Obrzeże ogrodowe geoBORDER

Zaprowadź porządek w swoim ogrodzie

Każdy, kto ma pod swoją opieką kawałek terenu dobrze wie, jak wiele pracy potrzeba, by utrzymać na nim ład i harmonię. Niezależnie od jego przeznaczenia, trzeba zwrócić uwagę na szereg istotnych elementów, by dana przestrzeń mogła cieszyć oko wszystkich, mających możliwość korzystania z jej uroków. Jednym z nich jest odpowiednie rozgraniczenie fragmentów o różnym przeznaczeniu, jak np. ścieżki od trawnika.

Z pomocą przychodzą różne rodzaje krawężników, wśród których tradycyjnie należy wskazać na betonowe, drewniane oraz utworzone z granitowej kostki. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się również plastikowe bordy, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. Obrzeża trawnikowe lub ogrodowe zawdzięczają swoją nazwę miejscom, w których zazwyczaj bywają montowane. Jednak w ostatnim czasie rośnie ich popularność wśród brukarzy, którzy wybierają geoBORDER jako obrzeże do kostki brukowej, doceniając wszystkie jego zalety. Stąd również kolejna nazwa plastikowych bordów – obrzeża chodnikowe. Niezależnie od przeznaczenia i zastosowania, obrzeża wprowadzają ład i harmonię na rozgraniczanej powierzchni.

 

obrzeże ogrodowe

 

Obrzeża chodnikowe – charakterystyka
Obrzeża ogrodowe są nowoczesnym zamiennikiem dla topornego betonu czy niezbyt wytrzymałego drewna. Powstają z tworzywa pochodzącego w całości z recyklingu i w razie zużycia same mogą podlegać dalszej obróbce. Są więc rozwiązaniem ekologicznym, co ma rosnące znaczenie w dzisiejszym świecie. Charakteryzują się wysokim stopniem wytrzymałości na działanie znacznego nacisku, różnych substancji, jak również na rozmaite warunki klimatyczne. Dzięki temu obrzeża są rozwiązaniem trwałym, które nie wymaga napraw i wystarcza przynajmniej na 10 lat. Są przy tym rozwiązaniem uniwersalnym, które znajduje zastosowanie w wielu rozmaitych miejscach.
Obrzeża trawnikowe można ułożyć w taki sposób, by przykryte danym materiałem stały się całkowicie niewidoczne, w czym pomaga ich czarna barwa. Tym samym nadają one danej powierzchni estetyczny wygląd, zapobiegając mieszaniu się sąsiadujących, pokrywających ją materiałów. Wśród ich zalet należy również wskazać na elastyczność, dzięki której możliwe jest wytycznie praktycznie każdego pożądanego przez projektanta kształtu. Tworzące się między obrzegowaniem a nawierzchnią wgłębienia umożliwiają ukrycie w nich węży do nawadniania oraz kabli. Wszystko to, w połączeniu z łatwością montażu wpływa na ich coraz częstsze wykorzystywanie, głównie w ogrodach i parkach, lecz również wzdłuż brukowanych chodników.

 

obrzeże ogrodowe

 

Po co wprowadzać granice w ogrodzie?
Główne założenie stosowania krawężników zostało już wspomniane – chodzi o zachowanie estetycznego wyglądu. Jest to jednak dość ogólnie sformułowany cel, który wymaga doprecyzowania. Obrzeża ogrodowe umożliwiają wyraźne wytyczenie ścieżki, trawnika oraz obszarów pokrytych innymi materiałami, jak np. piasek czy kora. Ich zastosowanie rozdziela sąsiadujące ze sobą powierzchnie, zapobiegając tym samym np. przesypywaniu się kruszywa lub kory na murawę oraz przerastaniu źdźbeł trawy poza pożądany obszar. Dodatkowo, zamontowanie obrzeża ponad poziom gruntu stanowi blokadę dla kół kosiarki – w ten sposób unikniemy uszkodzenia maszyny na skutek przypadkowego przedostania się do jej wnętrza np. kamienia. Z wykorzystaniem plastikowego bordu możemy ponadto wyznaczyć opaskę pielęgnacyjną wokół rabaty lub drzewa, umożliwiającą wyeksponowanie roślin oraz zatrzymującą w pobliżu ich korzeni wodę i nawozy.

 

 

Jak dobrać odpowiednie obrzeże ogrodowe?
Obrzeża chodnikowe różnią się przede wszystkim wysokością, co wpływa również na możliwości ich zastosowania. Najniższych bordów, np. geoBORDER 45 używamy wówczas, gdy chcemy, aby były one niemal całkowicie niewidoczne. Z kolei jeśli podoba nam się plastikowa palisada wystająca powyżej poziomu gruntu, wówczas powinniśmy zdecydować się na geoBORDER 58 lub geoBORDER 78. Nazwy wszystkich trzech produktów oznaczają podaną w minimetrach wysokość poszczególnych obrzeży. Im wyższe obrzeże, tym wyżej może sięgać materiał, który jest przez nie rozgraniczany. Mogą być one układane wzdłuż trawnika, nawierzchni z kruszywa, kory, żwiru lub piasku, kostki brukowej i granitowej (od 6 do 11 cm), jak również kratek trawnikowych i płyt chodnikowych (od 3 do 5 cm). 55-minimetrowy bord możemy ponadto zastosować w celu wytyczenia ozdobnej opaski wokół rośliny.

 

obrzeże ogrodowe

 

Jak zamontować obrzeże trawnikowe?
Jak już wspomnieliśmy, montaż obrzeża ogrodowego jest szybki i łatwy, możliwy do wykonania własnoręcznie przez jedną osobę. Tak naprawdę do jego ułożenia potrzebujemy, obok głównego materiału, wyłącznie podkładki, młotka, sekatora i rękawic, natomiast przydatne są również sznurek, nożyczki i grabki. Przy pomocy tych właśnie elementów oraz dołączonych do zestawu kotew wyznaczamy linię, wytyczającą przebieg obrzeża. Następnie łączymy jego odcinki, nakładając jedne na drugie i dobijając zapięcia młotkiem. Kolejnym krokiem jest ułożenie obrzegowania na wyznaczonej linii, z dostosowaniem zagięć (mogą być zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz), poprzez nacięcie sekatorem odpowiednich łączeń jego dolnej półki. Na koniec mocujemy obrzeże z wykorzystaniem plastikowych kotew lub, w przypadku twardszych powierzchni, metalowych gwoździ. Jeżeli natomiast obrzeże będzie narażone na działanie większych obciążeń, powinno zostać umieszczone w betonie.

 

obrzeże ogrodowe

Charakterystyka obrzeży geoBORDER
Obrzeża trawnikowe geoBORDER są koloru czarnego, a ich odcień zależy od materiału, z którego powstają. Każdy odcinek bordu ma długość 1 metra i zakończony jest z obu stron zaczepami, umożliwiającymi połączenie w dłuższą całość. Jak więc łatwo przeliczyć, w paczce takiej znajduje się 8 odcinków bordów. W obrzeżach geoBORDER 45 i 58 znajduje się 6 kieszeni na kotwy, podczas gdy w geoBORDER 78 jest ich 7. Kotwy przybijamy co 2-3 kieszenie, co w zupełności wystarczy do odpowiedniego umocowania całej konstrukcji. Nieduże gabaryty obrzeży ogrodowych sprawiają, że są one tanie w transporcie.

Ze szczegółową ofertą firmy geoPRODUCT można zapoznać się na stronie: www.geoproduct.pl

geoBORDER jako obrzeże do kostki brukowej

Obrzeża ogrodowe są nowoczesnym zamiennikiem dla topornego betonu

Obrzeża trawnikowe geoBORDER

 

63-000 Środa Wielkopolska, ul. Grójec 23, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 678 55 00, +48 508 497 188 ,


Liczba odwiedzin: 3705 | Data publikacji: 2015-07-15

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Lato sprzyja pracom w ogrodzie, który w...
25.02.2020 | Baseny, fontanny
Czy baseny kąpielowe ogrodowe to wciąż synonim...
Podjazd do garażu jest istotnym elementem każdej...
04.04.2014 | Kratki trawnikowe
Umocnienia nawierzchni na działkach, parkingach, podjazdach czy...
30.04.2021 | Baseny, fontanny
Basen ogrodowy z montażem to inwestycja na...
27.04.2018 | Artykuły ogrodnicze
Obrzeża ogrodowe to nowoczesny, praktyczny i estetyczny...
Piękny, zadbany ogród przypomina często dzieło sztuki....
11.01.2021 | Galanteria ogrodowa
Beton drewnopodobny na taras, ścieżkę ogrodową czy...
28.10.2020 | Beton
Jak łatwo zbudować solidne schody zewnętrzne? Odpowiedź...
12.12.2019 | Chemia budowlana
Zabezpieczenie drewna ogrodowego i konstrukcyjnego przed działaniem...
Deska plastikowa na ogrodzenie, balustradę czy poręcz,...
20.02.2019 | Galanteria ogrodowa
Zwany jest czasem „brudną stalą” i wykorzystuje...
Wraz z nadejściem wiosny marzysz zapewne o...
01.04.2015 | Galanteria ogrodowa
Ogród niezaprzeczalnie jest wizytówką domu, bo to...
14.07.2014 | Galanteria ogrodowa
Drewno w zastosowaniach na zewnątrz budynków przy...
03.01.2020 | Artykuły ogrodnicze
Brak pomysłu na zaaranżowanie terenów zielonych? Firma...
12.02.2019 | Artykuły ogrodnicze
Obrzeża trawnikowe metalowe (stalowe i aluminiowe) to...
20.09.2016 | Kratki trawnikowe
Problem erozji gleby coraz częściej dotyka tereny...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: obrzeże ogrodowe, obrzeża ogrodowe, obrzeża trawnikowe, obrzeże trawnika
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy