Dobre impregnaty i farby do drewna
Oferta impregnatów i farb na ryku jest obecnie ogromna, jednak przed zakupem danego produktu koniecznie trzeba sprawdzić jego właściwości, przeznaczenie i zasięgnąć porady specjalistów. Ponieważ drewno na zewnątrz jest bardzo wymagające, nie można decydować się na żadne doraźne, przypadkowe rozwiązania. Dotyczy to zwłaszcza producentów prefabrykatów drewnianych czy stolarki otworowej, którzy muszą dostarczyć klientom produkt na lata. Zastosowanie mało skutecznego preparatu do zabezpieczenia i pielęgnacji drewnianej elewacji czy okien może wymusić konieczność szybkiego ponowienia zabiegów konserwacyjnych, co generuje nie tylko dodatkowe koszty, ale i pochłania czas. Nie mówiąc już o tym, że niewłaściwie zabezpieczony materiał po prostu ulega niszczeniu pod wpływem działania warunków atmosferycznych i szkodników.
Jednym ze sprawdzonych producentów wodorozcieńczalnych produktów stosowanych w przemysłowej obróbce drewna jest firma Teknos, rynkowy lider w tym obszarze. Firma oferuje m.in. impregnaty, podkłady, podkłady specjalne i warstwy nawierzchniowe, dedykowane do zabezpieczania drewna zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

 

farby i impregnaty do drewnafot. Teknos

 

Jak zabezpieczyć drewnianą elewację?
– Produktem, który szczególnie chętnie stosowany jest do zabezpieczania elewacji, jest impregnat GORI 356 – mówi Izabella Topolska, kierownik marketingu w firmie Teknos Sp. z o.o. – Stosowany jest do ochrony drewna przed podstawczakami rozkładającymi drewno i grzybami powodującymi siniznę wewnątrz (tylko do ram okiennych i drzwi zewnętrznych) i na zewnątrz, w 2 i 3 klasie użytkowania – dodaje.
Preparat dedykowany jest dla profesjonalnych użytkowników, obrabiających drewno na skalę przemysłową, gdzie impregnuje i konserwuje się surowy i świeży materiał, szczególnie gatunki iglaste i nieodporne twarde.
Dzięki stosowaniu impregnatu GORI 356 nie tylko zabezpieczamy drewno przed czynnikami zewnętrznymi, ale ograniczamy również powstawanie zmian wymiarowych, zmniejszając tym samym ryzyko powstawania rozszczepień. Środek zapewnia też optymalną przyczepność kolejnym powłokom oraz pomaga uzyskać efekt wyrównywania kolorów w transparentnym systemie powłok.

 

przemysłowa ochrona drewnafot. Teknos

 

Skuteczne zabezpieczanie stolarki otworowej
Stolarka otworowa drewniana nad oknami czy drzwiami z PCV ma nie tylko przewagę estetyczną. Wykonane z naturalnego surowca okna i drzwi są również bardziej ekologiczne, choć też równocześnie mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych. Konieczne jest więc ich odpowiednie zabezpieczenie i regularne kontrolowanie ich stanu technicznego.
– W takich zastosowaniach doskonale sprawdza się wodny podkład GORI 615,  – wyjaśnia Izabella Topolska. – Preparat nanosi się poprzez polewanie lub zanurzanie na czyste i wolne od pyłu i zanieczyszczeń drewno – dodaje.
Produkt dostępny jest zarówno w kolorze transparentnym, dając dobry efekt wyrównywania i głęboką transparentność, jak również w kolorze białym i kryjących.
Czyste kryjące biele, całkowicie transparentne barwy oraz wariant bezbarwny, który nie żółknie z biegiem czasu, to z kolei zalety przemysłowej warstwy nawierzchniowej GORI 660, stosowanej już na etapie obróbki drewna do okien i drzwi.
– Produkt aplikuje się metodą natrysku na wszystkie gatunki drewna. Dzięki temu, że nie daje efektu sklejania powierzchniowego, obróbka jest niezwykle szybka i łatwa – podkreśla Izabella Topolska.
Warstwa nawierzchniowa GORI 660 o gładkiej i równej powierzchni jest odporna na działanie środków czyszczących i dezynfekujących, jak również na powstawanie plam czy przebarwień.
Innym produktem przeznaczonym do zabezpieczania stolarki okiennej są bezbarwne powłoki nawierzchniowe o wysokim stopniu ochrony UV AQUATOP 2600-67/69 (lub GORI 660-67/69) i AQUATOP 2760-30 (lub GORI 675-01). Pierwsza sprawdzi się szczególnie w przypadku ciemnego drewna, uwydatniając jego naturalne piękno. Jest to powłoka oparta na szczegółowo opracowanej formule z wykorzystaniem surowców najwyższej jakości, przez co nadaje drewnianym oknom i drzwiom trwałą powierzchnię bez uszczerbku dla naturalnego piękna drewna. Produkt polecany jest do obróbki zarówno tropikalnych, jak i krajowych gatunków i dostępny w wariancie połysk i półmat.
Z kolei lakier AQUATOP 2760-30 jest minimalnie barwiony i tworzy półmatową powłokę o ciekawym, naturalnym wyglądzie imitującym powierzchnię olejowaną. Zawiera bardzo skuteczny filtr UV, który zapewnia długotrwałą ochronę przed żółknięciem drewna. Polecany jest przede wszystkim do krajowych gatunków drewna o jasnym kolorze. Lekko rozjaśnia powierzchnię, doskonale akcentując naturalny wygląd drewna, w szczególności modrzewiowego, sosnowego i świerkowego.

 

dobre impregnaty i farby do drewnafot. Teknos

 

Ochrona drewnianych budynków
Prefabrykowane elementy drewniane oraz bele stosowane na zewnątrz budynków są szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych i szkodników. Ponieważ są to duże powierzchnie, w przypadku ich niewłaściwego zabezpieczenia powstają też duże straty.
Jednym z preparatów, które są chętnie stosowane w wymalowaniach przemysłowych, jest lakier nawierzchniowy na bazie wody i akrylatu do zastosowań zewnętrznych 3330 Nordica Eco firmy Teknos.
– Preparat używany jest w przemysłowej obróbce drewnianych beli stosowanych na zewnątrz i prefabrykowanych elementów drewnianych domów. Oprócz tego, że posiada doskonałą odporność na warunki atmosferyczne, chroniąc powierzchnie drewniane przed wiatrem, mrozem i deszczem, podkreśla też naturalny wzór drewna – mówi Izabella Topolska.

Powłoki przemysłowe – konserwacja i ochrona
Na konserwacji elementów drewnianych odpowiednimi i sprawdzonymi środkami nie warto oszczędzać, ponieważ zawsze możemy mieć pewność, że będzie to oszczędność jedynie pozorna.
Aby uniknąć reklamacji, producenci muszą odpowiednio zabezpieczyć oferowane przez siebie wyroby. Z kolei klienci końcowi przed zakupem okien, drzwi czy elewacji drewnianych koniecznie powinni upewnić się, czy producent zabezpieczył je systemem ochronnych powłok lakierniczych o wysokiej jakości.

Szczegółowe informacje o produktach Teknos dostępne są na stronie dystrybutora: www.agras.pl

 

83-032 Pszczółki, ul. Żuławska 2, woj. pomorskie
tel. 586839596 ,