Styl industrialny – charakterystyka

Styl industrialny inaczej określany jest loftowym. Mimo że współcześnie cieszy się niemałą popularnością, o czym świadczy mnogość wpisów i inspiracji na blogach wnętrzarskich, to jego początek przypada już na lata 50. To właśnie wtedy w Ameryce zaczęto przerabiać poprzemysłowe lokale na mieszkania industrialne. Pierwsze lofty najczęściej powstawały z adaptacji przestrzeni starych magazynów czy fabryk.

Wnętrza industrialne zazwyczaj wyróżnia pozornie surowy charakter. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się chłodne i ponure – wszystko tak naprawdę zależy od „gry światłem”, doboru mebli oraz dodatków.

Typowy lokal industrialny to przestrzeń otwarta, bez ścian, o wysokim suficie, przyciągających wzrok panoramicznych oknach oraz o wykończeniach z elementami: betonu, nagiej cegły, stali.

Styl industrialny w mieszkaniu

Chcąc urządzić nasze mieszkanie w stylu industrialnym, nie musimy oczywiście pozbywać się ścian – otwarta przestrzeń nie jest tutaj wymogiem. Skupmy się przede wszystkim na wykończeniu ścian, podłóg oraz na doborze odpowiednich mebli i dodatków.

Warto podkreślić, że industrial najlepiej sprawdza się we wnętrzach o dużym metrażu – wówczas wizualnie nie przytłacza.

Pokoje w stylu industrialnym

Styl industrialny możemy zastosować tak naprawdę w każdym pomieszczeniu. Najczęściej decydujemy się jednak na loftowy salon lub sypialnię.

Industrialny salon zazwyczaj występuje w tak zwanym układzie otwartym. Tworzymy wtedy jedną przestrzeń, łącząc go np. z kuchnią i jadalnią. Poszczególne strefy (do odpoczynku, jedzenia i przygotowania posiłków) możemy wyznaczyć za pomocą mebli, tekstyliów czy kolorów ścian.

Kolory ścian i podłogi

Styl loftowy kojarzony jest przede wszystkim z chłodnymi barwami oraz z surowym charakterem. Na ścianach króluje więc biel i odcienie szarości. Warto postawić również na naturalną, czerwoną cegłę – może występować ona na całej ścianie, wówczas nada przestrzeni charakteru – lub na cegłę bieloną. Coraz częściej spotykamy się także z „betonowymi ścianami”. W rzeczywistości jest to tak zwany beton architektoniczny (inaczej strukturalny, elewacyjny lub licowy).

Sufit malujemy na biało. Aby stworzyć wrażenie wysokiego sufitu, skorzystajmy z prostego triku – na ścianie (innego koloru niż biel) umieszczamy cienkie, pionowe pasy.

W mieszkaniach industrialnych najczęściej dominuje podłoga imitująca beton (ponownie beton architektoniczny), podłoga drewniana lub panele imitujące drewno. Nie obawiajmy się desek, które podkreślają przebarwienia oraz rysunek słojów – to nada charakteru w surowej, loftowej przestrzeni. Wybierajmy też deski długie, szerokie i o nieregularnych krawędziach.

fot. STWD Roman Bilecki Beds.pl

Meble w stylu industrialnym

Główną cechą mebli w stylu industrialnym jest ich prosta konstrukcja. Często wykorzystywane są również naturalne materiały – takie jak drewno – czy metale i szkło. W przestrzeni salonu dobrze sprawdzi się elegancka kanapa z naturalnej skóry lub ekoskóry oraz tapicerowana w odcieniach szarości czy brązu. Odrobinę koloru możemy wprowadzić za pomocą wzorzystych poduszek lub narzuty. W pobliżu kanapy ustawmy niewielki stolik kawowy na stalowych nogach, o blacie drewnianym lub przeszklonym. Wówczas wybierając szafki, komody, witryny, kredensy, również zwróćmy uwagę na to, aby miały one prostą formę oraz metalową postawę. Krótkie nóżki natomiast optycznie wydłużą ściany.

Oświetlenie w stylu industrialnym

Odpowiednio dobrane oświetlenie to także nierozerwalny element stylu loftowego. Przede wszystkim kojarzą się z nim żarówki na długich kablach, duże żarówki w metalowych kloszach, lampy o geometrycznej konstrukcji czy tak zwana lampa pająk.

Nie musimy ograniczać się wyłącznie do lamp wiszących. Możemy zastosować także lampy stołowe czy kinkiety – wówczas wybierajmy ciepłą barwę żarówki.

Loftowe dodatki

Loftowe dodatki zazwyczaj występują w ściśle określonej gamie kolorystycznej, czyli: w ceglastych czerwieniach, mocnych czerwieniach, pomarańczach, czerni, granatach, brązach. Króluje także naturalne drewno, kamień i metal. Decydując się na mocne akcenty kolorystyczne, postarajmy się, aby wprowadzić je z umiarem – mają przełamać surowość i monotonność wnętrza, a równocześnie być nieprzytłaczające.

Z loftowym charakterem dobrze współgrają także pojedyncze elementy w stylu retro – mogą to być prawdziwe antyki, dodatki vintage oraz jedynie stylizowane. Na ścianach zawieszajmy zarówno ciekawe obrazy na płótnie i lustra w stalowej ramie, jak i proste grafiki czy nasze rodzinne fotografie.

Wybierając dodatki, przede wszystkim powinniśmy skupić się na tym, aby podkreślały one nasz indywidualny charakter. Mogą się wyróżniać, ale przede wszystkim mają stworzyć przestrzeń, w której będzie się chciało przebywać, odpoczywać i relaksować. Inspirujmy się stylem industrialnym, jednak nie twórzmy z naszych mieszkań surowych sal muzealnych czy magazynów. Unikajmy natomiast kiczu czy plastikowych dodatków, które jedynie imitują industrial.

85-773 Bydgoszcz, ul. Wiślana 25, woj. kujawsko-pomorskie
tel. +48 535 410 810,