Klimatyzacja to jeden z tych wynalazków, który na początku był „luksusem”, by wraz z upływem czasu stać się „niezbędnikiem”. Nikt dziś nie kupuje auta bez klimatyzacji, mimo że nie mieszkamy w tropikach, a gorącego lata mamy zaledwie kilka tygodni w roku. Każdy posiadacz auta z klimatyzacją wie bowiem doskonale, że to świetne narzędzie sprawdza się praktycznie przez okrągły rok: latem i wiosną chłodzi, ale jesienią i zimą błyskawicznie usuwa parę z szyb. Ta sama zasada obowiązuje w domach i biurach – z odpowiednio dobranej i serwisowanej klimatyzacji korzyści czerpie się przez okrągły rok.

 

klimatyzacja w domu i w biurzefot. Alkon System

 

O zaletach klimatyzacji
Warto wyzbyć się błędnego przekonania, że klimatyzacja służy tylko w upały. Nowoczesne modele mogą mieć także opcję grzania zimą, oczyszczania powietrza z grzybów, bakterii i roztoczy oraz usuwania alergenów. To istotne zarówno jeśli mieszkamy w miejskim zanieczyszczonym powietrzu jak i w pobliżu pól pełnych łanów zbóż.

Ważną zaletą klimatyzacji jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności we wnętrzach. Zawilgocone powietrze powoduje choroby górnych dróg oddechowych oraz sprzyja rozwojowi szkodliwych grzybów i pleśni. Z kolei zbyt suche powietrze działa niekorzystnie na skórę, gardło i struny głosowe oraz zwiększa ilość kurzu, roztoczy i alergenów. Prawidłowo skonfigurowana klimatyzacja zapewnia optymalny dla ludzkiego zdrowia poziom wilgotności powietrza, dzięki czemu wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie użytkowników.    

 

klimatyzacja w domu i w biurzefot. Alkon System

 

Typy klimatyzatorów
Jeszcze kilka lat temu montaż nawet najmniejszego klimatyzatora oznaczał spory wydatek. Jednak z roku na rok dostępność klimatyzatorów różnych typów jest coraz większa, sprzęt coraz tańszy i ładniejszy. W zależności od potrzeb i możliwości technicznych oraz zasobności portfela, można zainwestować w klimatyzator przenośny, urządzenie naścienne lub sufitowe a nawet cały system klimatyzacyjno – wentylacyjny.

– Wybór klimatyzatorów jest dziś naprawdę ogromny. Klimatyzatory ścienne lub sufitowe, mniej lub bardziej wydajne, o różnym stopniu zaawansowania technicznego i ciekawych opcjach dodatkowych – jesteśmy w stanie dopasować odpowiednie urządzenie do każdego pomieszczenia i zaoferować coś odpowiedniego na każdą kieszeń – zapewnia Jarosław Kończyk z firmy Alkon System.

 

klimatyzacja w domu i w biurzefot. Alkon System

 

Najbardziej popularnym typem klimatyzatorów, zarówno w domach jak i biurach, są zdecydowanie klimatyzatory ścienne. Przystępne cenowo i łatwe w montażu, cieszą się dużą popularnością. To idealne rozwiązanie do niedużych powierzchni, wyróżniające się niezwykle wydajną pracą. Obsługa za pomocą pilota pozwala na wygodne sterowanie temperaturą bez konieczności podchodzenia do urządzenia. Nowoczesny design klimatyzatorów ściennych podnosi także estetykę pomieszczenia.

 

klimatyzacja w domu i w biurzefot. Alkon System

 

Nawiewniki okienne – stały dostęp świeżego powietrza
Szczelne okna, zwłaszcza plastikowe, mają swoje zalety. Jednak ich podstawową wadą jest to, że mieszkanie czy biuro zostaje pozbawione stałego dopływu świeżego powietrza. Zaburzona wentylacja, spowodowana zbyt dużą szczelnością w pomieszczeniu, stwarza ryzyko zatrucia tlenkiem węgla (czadem), a także zwiększa ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

– Korzystając z urządzeń klimatyzacyjnych warto dodatkowo pamiętać, że chłodzone powietrze jest cały czas to samo, ponieważ do poprawnego funkcjonowania sprzętu wymagane jest zamknięcie okien i drzwi. Warto wówczas zastosować niedrogie i proste rozwiązanie – nawiewniki okienne – radzi Jarosław Kończyk.

 

klimatyzacja w domu i w biurze klimatyzacja w domu i w biurzefot. Alkon System

 

Dzięki nawiewnikom możliwe jest doprowadzanie powietrza nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Firma Alkon oferuje dwa podstawowe rodzaje nawiewników. Regulowane automatycznie nawiewniki ciśnieniowe dostosowują strumień przepływu powietrza w zależności od różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz. Dodatkowo użytkownik ma możliwość zamknięcia przesłony, by ograniczyć przepływ powietrza. Nawiewniki higrosterowane – także sterowane automatycznie – dostosowują strumień przepływu powietrza w zależności od pary wodnej wewnątrz pomieszczenia. Pod wpływem zmian wilgotności względnej dochodzi do samoczynnego skracania / wydłużania taśmy poliamidowej, co prowadzi do zwiększenia / zmniejszenia ilości wymienianego powietrza. Bez względu na rodzaj nawiewników, są one idealnym rozwiązaniem dla każdego domu i biura.

 

klimatyzacja w domu i w biurzefot. Alkon System

 

Regularny serwis i czyszczenie klimatyzacji
Aby stan techniczny urządzeń klimatyzacyjnych, a tym samym sprawność klimatyzacji, była zadowalająca, należy dbać o czystość poszczególnych jej elementów. Brak tej dbałości powoduje, że klimatyzacja zamiast poprawić komfort życia w klimatyzowanych pomieszczeniach, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie, a nawet stan zdrowia mieszkańców. Sytuacja taka nie będzie miała miejsca, gdy obsługa tych urządzeń będzie odbywać się ściśle wg zaleceń producenta, znajdujących się w instrukcji obsługi oraz jeśli będziemy dbać o terminowe czyszczenie, odgrzybianie i wymianę filtrów.

Z ofertą firmy Alkon System dotyczącą sprzedaży i serwisowania urządzeń klimatyzacyjnych można zapoznać się na stronie www.alkonsystem.pl

 

41-907 Bytom, ul. Podhalańska 32/1, woj. śląskie
tel. 697 699 265,