Z OknoPlusem mieszka się łatwiej – aranżacja bez barier

Niskie progi, lekko działające konstrukcje okienne, rolety sterowane pilotem czy drzwi otwierane odciskiem palca, to niektóre przykłady nowoczesnych rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie każdemu z nas, a szczególnie osobom starszym czy niepełnosprawnym. Warto rozważyć te opcje, urządzając przyjazny dom lub mieszkanie.

Od czego zacząć taką aranżację bez barier i na które udogodnienia zwrócić szczególną uwagę, podpowiada OknoPlus – producent systemów okiennych i drzwiowych.

Im większa przestrzeń, tym lepiej i wygodniej

Planując rozkład domu czy mieszkania dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim pamiętajmy, że nie warto niepotrzebnie mnożyć pomieszczeń. Im większa przestrzeń, mniej progów i drzwi, tym lepiej, bo wygodniej. Zamiast pokoju z kuchnią, postawmy na salon z aneksem kuchennym. Nie rozdzielajmy łazienki i WC – rozsądniej zaaranżować to w jednym wnętrzu. Weźmy też pod uwagę fakt, że dla w miarę swobodnego manewrowania przeciętnym wózkiem inwalidzkim dla osoby dorosłej niezbędna jest wolna powierzchnia o średnicy mniej więcej półtora metra – to konieczne, aby móc skręcić czy zawrócić. Zadbajmy też o antypoślizgowe podłogi w domu.

Szerokie drzwi, przesuwne okna, niskie progi

To rzecz oczywista, ale warto ją skonkretyzować. Minimalna szerokość drzwi w domu osoby na wózku to 90 cm, wiadomo jednak, że jeśli będzie to 100 czy na przykład 110, znacznie zwiększy się jej komfort poruszania. Dla wygody niepełnosprawnego domownika dobrze również postawić na drzwi przesuwne i zlikwidować wszystkie progi lub zastosować rozwiązania niskoprogowe. To samo dotyczy drzwi balkonowych czy tarasowych.

Do mieszkań z balkonem OknoPlus proponuje niskoprogowe drzwi balkonowe. To nowoczesna konstrukcja, w której próg ma zaledwie 2 cm wysokości, co pozwala dość swobodnie pokonywać go na wózku. Jako opcję do domu z tarasem eksperci doradzają natomiast obecnie Morlite Vision – przesuwne przeszklenie, które – mimo swoich modnych, dużych gabarytów – dzięki zastosowaniu nowatorskiego okucia, przesuwa się niezwykle lekko – na tyle lekko, że nie sprawi problemu osobie słabej czy nie w pełni sprawnej. Mechanizm wspomagający działa tak, że podczas otwierania odsuwa ruchome skrzydło od ościeżnicy na kilka milimetrów, aby mogło ono łatwo przesunąć się (na specjalnych wózkach), a przy zamykaniu umieszcza je z powrotem na miejscu – tłumaczy Tomasz Grabka, Doradca Klienta OknoPlus.

Zamawiając okna i/lub drzwi do domu bez barier, nie zapomnijmy zaznaczyć przy składaniu zamówienia, że klamki (uchwyty) powinny znajdować się na wysokości komfortowej z punktu widzenia osoby siedzącej na wózku. To mniej więcej 100 cm – licząc od poziomu podłogi.

Sterowane pilotem zewnętrzne rolety okienne

Poza lekko otwierającymi się oknami, szerokimi drzwiami i niskimi progami, które usprawniają poruszanie się po domu, istotne są także zabezpieczenia i wygoda ich obsługi. Dobrym przykładem są tutaj miedzy innymi zewnętrzne rolety antywłamaniowe. Aby osoba nie w pełni sprawna ruchowo mogła je bez wysiłku i fizycznego zaangażowania otwierać lub zamykać, zainwestujmy w te, które oferuje OknoPlus – z elektronicznym systemem sterowania. Użytkownik za pomocą pilota może na bieżąco wybierać żądaną pozycję rolet lub na przykład programować ich otwarcie bądź zamknięcie o określonej godzinie. Nie ma żadnych korbek, dźwigni ani sznurków. Niczego nie trzeba robić ręcznie.

Komfortowe otwieranie drzwi wejściowych

Na ułatwianie niepełnosprawnym ich codzienności składa się wiele „drobiazgów”, których osoby w pełni sprawne mogą nawet nie zauważać. Jedną z takich rzeczy jest wygodne otwieranie drzwi wejściowych. Można mieć kilka różnych zamków, kilka kluczy i za każdym razem długo szukać przed drzwiami tego właściwego, można mieć dobre, antywłamaniowe drzwi i jeden – centralny klucz do całego domu, albo… zrezygnować z używania klucza i otwierać drzwi… palcem wskazującym. OknoPlus ze swoim produktem – nowoczesnymi, energooszczędnymi drzwiami Alu STAR, oferuje taką właśnie możliwość. Tradycyjny system zabezpieczeń (z kluczem) może być zastąpiony lub używany jednocześnie (na przykład przez różnych domowników – zgodnie z ich preferencjami i potrzebami) z czytnikiem linii papilarnych. Ma to duże znaczenie szczególnie dla tych osób, które są niepełnosprawne manualnie. Dotknięcie palcem czytnika jest dla nich bowiem znacznie łatwiejsze, niż operowanie kluczem w zamku.

***
Kilkanaście procent populacji ludzkiej to osoby z niepełnosprawnością. W Polsce jest ich kilka milionów, z czego wielu porusza się na wózkach inwalidzkich. To między innymi dla nich OknoPlus przygotowuje rozwiązania, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie w domu i sprawiają, że mieszka się lepiej…

30-444 Kraków - Libertów, ul. Zgodna 55, woj. mazowieckie
tel. 12 27 75 700,


Liczba odwiedzin: 163 | Data publikacji: 2020-03-05

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


06.07.2020 | Stolarka otworowa
Jak obniżyć temperaturę w domu w słoneczny,...
06.07.2020 | Stolarka otworowa
Okna do nowego domu to poważna inwestycja...
05.03.2020 | Stolarka otworowa
Idzie wiosna, ruszają prace budowlane, najwyższy czas...
29.07.2019 | Stolarka otworowa
Klasyczny model okna rozwieralno-uchylnego, do wysokości 1,5...
19.06.2019 | Stolarka otworowa
To one nadają bryle budynku charakter i...
30.05.2019 | Stolarka otworowa
Mały element, którego nie zauważamy – oczywiście...
28.03.2019 | Stolarka otworowa
Dzięki nowoczesnym technologiom w produkcji skrzydeł zewnętrznych...
02.12.2016 | Rusztowania
Obiekty budowlane o nieregularnym kształcie, w których...
Coraz doskonalsze wkręty do drewna, jakie możemy...
22.07.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika Bruk-Bet Solar to rozwiązanie dla klientów...
24.06.2020 | Stolarka otworowa
Drzwi VASCO DOORS to nowoczesne drzwi wewnętrzne...
27.05.2020 | Stolarka otworowa
W tradycyjnym budownictwie straty ciepła przez otwory...
Fakt, że słowo energooszczędność jest dziś jednym...
Rozważając kwestię, jaki klimatyzator do mieszkania w...
07.04.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika na dachu, jeszcze niedawno kojarzona raczej...
07.04.2020 | Chemia budowlana
Działanie deszczu i śniegu, wahania temperatury –...
09.03.2020 | Domy drewniane
Istnieje wiele sposobów na postawienie własnego domu....
20.02.2020 | Stolarka otworowa
Drzwi wejściowe do mieszkania to newralgiczny punkt...
19.02.2020 | Meble
Współczesny styl aranżacji wnętrz stawia na kolory...
Garaż blaszany kojarzy się bardzo często jedynie...
05.02.2020 | Kontenery
Budownictwo modułowe zyskuje w Polsce coraz większą...
28.01.2020 | Domy prefabrykowane
Doświadczony producent domów modułowych Moodhouse spod Poznania...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. wielkopolskie
woj. podkarpackie
woj. świętokrzyskie
woj. wielkopolskie
woj. lubelskie
woj. mazowieckie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: oknoplus, oknaplus, plus, producent okien, okna, okno, Producent stolarki PCV i Aluminium, przystosowanie mieszkania, przystosowanie mieszkania do osoby niepełnosprawnej, aranżacja bez barier, aranżacja mieszkania, aranżacja domu,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy