Parowanie okien od zewnątrz i wewnątrz

Postaw na technologię, ergonomię i estetykę z Abakus Okna

Parowanie okien od zewnątrz i wewnątrz często postrzegamy jako problem lub usterkę stolarki okiennej. Ale zjawisko to w większości przypadków wynika z naturalnych praw fizyki i nie powinno budzić niepokoju. W przypadku nowoczesnych okien trzyszybowych, takich jak Abakus bluENERGY, parowanie szyb od zewnątrz to wręcz atut potwierdzający wysokie parametry izolacyjności cieplnej okien klasy Premium. Zaparowane okna od wewnątrz też mają swoje wytłumaczenie. Jakie są zatem przyczyny zjawiska? I jakie okna wybrać, by mieć pewność, że parowanie okien od zewnątrz lub po wewnętrznej stronie to nie wada techniczna?

Parowanie okien od zewnątrz – charakterystyka zjawiska

Okno paruje od zewnątrz, gdy temperatura zewnętrznej strony szyby jest niższa od temperatury powietrza. Zjawisko to występuje najczęściej w okresach przejściowych cieplejszych pór roku (wiosna, jesień), gdy amplitudy dobowe są dość wysokie. Jednocześnie parowanie szyb od zewnątrz jest zazwyczaj chwilowe i łączy się z technologią wykonania okien, czyli zastosowaniem okien z szybami zespolonymi (np. bluENERGY od Abakus Okna). Im wyższa termoizolacja okien mierzona współczynnikiem przenikania ciepła, na której nam zależy, tym bardziej prawdopodobne, że okno zaparuje od zewnątrz, ale nie będzie to defekt produkcyjny. Dzięki konstrukcji okien trzyszybowych Abakus niemal całe ciepło zostaje w pomieszczeniu, nie tracimy go przez nieszczelności, w związku z czym nie przechodzi ono na kolejne warstwy szyb zespolonych. Oszczędzamy w ten sposób energię oraz niwelujemy koszty ogrzewania domu, a naturalną konsekwencją procesu jest sytuacja, gdy zewnętrzna szyba bywa chłodniejsza niż powietrze poza domem i zgromadzona para wodna skrapla się na naszych oknach. Jeśli mieszkamy na terenach lub w strefach klimatycznych o dużej wilgotności, zjawisko może być bardziej powszechne.

fot. Abakus Okna

Okna trzyszybowe bluENERGY od Abakus Okna

Parowanie okien trzyszybowych od zewnątrz to w dużej mierze najlepsza miara ich skuteczności i szczelności ze względu na nowoczesną technologię wykonania. Energooszczędne okna PVC w klasie Premium bluENERGY spełniają wymagania budownictwa pasywnego, co w połączeniu z ekologiczną produkcją, zgodną z normami zrównoważonego rozwoju, sprawia, że okna trzyszybowe bluENERGY to gwarancja jakości i bezpieczeństwa, a przejściowe parowanie okien od zewnątrz jest w ich przypadku sytuacją jak najbardziej naturalną. Konstrukcję okna wykonano tak, by gwarantowała bardzo niski współczynnik przenikania ciepła okna Uw = 0,76 W/m2K. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu pakietu trzech szyb i dwóch komór ze współczynnikiem przenikania ciepła pakietu szybowego Ug = 0,5 W/m2K, sześciokomorowym profilom ram i skrzydeł odpowiedzialnym za optymalną wentylację, a także zestawowi mocnych uszczelek oporowych, środkowych i w narożach.

fot. Abakus Okna

Za utrzymanie właściwej temperatury wewnątrz pomieszczenia odpowiada także wbudowana w okna bluENERGY ciepła ramka międzyszybowa oraz głębokie osadzenie szyb w zabudowie (82 mm). Dzięki niej straty ciepła domu są jeszcze niższe, a chwilowe zjawisko parowania szyb od zewnątrz nie powinno wzbudzać niepokoju użytkowników. Okna trzyszybowe bluENERGY to obok jakości termoizolacji, atrakcyjny design i dbałość w wykończeniu detali. Dla indywidualnych potrzeb klienta dostępnych jest kilkadziesiąt kolorów oklein okiennych – od tradycyjnych wzorów drewna, przez stonowane odcienie czerni, szarości, antracytu, po barwne odcienie czerwieni.

fot. Abakus Okna

Technologia inspirowana ciepłem i bezpieczeństwo okien bluENERGY i bluSYNEGO

Wysoki standard okien Abakus przejawia się również w aspekcie bezpieczeństwa oferowanych produktów. Funkcjonalna klamka antywłamaniowa Roto Line Secustic, dostępna z kluczykiem lub bez, a także zaczepy antywyważeniowe w skrzydłach odpowiadają za podstawową ochronę. Dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe charakteryzują linię okien bluSYNEGO. Obok podstawowych parametrów technicznych, gwarantujących energooszczędność, izolację akustyczną i termiczną oraz atrybutów estetycznych, wspólnych z linią okien bluENERGY, ta linia okien PVC klasy Premium posiada w wariancie dodatkowym – opcję Rehau Smart Guard. To wbudowany w ościeżnice system bezpieczeństwa, reagujący na ruch w odległości 20 cm i uruchamiający alarm dźwiękowy. Okna bluSYNEGO to także produkt trzyszybowy z niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Parowanie szyb od zewnątrz będzie więc i w tym przypadku zjawiskiem naturalnym. Model bluSYNEGO tworzą 7-komorowe profile ram i 6-komorowe profile skrzydeł renomowanej marki Rehau. Innowacyjność autorskiej technologii Abakus IRMC Production® gwarantuje niezwykłą energooszczędność i wytrzymałość na warunki atmosferyczne, w tym silne wiatry, a unikalna formuła High Definition Finishing sprawia, że okna Rehau bluSYNEGO są odporne na zabrudzenia i łatwiejsze do czyszczenia.

Abakus Okna to lider produkcji stolarki okiennej z 25-letnim doświadczeniem na rynku. Wykonywane przez firmę okna produkowane są zgodnie z restrykcyjnymi regulacjami zharmonizowanej normy okiennej. Producent oferuje na nie 5 lat gwarancji. Dzięki wysokiej precyzji wykonania i skutecznej termoizolacji konstrukcji, okna PVC bluENERGY i bluSYNEGO mogą być stosowane zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i przy renowacji starszych budynków, bez obaw, że za parowanie okien od zewnątrz lub po wewnętrznej stronie odpowiadają usterki techniczne produktu.

\

fot. Abakus Okna

Parowanie okien od wewnątrz – porady na co dzień

Parowanie szyb po wewnętrznej stronie okna znajduje swoje naturalne wytłumaczenie, podobnie jak zaparowane okna od zewnątrz. Co najważniejsze, istnieją proste sposoby na poradzenie sobie z tą niewygodą w większości przypadków. Jeśli natomiast problem parowania występuje wewnątrz okna, wewnątrz szyby zespolonej warto zgłosić się do specjalistów i naprawić usterkę. Za parowanie okien od wewnątrz odpowiedzialny jest nadmiar wilgotności skumulowanej wewnątrz pomieszczenia. Para wodna, wygenerowana w mieszkaniu przez codzienne domowe czynności, szuka ujścia poprzez skraplanie się na najchłodniejszych dostępnych powierzchniach. Najprostszym sposobem minimalizacji parowania szyb od wewnątrz jest regularne wietrzenie pomieszczeń, także w czasie chłodniejszych dni oraz zimą.

fot. Abakus Okna

Nowoczesne okna bluENERGY i bluSYNEGO wyposażone są systemy mikrowentylacji w skrzydłach rozwiewno-uchylnych, co pozwala uniknąć chłodu wietrzenia i skutecznie niweluje zjawisko parowania okien od wewnątrz. Dbając o odpowiedni poziom wilgotności w domu, można także skorzystać z osuszaczy powietrza, zapewnić odpowiednią ilość kwiatów i roślin wewnątrz pomieszczeń i częściej niż rzadziej otwierać drzwi wewnętrzne między pomieszczeniami, co wspomaga naturalną cyrkulację powietrza. Wykonywanie wszystkich tych czynności, w połączeniu z wysoką klasą ekologicznych i energooszczędnych okien PVC Abakus linii Premium bluENERGY i bluSYNEGO, sprawia, że możemy być spokojni, że parowanie okien trzyszybowych od zewnątrz nie jest wadą, a z parowaniem szyb od wewnątrz można sobie poradzić.

fot. Abakus Okna

Ze szczegółową ofertą firmy, wraz z katalogiem produktów i specyfikacją okien trzyszybowych bluENERGY i bluSYNEGO, można zapoznać się na stronie www.abakus-okna.com.pl

00-694 Warszawa, ul. Wierzbowa 9 lok. 11, woj. mazowieckie
tel. +48 85 713 09 70,


Liczba odwiedzin: 481 | Data publikacji: 2021-01-18

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Dzisiejsze budownictwo mocno zmierza w kierunku budownictwa...
01.10.2013 | Osuszanie
Każdy użytkownik domu, mieszkania czy jakiegokolwiek innego...
Nie trzeba dziś nikogo przekonywać, że inwestycja...
03.01.2020 | Posadzki przemysłowe
Najczęstszym elementem w obiekcie, który jest wykonywany...
Wciąż dozwolona w polskim prawie budowlanym wentylacja...
03.08.2016 | Stolarka otworowa
Doświadczenie, jakość, precyzja - to nie puste...
jak montować okna
25.10.2018 | Stolarka otworowa
Okna dachowe stanowią duże wyzwanie zarówno dla...
10.05.2018 | Deweloperzy
Ucieczki z miasta w XXI wieku przybierają...
23.11.2016 | Deweloperzy
Zabetonowane dżungle blokowisk, zatłoczone parkingi, korki w...
05.02.2016 | Domy drewniane
Budownictwo pasywne musi sprostać najsurowszym wymaganiom jeśli...
21.08.2014 | Natryski pianki
Izolacje wykonywane metodą natryskową coraz częściej wypierają...
15.04.2020 | Deweloperzy
Posiadanie własnych czterech kątów to marzenie większości...
30.09.2015 | Ogrody zimowe
Miesiące letnie nieodmiennie kojarzą nam się ze...
10.05.2021 | Stolarka otworowa
Słoneczne przedłużenie domu, nieskrępowane możliwości aranżacyjne oraz...
15.10.2020 | Stolarka otworowa
Przed pytaniem o to, jakie okna PCV...
05.11.2015 | Stalowe konstrukcje
Utarło się przekonanie, że współczesne znaczy jednorazowe,...
16.02.2021 | Stolarka otworowa
Okna – ich wielkość, rozmieszczenie i funkcjonalność,...
25.09.2020 | Stolarka otworowa
Okna plastikowe i aluminiowe porównuje się od...
25.09.2020 | Stolarka otworowa
Kiedyś do wyboru było drewno albo biały...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Przy wyborze okien do domu lepiej nie...
Na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia...
Izolacja okien jest niezwykle ważną kwestią w...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. opolskie
woj. śląskie
woj. pomorskie
woj. lubelskie
woj. podkarpackie
woj. wielkopolskie
woj. podkarpackie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. podlaskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: parowania okien od zewnątrz lub wewnątrz, parowanie okien od zewnątrz, parowanie szyb od zewnątrz, parowanie okien trzyszybowych od zewnątrz, parujące okna na zewnątrz, okno paruje od zewnątrz, zaparowane okna od wewnątrz, okna trzyszybowe, parowanie okien od wewnątrz porady, abakus, abakus okna, okna plastikowe, okna pcv, ciepłe okna, okna funkcjonalne, precyzyjnie wykonane okna, doskonale wykonane okna, okna abakus, producent okien abakus, sprzedawca okien abakus,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy