wydajność wentylacji ze stanem otwarcia/ zamknięcia okien, itp. itd.

 

fot. PRO-VENT

Podłączenie rekuperatora do systemu Fibaro
Konfiguracja centrali wentylacyjnej z FIBARO jest bardzo prosta, co opisano w krótkiej instrukcji. Polega po pierwsze na podłączeniu kontrolera FIBARO do płytki zewnętrznej wyprowadzonej na rekuperator. Drugim krokiem jest import urządzenia wirtualnego reprezentującego rekuperator w interfejsie FIBARO. W najprostszy sposób wentylacja może być sterowana przez system FIBARO za pomocą utworzonego automatycznie „wirtualnego pilota”. Możliwe jest również zaprogramowanie scen, które mogą być powiązane z innymi urządzeniami znajdującymi się w domu.

Więcej informacji o rekuperatorach firmy PRO-VENT oraz o sterowaniu centralą wentylacyjną za pomocą systemu inteligentnego domu Fibaro dostępnych jest na stronie www.pro-vent.pl

47-300 Dąbrówka Górna, ul. Posiłkowa 4a, woj. opolskie
tel. 774 404 498, 782 176 321,