W związku ze zmianami prawnymi, które mają miejsce w Polsce w sektorze energii odnawialnej, szczególnie ważne jest regularne monitorowanie zmieniających się przepisów i norm. W związku z ogłoszeniem przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) warunków certyfikacji instalatorów OZE już w tym roku rozpoczynają się egzaminy.
Pozytywny wynik egzaminu pozwala na uzyskanie certyfikatu, który jest dokumentem potwierdzającym posiadanie przez instalatora kwalifikacji do montowania następujących rodzajów odnawialnych źródeł energii:
• kotłów i pieców na biomasę lub
• systemów fotowoltaicznych, lub
• słonecznych systemów grzewczych, lub
• pomp ciepła, lub
• płytkich systemów geotermalnych.
Certyfikat wydaje się na 5 lat. Ważność certyfikatu będzie można przedłużyć na okres kolejnych 5 lat, po spełnieniu określonych wymagań.
W celu wydania certyfikatu instalatora odnawialnych źródeł energii, instalator musi spełnić szereg wymagań zgodnie z art. 20h ust. 3. ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059 – j.t.)    
On Sp. z o.o. jest Jednostką Akredytowaną przez UDT. Kluczowym założeniem szkoleń organizowanych przez On jest podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników poprzez przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Dzięki współpracy z profesorami Politechniki Rzeszowskiej, którzy prowadzą zajęcia szkolenie pozwala odpowiednio przygotować się do egzaminu na Certyfikowanego Instalatora OZE, a przede wszystkim do właściwego wykonywania mikroinstalacji OZE.

 

szkolenia z fotowoltaikifot. On Sp. z o.o.

 

Szkolenia – fotowoltaika w trzech odsłonach
Trzydniowe szkolenie łączy w sobie zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Pierwszego dnia odbędą się zajęcia teoretyczne oraz zajęcia z projektowania instalacji fotowoltaicznych. Dzień drugi to ćwiczenia praktyczne, będące uzupełnieniem wiedzy zdobytej na wykładach oraz umożliwiające zdobycie umiejętności obsługi podstawowych elementów systemów fotowoltaicznych, zabezpieczenia i uziemienia instalacji oraz odpowiedniej konfiguracji systemu. Tego dnia uczestnicy kursu będą mieli możliwość zainstalowania i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,5 kW.

Trzeciego dnia organizatorzy skupią się na sprawach formalnych związanych z fotowoltaiką, np. na temacie przyłączenia do sieci, wniosków o przyłączenie, dofinansowań unijnych itp.

 

szkolenie fotowoltaikafot. On Sp. z o.o.

 

Szkolenia – grupa docelowa?
Szkolenie skierowane jest do osób, które chcą zdobyć uprawnienia Certyfikowanego Instalatora OZE. Ukończenie szkolenia umożliwia podejście do egzaminu w UDT i zdobycie kwalifikacji.
Osoby, które uzyskają certyfikat będą mogły nie tylko samodzielnie montować instalacje fotowoltaiczne, ale również dokonywać ich odbioru, modernizacji i utrzymywać je w należytym stanie technicznym.

 

szkolenia fotowoltaikafot. On Sp. z o.o.

 

Egzamin
Egzamin składa się z części:
1) teoretycznej – obejmującej test składający się z 24 pytań;
2) praktycznej – obejmującej 3 problemowe zadania praktyczne
Pytanie testowe jest oceniane w następujący sposób:
1) odpowiedź prawidłowa – 1 punkt;
2) odpowiedź nieprawidłowa lub brak odpowiedzi – 0 punktów
Problemowe zadanie praktyczne jest oceniane według skali od 0 do 10 punktów, z gradacją co 0,5 punktu. Część teoretyczna egzaminu trwa 60 minut, a część praktyczna – 90 minut.
Wynik egzaminu uznaje się za pozytywny, jeżeli zdający:
1) w części teoretycznej uzyska co najmniej 15 punktów oraz
2) w części praktycznej uzyska co najmniej 6 punktów za każde problemowe zadanie praktyczne.

Szkolenia – profesjonalnie i z pasją
Organizator szkolenia, firma On Sp. z o.o. może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w sektorze energii odnawialnej i technologii Smart Grid oraz ekspercką wiedzą, nieczęsto spotykaną na polskim, wciąż jeszcze kiełkującym rynku fotowoltaiki.
Firma pomaga też w pozyskaniu dofinansowań unijnych, jak również w pełnej obsłudze inwestycji i załatwianiu formalności związanych z projektowaniem i budową farm fotowoltaicznych.

Więcej informacji:
www.on-eco.pl/szkolenia
www.szkolenia-fotowoltaika.pl

 

35-045 Rzeszów, ul. Hetmańska 13, woj. podkarpackie
tel. 17 862 30 98,