Rolety, żaluzje, okiennice – osłona okien i ozdoba
W dzisiejszych czasach problem izolacyjności okien staje się coraz częściej poruszanym tematem w kontekście budownictwa mieszkalnego. Powodem jest fakt, iż przez nieszczelne okna może uciec nawet ¼ energii zużywanej na ogrzewanie. Jednakże nie tylko zimą stolarka okienna jest ważnym czynnikiem, który wpływa na atmosferę panującą w budynku. Latem duże nasłonecznienie powoduje zbyt wysoką temperaturę wewnątrz, a w rezultacie stwarza niekorzystne warunki dla mieszkańców. Rozwiązaniem tych problemów mogą być osłony okienne w postaci rolet, żaluzji czy też okiennic, które nie tylko pomogą w walce o lepsze warunki wewnątrz budynku, ale dodatkowo będą stanowić estetyczne urozmaicenie wyglądu naszego domu.

Rolety zewnętrzne – bez nagrzewania, bez hałasu
Rolety zewnętrze spełniają kilka ważnych funkcji, które pomogą stworzyć optymalny klimat niezależnie od pory roku. Po pierwsze spełniają rolę osłonową okna, dzięki czemu nawet najbardziej ciekawska para oczu nie zdoła zakłócić naszego spokoju i poczucia prywatności. Po drugie, osłona okienna w postaci rolety ograniczy ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza budynku. Ma to szczególne znaczenie latem i wczesną jesienią, gdy temperatury wynoszą powyżej 20°C. Ograniczymy w ten sposób zużycie energii, którą wykorzystalibyśmy do ochłodzenia pomieszczeń za pomocą wiatraków lub klimatyzacji. Zamknięte rolety spełnią również inną funkcję, otóż minimalizują hałas dochodzący z zewnątrz, dzięki czemu zapewnimy sobie spokojny sen w nocy. Dodatkowo osłony okienne w postaci rolet mogą stanowić barierę antywłamaniową przed potencjalnymi złodziejami. Zagwarantuje to spokój ducha w przypadku zarówno codziennych wyjść z domu, jak również dłuższych nieobecności związanych z wczasami i wyjazdami świątecznymi.
Nie można również zapomnieć o funkcji estetycznej rolety, która będzie stanowić atrakcyjne wykończenie naszej elewacji. Należy w tym celu poświęcić czas by zorientować się, jakie produkty oferują poszczególni producenci. W zależności od preferencji rolety mogą być montowane na kilka różnych sposobów, tj. w systemie podtynkowym, adaptacyjnym, nadprożowym jak i nadstawnym.

Rolety zewnętrzne w systemie podtynkowym i adaptacyjnym
W systemie podtynkowym rolety są wkomponowane w elewacje budynku. Konstrukcja skrzynki rolety stanowi jednocześnie podkład pod dowolny materiał elewacyjny, dzięki czemu staje się niezauważalnym elementem fasady. Natomiast montaż systemu adaptacyjnego zapewnia, że skrzynia rolety jest detalem dekoracyjnym dopasowanym do wyglądu budynku. Rozwiązanie to pasuje w szczególności do istniejących budynków.

 

osłony okiennefot. Aluprof

 

Rolety nadprożowe i rolety w systemie nadstawnym
Innym rodzajem systemów rolet są rolety nadprożowe, które dzięki gotowym elementom budowlanym do wykorzystania gwarantują bezproblemowe wykończenie elewacji budynku. Jest to możliwe również za sprawą zastosowania twardego styropianu, który zapewnia zadowalający stopień izolacji termicznej oraz odpowiednio dobranego nośnika tynku.
Ostatnie rozwiązanie to zastosowanie rolety w systemie nadstawnym , które pozwala na montaż skrzynki bez zabudowy, z zabudową częściową lub całkowitą. Przemyślana konstrukcja umożliwia wykonanie pojedynczej rolety, a także zestawu rolet w jednej skrzynce.

 

osłony okiennefot. Aluprof

 

Rolety ALUPROF w bogatej gamie kolorystycznej
Równie ważne dla ogólnego wyglądu rolety jest budowa pancerza. Obecnie producenci systemów roletowych oferują szeroki wybór profili w bogatej ofercie kolorystycznej. Pancerz rolet ma największy wpływ na cały jej wygląd, a w konsekwencji na wygląd elewacji domu. Należy pamiętać, że roleta w trakcie użytkowania musi być wytrzymała na działanie warunków atmosferycznych.
– Większość profili posiada powłokę lakierniczą, dzięki czemu kolor jest bardzo odporny na ścieranie i blaknięcie, przez co możemy podkreślić indywidualny charakter domu. Dlatego też firma Aluprof oferuje bogatą paletę kolorystyczną rolet – mówi Bożena Ryszka , Kierownik Działu Marketingu i PR z ALUPROF S.A.

Żaluzje fasadowe do dużych przeszkleń
W przypadku dużych przeszkleń możemy zastosować systemy żaluzji fasadowych, dzięki którym ograniczymy przepływ promieni słonecznych do wnętrza budynku, nie rezygnując przy tym z naturalnego oświetlenia pomieszczenia. Ze względu na swoje właściwości żaluzje stanowią nie tylko element dekoracyjny i funkcjonalny, ale także wpływają na oszczędność energii, co w konsekwencji pozwoli na zmniejszenie rachunków za zużycie energii. Rozwiązanie to przystosowane jest do dużych budynków biurowych, ale możemy je również wykorzystać w obiektach jednorodzinnych, zaprojektowanych w nowoczesnym stylu architektonicznym. Za ich sprawą dom zyskuje niepowtarzalny wygląd i odznacza się na tle innych budowli nowoczesnym wykonaniem.

 

osłony okienne osłony okiennerys. Aluprof

 

Okiennice zwieńczeniem elewacji
Innym rodzajem osłon okiennych, dzięki którym zyskamy niepowtarzalny charakter domu, są okiennice. Zazwyczaj pasują do budynków o tradycyjnym kształcie, podkreślając ich klasyczną architekturę, ale są również i takie, które harmonijnie współgrają z modernistyczną bryłą obiektu. Mogą być wykonane z drewna, PCW lub aluminium. Zarówno te drewniane, jak i z PCW są mniej odporne na warunki atmosferyczne od okiennic wykonanych z aluminium. Dzięki swojej lekkości okiennice te mogą być stosowane również na drzwiach tarasowych.

Okiennice aluminiowe
Okiennice ALUPROF to propozycja dla osób szukających rozwiązań praktycznych, a jednocześnie estetycznych. Można je kolorystycznie dopasować do elewacji lub do okien, a także zastosować jako akcenty wyróżniające się na tle elewacji. Ze względu na szerokie możliwości jakie daje aluminium, okiennice MB-SUNSHADES nadają się doskonale do wykorzystania w różnych rodzajach budownictwa. W budynkach o tradycyjnej budowie bardzo dobrze wyglądać będą konstrukcje imitujące drewno, natomiast w nowoczesnej architekturze optymalne może okazać się kolorystyczne połączenie konstrukcji o stonowanych barwach, identycznych z oknami. Niezwykle efektowny rezultat daje połączenie stolarki okiennej i drzwiowej, gdy obie wykonane są z aluminium – dodaje Bożena Ryszka, z ALUPROF S.A.
– Klimat jaki panuje w naszych domach jest uzależniony od wielu czynników – niekiedy jeden szczegół może przynieść znaczne korzyści. Takimi elementami są osłony okienne, które poza szeregiem zalet funkcjonalnych, jak na przykład osłona przed słońcem czy też przed ucieczką energii, stanowią również atrakcyjne wykończenie detali okiennych i elewacji – podsumowuje Bożena Ryszka.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.aluprof.eu oraz www.rolety.aluprof.eu

Aluprof S.A. należy do Grupy Kapitałowej Kęty S.A. Firma jest jednym z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie. Spółka posiada swoje oddziały w Czechach, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i Węgrzech. Główna siedziba Aluprof S.A. znajduje się w Bielsku-Białej, gdzie zlokalizowane są także linie produkcyjne oraz centrum logistyczne. W oddziale w Opolu, wytwarzane są systemy roletowe. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy wynosi blisko 70 000 m².
Inżynierowie Aluprof nieustannie opracowują zaawansowane technologicznie rozwiązania, odpowiadające na potrzeby nowoczesnego budownictwa w zakresie energooszczędności i swobody projektowania. W firmie wdrożony został system zarządzania jakością ISO 9001-2001. W ramach Grupy Kęty, w Złotowie funkcjonuje akredytowane Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, dysponujące innowacyjnymi urządzeniami, m.in. największą w Europie Środkowo-Wschodniej komorą do badań okien, drzwi, fasad oraz żaluzji zewnętrznych. Wysoką jakość produktów potwierdzają liczne nagrody przyznane przez specjalistów m.in. Dynamiczna Firma, Kryształowy Profil 2011, Gepardy Biznesu 2011, Efektywna Firma 2011, Duża Perła Polskiej Gospodarki, Diamenty Forbesa, Brązowe Godło Jakości QI, Jakość Roku 2009, Laur Klienta 2009, Diament Lidera Polskiego Biznesu, Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, Orły Polskiego Budownictwa, Medal Europejski.
Grupa Kapitałowa Kęty S.A. jest liderem branży aluminiowej w Polsce. Holding tworzy 18 spółek, prowadzących działalność zarówno w kraju, jak i za granicą. Rocznie przetwarzają one blisko 55 000 ton surowców aluminiowych.

43-300 Bielsko-Biała, ul. Warszawska 153, woj. śląskie
tel. +48 (33) 819 53 00,