Ploter tnący do tkanin SRM AUC Rol-Pas – dla kogo?

Ploter do cięcia tkanin SRM AUC to nowość w serii cenionych przez klientów modeli stołów do cięcia oferowanych przez firmę Rol-Pas. Zaprojektowano go do obsługi procesu cięcia wymagającego dużych powierzchni roboczych. To narzędzie szczególnie przydatne w optymalizacji pracy producentów osłon okiennych i drzwiowych. Cenione zwłaszcza wśród wytwórców rolet typu screen. Wydajność, precyzja i pełna automatyzacja cięcia sprawiają, że sprawdzi się także w innych działach szerokiej branży tekstylnej.

Do jakich materiałów?

Ploter SRM AUC to stół o szerokości 4000 mm, długości 7000 mm. Urządzenie dedykowane jest do wycinania formatek o różnych kształtach w tkaninach screen. To duże usprawnienie dla seryjnej produkcji systemów osłonowych o nieregularnych kształtach wymagających różnych technik cięcia. Ploter tnący do tkanin SRM AUC doskonale radzi sobie również z cięciem mniej wymagających tkanin jak tych na rolety wewnętrzne czy markizy. Obszerne gabaryty stołu umożliwiają precyzyjne cięcie różnorodnych wielkości formatek. Maksymalny wymiar, który można uzyskać, pracując na ploterze Rol-Pas, to wielkość 6000 mm x 3500 mm.

fot. Rol-Pas

Gładkie krawędzie bez strzępów – noże crushcutter i ultrasonik

Aby uzyskać wysoką jakość krawędzi w tkaninach różnych typów, w modelu zastosowano dwie technologie cięcia. Nóż krążkowy typu crush cutter oraz nóż ultradźwiękowy nowej generacji sprawiają, że ten typ plotera tnącego do tkanin jest doskonały do cięcia wyrobów poliestrowych czy materiałów z włóknem szklanym. System umożliwia szybką zmianę noży i dostosowanie parametrów narzędzia do rodzaju tkaniny. Producent w zestawie oferuje także zapas narzędzi tnących (dodatkowe ostrze crush cutter i sonotrodę). Oba narzędzia zamontowane są na bramce poruszającej się nad stołem w osiach X, Y, Z. Nie trzeba więc obracać i dostosowywać układu tkanin w trakcie pracy. Optymalny docisk noży w procesie cięcia oraz kompensację nierówności w czasie rzeczywistym reguluje układ pneumatyczny.

Oszczędny i precyzyjny proces cięcia

Proces cięcia formatek odbywa się na stabilnym blacie wyłożonym blachą kwasoodporną. Praca rozpoczyna się w momencie założenia belki na magazyn i ustawienia danych zlecenia do programu Sigmanest. Z magazynu z własnym napędem rozwijana jest tkanina razem z folią (gdy proces cięcia wymaga jej użycia). Belka robocza chwyta koniec tkaniny i wysuwa ją na koniec stołu. Tempo pracy magazynu oraz chwytaka jest zsynchronizowane, by zapewnić płynne i równe przemieszczanie materiału i minimalizację strat. Za stabilne trzymanie tkaniny w procesie cięcia odpowiada system podciśnieniowy. Ploter do cięcia tkanin SRM AUC wyposażono w magazyn na dwie rolki folii i jedną rolkę materiału z systemem jednoczesnego rozwijania materiału i folii. Mamy tam miejsce również na przechowanie zapasu materiału. Operator urządzenia wdraża i kontroluje cięcie formatek za pomocą specjalistycznego oprogramowania.

fot. Rol-Pas

Automatyzacja pracy i wygoda operatora – program Sigmanest

Generowanie plików z zadaniami cięcia dla operatora plotera odbywa się ze stanowiska komputerowego, bazującego na oprogramowaniu STIGO SIGMA NEST. Obsługa plotera do cięcia tkanin SRM AUC jest dzięki temu prostsza i wymaga minimalnego nakładu pracy. Operator wybiera tkaninę, wgrywa odpowiednie, przygotowane i sparametryzowane zadanie przez prosty w obsłudze interfejs i uruchamia proces cięcia. Jak wygląda praca w Sigmanest i co jeszcze zyskujemy dzięki automatyzacji cięcia?

• Program obsługuje popularny format plików dxf, które generują ścieżkę cięcia w gkod.
• Formatki można również tworzyć bezpośrednio w programie przez rysunki CAD.
• Dostępna jest opcja podglądu symulacji wykonania zadania przed wygenerowaniem pliku.
• Plik z zamówieniem cięcia może być przesłany bezpośrednio na ploter lub wgrany przez port USB.
• Dla pełnej kontroli procesu plik z zadaniem generuje równocześnie raport identyfikacji formatek dla operatora.
• Programuje się optymalne parametry cięcia dostosowane do typu tkaniny (prędkość, noże, podciśnienie, docisk).
• Program dostosowuje ilość zadań do miejsca na stole roboczym, dzieli i optymalizuje formatki, by zminimalizować straty materiału.
• Zachowana możliwość wprowadzania zmian parametrów lub proponowanego rozkładu formatek z poziomu gkodu przez operatora z uprawnieniami.
• Automatyczne zatrzymanie pracy i wycofanie materiału na pozycję wyjściową po realizacji zadania, bez generowania odpadów.
• Po uruchomieniu programu wstrzymanie procesu cięcia i późniejszy powrót do danego zadania możliwe są w każdej chwili.

Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda praca plotera tnącego do tkanin SMR AUC Rol-Pas

Rol-Pas – gwarancja, doświadczenie, projekty na zamówienie

Ploter do cięcia tkanin SRM AUC to prekursorki model na polskim rynku, który powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie producentów, by realizować zlecenia szybciej, oszczędniej i być perfekcyjnie przygotowanymi na zmieniające się wymogi branży. 15 lat doświadczenia firmy Rol-Pas w produkcji specjalistycznych maszyn, linii produkcyjnych oraz stanowisk pracy dla klientów wielu branż przemysłu i usług sprawia, że firma potrafi skutecznie odpowiedzieć na te wyzwania. Atutem jest tu bez wątpienia własne niezależne i eksperckie biuro konstrukcyjne. Daje to możliwość opracowania pojedynczych maszyn czy elementów linii produkcyjnych wedle indywidualnego zapotrzebowania klienta. Wszystkie urządzenia Rol-Pas objęte są także gwarancją oraz serwisem technicznym, zarówno w formie doradztwa online, jak i interwencji techników na miejscu. Nieustanny rozwój producenta pozwala rozszerzać portfolio produktów o innowacyjne rozwiązania oparte o nowoczesne technologie. Ploter tnący do tkanin SRM AUC spełnia w tym zakresie wszelkie oczekiwania.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty firmy dostępne są na stronie www.rol-pas.pl.

39-300 Mielec, ul. Wojska Polskiego 9 Lok. A14, woj. podkarpackie
tel. (017) 586 48 86, (017) 717 32 81,