Czteroosobowa rodzina, która pierze, gotuje, kąpie się, oddycha, suszy pranie itd. w ciągu doby wytwarza ok. 12-15 litrów wody. A jeśli na dodatek taka rodzina mieszka w nowoczesnym, super szczelnym budynku bez sprawnej i skutecznie działającej centrali wentylacyjnej, to częste choroby i alergie nie będą kazały na siebie długo czekać, nie mówiąc już o złym samopoczuciu.
– Na komfort człowieka w pomieszczeniu składa się wiele czynników, a odczucia co do oceny poszczególnych możemy podzielić na subiektywne i obiektywne. Warto skupić się na tych drugich, jako miarodajnych i ważnych dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowia – mówi konsultant z firmy Pro-Vent, która oferuje kompleksowe rozwiązania wentylacyjne, m.in. centrale wentylacyjne (rekuperatory) z przeciwprądowymi wymiennikami ciepła i wymiennikami krzyżowymi. – Nowoczesne budownictwo i zmieniające się obowiązujące przepisy wymuszają budowę bardzo szczelnych budynków, dodatkowo świadomie ogranicza się wymianę powietrza w takich obiektach. A taki tandem to najgorsze połączenie z możliwych – dodaje.

 

centrala wentylacyjna proventfot. Pro-Vent

 

Przeciwprądowy wymiennik ciepła
Dziś już nie trzeba nikogo przekonywać, że właściwa wymiana powietrza zużytego na świeże jest absolutną koniecznością, i że nie wystarczy (ani nie opłaca się!) otwieranie okien. Niezbędnym rozwiązaniem dla nowoczesnego budownictwa jest wentylacja nawiewno-wywiewna, czyli rekuperator. Zanim wybierzemy konkretny produkt, warto jednak zwrócić uwagę na jego parametry.
Przede wszystkim trzeba znać wszystkie funkcje urządzenia. Warto zapoznać się z zasadą działania poszczególnych komponentów, co ułatwi podjęcie decyzji. Ważna jest też oczywiście cena, koszty eksploatacyjne, a także sprawność temperaturowa, to znaczy, ile ciepła można maksymalnie odzyskać z powietrza usuwanego.
Jedną z flagowych propozycji firmy Pro-Vent są centrale MISTRAL PRO, które umożliwiają wysoki odzysk ciepła nawet 95%, przy jednoczesnym bardzo niskim poborze energii elektrycznej na poziomie SFP < 0,22 W/(m³/h), co daje duże oszczędności energii grzewczej, a jednocześnie zapewni najwyższy komfort przebywania wewnątrz pomieszczeń zarówno latem, jak i zimą.
Rekuperatory MISTRAL PRO są wyposażone w przeciwprądowy wymiennik ciepła o typie konstrukcji, który ogranicza negatywne zjawiska zachodzące w tego typu wymiennikach zimą. Ogromny wpływ na działanie urządzeń ma też zastosowany w nich szczelny bypass, czyli obejście wymiennika, który sprawdza się zwłaszcza latem, gdy nie jest zalecany odzysk ciepła.
Tańszą, ale wciąż bardzo skuteczną alternatywą dla centrali MISTRAL PRO są centrale wentylacyjne MISTRAL SMART, które również wyposażone są w wymiennik ciepła przeciwprądowy. Zapewniają one odzysk ciepła na poziomie 91%. Również tego typu urządzenia dostępne są w wersji z bypassem wewnętrznym, który umożliwia wentylowanie całego domu całkowicie świeżym i filtrowanym powietrzem.
Dzięki świetnym parametrom i wysokiemu odzyskowi ciepła, centrale wentylacyjne MISTRAL PRO i MISTRAL SMART szczególnie sprawdzają się w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Jeszcze wyższy komfort – centrala wentylacyjna z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC)
Aby zwiększyć odzysk ciepła, centrale wentylacyjne MISTRAL PRO i MISTRAL SMART można połączyć z wysokosprawnym, bezprzeponowym płytowym wymiennikiem gruntowym Provent-GEO.
Współpraca centrali wentylacyjnej z wymiennikiem gruntowym pozwoli wykorzystać ciepło i chłód magazynowane w gruncie, co przełoży się nie tylko na jeszcze wyższy komfort mikroklimatu, ale i na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, gdyż dodatkową (darmową!) energię będziemy czerpać z gruntu pod wymiennikiem.
Powietrze, które przechodzi przez gruntowy wymiennik ciepła jest oczyszczone z mikroorganizmów i bakterii, co potwierdziły badania prowadzone przez niezależne zewnętrzne jednostki. Jedno z nich wykonała Wojewódzka Stacja Epidemiologiczna w Opolu, która przebadała wymiennik gruntowy GWC PROVENT-GEO. Wyniki pokazały, że w powietrzu po przejściu przez wymiennik gruntowy ogólna liczba bakterii, gronkowców i grzybów zmniejszyła się z 350 CFU/m³ (na wlocie) do 50 CFU/m³ (na wylocie z wymiennika), co oznacza, że powietrze wpadające do mieszkania jest dodatkowo uzdatnione, ze zredukowaną ilością czynników chorobotwórczych.

 

centrala wentylacyjna proventfot. Pro-Vent

 

Krzyżowy wymiennik ciepła
Klienci, którzy poszukują rekuperatorów w niższej cenie, a przy tym o bardzo dobrej sprawności odzysku ciepła i parametrach rekuperacyjnych, powinni zainteresować się urządzeniami z krzyżowym wymiennikiem ciepła firmy Pro-Vent.
– Dobra centrala z pojedynczym wymiennikiem krzyżowym zapewnia sprawność temperaturową 65-74% (rekuperator MISTRAL – wersja stojąca lub rekuperator MISTRAL P – wersja podwieszana). Z kolei w przypadku central z podwójnymi wymiennikami krzyżowymi, które wyposażone są w bypass, sprawność odzysku ciepła zwiększona jest do ponad 90% .Centrale z krzyżowym wymiennikiem ciepła są również bardzo tanie w eksploatacji. Posiadają duże i niedrogie filtry, które wymienia się co 3 miesiące. Rekuperatory MISTRAL z odpowiednim sterowaniem poinformują nas ponadto o konieczności wymiany filtrów po określonym czasie, a te wyposażone w czujniki ciśnienia zaalarmują, kiedy filtry nadmiernie się zabrudzą.

Wybór rekuperatora – sprawdź zanim kupisz!
Oczywiście cena centrali wentylacyjnej i odzysk ciepła to bardzo ważne parametry, pamiętajmy jednak o tym, że wybrany przez nas rekuperator musi też być opłacalny w dalszej eksploatacji. Jeśli podzespoły będą się psuć, a części eksploatacyjne będą drogie, to zamiast generować oszczędności, wentylacja nawiewno-wywiewna stanie się niepotrzebnym obciążeniem dla domowego budżetu.
Na przykład ważnym elementem central wentylacyjnych jest wyposażenie ich w odpowiednie systemy przeciwzamrożeniowe. W centralach MISTRAL PRO przewidziano kontrolę stanu zamarzania wymiennika przez pomiar temperatur i programową, okresową pracę nagrzewnicy wstępnej   lub rozmrażanie przez recyrkulację powietrza.

 

centrala wentylacyjna proventfot. Pro-Vent

 

Nie należy też zapominać o regularnej wymianie filtrów i przeglądzie centrali wentylacyjnej oraz kanałów. Zwracajmy też uwagę na zastosowaną w wybranym urządzeniu automatykę, która ułatwi eksploatację, a ponadto przyczyni się do dodatkowych oszczędności zużywanej energii.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pro-vent.pl

 

47-300 Dąbrówka Górna, ul. Posiłkowa 4a, woj. opolskie
tel. 774 404 498, 782 176 321,