Wiele lat obecności w branży oraz bogate portfolio zrealizowanych zamówień sprawiają, że dziś maszyny sygnowane logo Rol-Pas są synonimem najwyższej jakości i niezawodności. Co w ofercie producenta mogą znaleźć firmy zajmujące się wytwarzaniem rolet zewnętrznych? Przede wszystkim różnego rodzaju piły (np. PAT, czyli piłę dwugłowicową do aluminium i tworzyw, piłę PA ø600 czy centrum do cięcia i montażu rur nawojowych).

fot. Rol-Pas

Piła dwugłowicowa do aluminium i tworzyw PAT

Jednym z falowych rozwiązań Rol-Pas, stworzonych z myślą o producentach rolet zewnętrznych, jest piła dwugłowicowa do aluminium i tworzyw PAT, która przeznaczona jest do cięcia skrzynek i pancerzy rolet. Posiada ona dwie tarcze o średnicach 600 i 500 mm, które gwarantują wysokiej jakości cięcie elementów aluminiowych oraz z tworzywa. Dzięki zastosowaniu drugiej tarczy, który służy do cięcia tworzywa, znacznie wydłuża się żywotność obu tarcz.

Piła dwugłowicowa do aluminium i tworzyw PAT ma dwa podajniki rolkowe. W przypadku podstawowej wersji maszyny mają one długość 3 m (podajnik podawczy) i 4 m (podajnik odbiorczy ze zderzakiem), a na indywidualne zamówienie można wyposażyć piłę w dłuższe podajniki.

W podstawowym wariancie wyposażenia, piła dwugłowicowa do aluminium i tworzyw wyposażona jest w zderzak ręczny z odczytem miarki. Klienci, którym zależy na większej precyzji i powtarzalności produkcji, mogą zamówić maszynę w wersji z programowalnym zderzakiem, napędzanym serwosilnikiem.

fot. Rol-Pas

Inną możliwością jest zderzak, który przesuwa się z wykorzystaniem korby – w tym wypadku odczytu wymiaru dokonuje się na wyświetlaczu cyfrowym umieszczonym przy korbie.

W przypadku modelu z automatycznym zderzakiem, działanie piły jest proste, bo wystarczy przesłać pliki ze zleceniami cięcia, które następnie wybierane są z listy przez operatora i zatwierdzane. Alternatywnie można wyposażyć maszynę w skaner do zleceń – takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku tych producentów rolet, którzy używają drukarek kodów. Zastosowanie skanera eliminuje ryzyko błędu ludzkiego podczas wprowadzania zlecenia, a zarazem bardzo zwiększa efektywność maszyny.

fot. Rol-Pas

Za stabilność ciętych elementów odpowiadają dociski pneumatyczne boczne i górne. W przypadku niektórych typów obudowy rolet warto skorzystać z czteropunktowych docisków ręcznych, a cięcie skrzynek rolet może odbywać się pojedynczo, bądź w komplecie góra-dół.

Do odbioru powstających podczas cięcia odpadów, jak opiłki i wióry, służą szuflady, które znajdują się w standardowym wyposażeniu każdej piły dwugłowicowej do aluminium i tworzyw. Firma Rol-Pas może jednak wyposażyć maszyny w dolne obudowy tarcz z króćcami do podłączenia odciągów oraz króćce do podłączenia odciągu od góry, do zbierania odpadów już w trakcie cięcia, co pozwala na skuteczne rozwiązanie problemu zanieczyszczenia wiórami. W takiej sytuacji rezygnuje się z instalowania w pile szuflad.

fot. Rol-Pas

Producent położył duży nacisk na kwestie związane z bezpieczeństwem operatora, stosując m.in. zabezpieczenia na drzwiach oraz na osłonie z poliwęglanu.

Piła PA ø600

Modelem równie popularnym, co piła dwugłowicowa do aluminium i tworzyw PAT, jest piła PA ø600, która przeznaczona jest do cięcia profili aluminiowych, skrzynek i pancerzy rolet zewnętrznych. Wyposażona jest ona w dwa podajniki rolkowe – pierwszy (zasilanie) ma długość 3000 mm, natomiast odbiorczy (ze zderzakiem) – 4000 mm. Zderzak można przesuwać ręcznie, ustawiając odległość cięcia z wykorzystaniem przymocowanej do podajnika miarki lub też – podobnie jak w pile dwugłowicowej do aluminium – za pomocą korby i wyświetlacza.

fot. Rol-Pas

W wersji najbardziej zaawansowanej, producent wyposaża maszynę w przymiar elektroniczny, który programuje się na panelu dotykowym lub też dostarcza piłę w pełni zautomatyzowaną (z magazynem materiału i gotowych komponentów).

Standardowo do przytrzymywania docinanych elementów służą dociski ręczne, opcjonalnie dostępne są też dociski pneumatyczne (boczne i górne).

Jednostajne podnoszenie tarczy piły (z możliwością regulowania prędkości tego ruchu) zapewnia siłownik pneumatyczny, do którego wymagane jest ciśnienie ok. 6-8 bar. Z kolei obrót tarczy jest możliwy dzięki trójfazowemu silnikowi o mocy 3,0 kW.

Aby poprawić komfort pracy operatorów i zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, tarczę piły zabezpiecza osłona wykonana z litego poliwęglanu o grubości 6 mm, z dużym oknem inspekcji. Pozwala ono na kontrolę całego procesu cięcia elementów. Osłona posiada specjalne zabezpieczenie elektroniczne – w przypadku, gdy jest ona podniesiona, maszyna nie rozpocznie procesu cięcia.

fot. Rol-Pas

Oprócz jedno i dwugłowicowych pił do aluminium, które doskonale sprawdzają się do produkcji rolet zewnętrznych, Rol-Pas oferuje też piły PA 300 do rolet wewnętrznych, półautomatyczne piły do cięcia profili używanych przy produkcji moskitier (Ø 350), piły do cięcia wzdłużnego i poprzecznego paneli bramowych. Firma opracowała też centrum do cięcia i montażu rur nawojowych. Uzupełnieniem oferty są stanowiska do cięcia z piłą handlową i przymiary, przeznaczone do odmierzania odległości ucinanego materiału.

Więcej informacji na stronie: https://rol-pas.pl/

39-300 Mielec, ul. Wojska Polskiego 9 Lok. A14, woj. podkarpackie
tel. (017) 586 48 86, (017) 717 32 81,