W budownictwie tradycyjnym wymiana powietrza w pomieszczeniach realizowana jest przede wszystkim przez wietrzenie – choć nie jest to metoda najefektywniejsza. Jednak w budownictwie pasywnym redukcja zapotrzebowania na ciepło jest tak duża, że zazwyczaj nie stosuje się w nich tradycyjnego systemu grzewczego, a więc nie jest możliwe ogrzanie świeżego, zimnego powietrza wpuszczonego do domu w trakcie wietrzenia. Poza tym byłby to proces nieekonomiczny i stojący w opozycji do idei energooszczędności. Dlatego jedynym sposobem na dostarczenie świeżego powietrza do domu pasywnego i usunięcie zużytego jest jego wymiana poprzez system wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej. W trakcie takiej wymiany musi być dodatkowo realizowany proces odzysku ciepła z powietrza zużytego i jednoczesne ogrzewanie nim świeżego, zimnego powietrza. Dzięki temu do pomieszczeń dociera powietrze wstępnie ogrzane, które następnie może być dogrzewane poprzez niewielkie, dodatkowe źródła energii cieplnej. Taki układ charakteryzuje się wysoką energooszczędnością i ekonomicznością. Jednym z kluczowych elementów systemu wentylacyjnego, który realizuje takie zadania jest rekuperator. Powinien on charakteryzować się jak najwyższą sprawnością odzysku ciepła pozwalającą maksymalnie minimalizować straty ciepła spowodowane wentylacją. W tej kwestii nie powinno być kompromisów.

 

centrale wentylacyjne zehnderfot. Paul

 

Jakość pod marką PAUL – rekuperatory dla budynków pasywnych
Z ofertą rekuperatorów dedykowanych dla budownictwa pasywnego wychodzi firma PAUL. Główne jednostki wentylacyjne to: CLIMOS F 200, FOCUS (F) 200 oraz NOVUS (F) 300/450. Jednostki te wyróżniają się bardzo wysoką sprawnością odzysku ciepła, niewiarygodnie cichą pracą oraz niskim zużyciem energii elektrycznej. Dostarczają do pomieszczeń świeże, zdrowe powietrze, pozbywając się jednocześnie zużytego powietrza oraz wszelkich nieprzyjemnych zapachów, bez potrzeby wietrzenia i otwierania okien. Urządzenia PAUL-a wyposażone są w bardzo elegancki panel dotykowy TFT w ramce ze stali nierdzewnej, który pozwala na niezwykle prostą i intuicyjna obsługę przez użytkownika.
Jednym z najciekawszych rozwiązań stosowanych w rekuperatorach Climos, Focus i Novus jest wymiennik entalpiczny ze specjalną membraną polimerową pozwalającą na wysoki odzysk ciepła i wilgoci. Fizyczny proces odzysku wilgoci wyklucza możliwość przenoszenia zapachów, zarazków i innych zanieczyszczeń. Przeznaczony jest on do pracy całorocznej ze sprawnością temperaturową 84%.
Cechy szczególne rekuperatorów marki PAUL to:
– wysokoefektywny odzysk ciepła – 93 % dla NOVUS 300 (według Certyfikatu Passivhaus);
– bardzo cicha praca urządzeń;
– wyjątkowo oszczędne i trwałe wentylatory promieniowe z łopatkami pochylonymi do tyłu;
– wielostopniowa regulacja wydajności (do wyboru panele obsługi LED lub dotykowe z kolorowym wyświetlaczem i menu w języku polskim);
– możliwość sterowania wydajnością wentylatorów poprzez czujniki wilgotności lub CO2;
– automatyka stałowydajnościowa zapewniająca wydatek powietrza na stałym poziomie, niezależnie od wzrastających oporów instalacji, np. zabrudzone filtry;
– elektryczny bypass sterowany czujnikiem w 100 % szczelny;
– możliwość podłączenia przekaźników włączających funkcję przewietrzania, dodatkowych nagrzewnic wstępnych, nagrzewnic wtórnych elektrycznych bądź wodnych, gruntowych wymienników glikolowych lub powietrznych rurowych
– kompaktowa budowa, prosta, komfortowa, bezproblemowa obsługa

 

centrale wentylacyjne zehnder centrale wentylacyjne zehnderfot. 2. Centrala wentylacyjna NOVUS / fot. Paul

 

CLIMOS (F) 200 – najmniejszy w rodzinie najlepszych
Rekuperatorem przeznaczonym dla pomieszczeń nie większych niż 150 m2 jest urządzenie CLIMOS F 200 o wydajności 50 m³/h – 200 m³/h, wyposażony w wymiennik entalpiczny z membraną polimerową. Jego sprawność efektywna wynosi 84 %. Użytkownik może sterować urządzeniem poprzez nowoczesny dotykowy panel TFT. Jednostka w wersji „Basic” dostępna jest bez wbudowanej nagrzewnicy wstępnej. Natomiast w wersji „Comfort” posiada wbudowaną elektryczną nagrzewnicę wstępną. Urządzenia CLIMOS F 200 nie mają wanienki kondensatu i dlatego mogą pracować w każdej pozycji nawet na skosach na poddaszu. Rekuperator ten, ze względu na płaską budowę i niewielkie wymiary przeznaczony jest szczególnie do montażu w nowych budynkach oraz obiektach modernizowanych – w trudnych do zabudowy miejscach.

 

centrale wentylacyjne zehnder centrale wentylacyjne zehnderfot. Paul

 

Efektywność bez kompromisów – FOCUS(F)200
Kolejnym w serii najnowocześniejszych rekuperatorów marki PAUL jest FOCUS (F) 200. Pracuje on z wydajnością do 200 m³/h i ze sprawnością efektywną 91%. Wyposażony jest w wynaleziony i opatentowany przez markę PAUL wymiennik kanalikowo – przeciwprądowy z tworzywa sztucznego. Alternatywnie może być wyposażony w wymiennik entalpiczny. Tak jak „młodszy brat Climos” przeznaczony jest do budynków o powierzchni do 150 m2. Wyposażony w sterowanie na ekranie LED z 7 stopniową skalą zmiany wydajności lub sterowanie przy pomocy panelu dotykowego     TFT z menu w języku polskim z 3-stopniową skalą wydajności (program dzienny i tygodniowy, zarządzanie nagrzewnicami, wymiennikiem glikolowym lub rurowym GWC). Urządzenie przeznaczone jest do montażu na ścianie lub na podstawie w wersji prawej lub lewej.

 

centrala wentylacyjna focusCentrala wentylacyjna FOCUS / fot. Paul

 

Do zadań specjalnych – NOVUS (F) 300/450
Rekuperatory serii Novus(F)300 i Novus(F)450 przeznaczone są do wentylacji mechanicznej w zakresie wydajności od 45-300 m³/h lub od 50-450 m³/h i standardowo wyposażone są w najefektywniejsze, innowacyjne, kanalikowo-przeciwprądowe wymienniki ciepła. Alternatywnie mogą być wyposażone w wymiennik entalpiczny ze specjalnej polimerowej membrany. Szeroki zakres wydajności umożliwia zastosowanie go we wszystkich rodzajach budynków o powierzchni użytkowej do 350m². Wariantowa opcja montażu urządzenia jako stojące lub leżące, wiszące pionowo lub poziomo umożliwia dopasowanie do każdej sytuacji architektonicznej . Dla optymalizacji wykonania podłączeń z instalacją dostępne są dwie wersje urządzenia – lewa lub prawa. Wszystkie panele sterowania: zarówno dotykowy panel TFT z intuicyjną obsługą, jak i oparty na technologii LED-panel obsługowy umożliwiają pełną komunikację pracy całego systemu wentylacji oraz całkowitą kontrolę nad pracą urządzeń.

 

centrale wentylacyjne zehnderCentrala wentylacyjna CLIMOS / fot. Paul

 

Ze szczegółową ofertą rekuperatorów marki PAUL można zapoznać się na stronie: www.facebook.com/Rekuperacja-by-PAUL

Marka PAUL oferuje w całej Europie szereg wysokiej jakości urządzeń wentylacyjnych z certyfikatem Instytutu Passivhaus w Darmstadt, dedykowanych do domów pasywnych. Wszystkie jednostki wykonywane są w Niemczech z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. PAUL jest jednym z liderów w branży w segmencie wentylacji mechanicznej, wielokrotnie wyróżnianym i nagradzanym za swoje wyjątkowe, często przełomowe produkty. W kontekście rozwoju sektora budownictwa pasywnego w Polsce cieszy fakt, że produkty tej marki są już dostępne na naszym rodzimym rynku. Jako jeden z ambasadorów Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego marka PAUL to synonim najwyższej jakości i sprawności. Dla świadomych inwestorów jest to jedyny słuszny wybór przy projektowaniu systemu wentylacji w budynkach pasywnych, zwłaszcza, że certyfikowane osiągi urządzeń stanowią podstawę do ubiegania się o dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NF40 i restrykcyjne NF15).

 

52-214 Wrocław, ul. Kurpiów 14a, woj. dolnośląskie
tel. 71 367 64 24,