Inwestycja waszego życia dobiega końca. Dom pięknie się prezentuje, wybraliście modne kolory ścian, nowe meble, nowoczesne sprzęty. Nadchodzi wielki dzień: przeprowadzka. Dzieci szczęśliwe, rozbiegły się po pokojach. Nagle jedno z nich dostaje wysypki, puchnie, dusi się. O to spełnia się właśnie najgorszy koszmar rodziców alergika.  

 

farby fotokatalitycznefot. PIGMENT

 

Alergeny to nie tylko kurz i roztocza!
Alergia, inaczej uczulenie, powstaje w wyniku nadwrażliwości organizmu na jakąś substancję, czyli alergen. Najprościej byłoby rozpoznać czynnik alergizujący i wyeliminować go z najbliższego otoczenia. O ile da się to zrobić w przypadku jedzenia, kosmetyków czy leków, sprawa jest dużo trudniejsza jeśli uczula coś, co jest praktycznie nie do zbadania: substancja chemiczna w farbach, meblach, plastiku. Jeszcze gorzej, jeśli uczulają roztocza, bakterie, pleśń – to alergeny, które można rozpoznać, ale trudno je wyeliminować czy chociażby ograniczyć na całej przestrzeni domu.

 

farby fotokatalitycznefot. PIGMENT

 

Farby dla alergików – czym kierować się przy wyborze?
– O komfort i zdrowie alergika najlepiej zadbać już na etapie wykańczania wnętrz – przestrzega Robert Bielak, właściciel firmy Pigment, produkującej farby fotokatalityczne pod marką Titanium – Wybór farb do domu czy mieszkania może się okazać kluczowy dla zdrowia i komfortu całej rodziny, dlatego warto wybrać rozważnie i odpowiedzialnie.
Często wybór pada na farby ekologiczne, na bazie naturalnych składników i z wyłącznie naturalnymi pigmentami. Ich główną zaletą jest to, że nie uczulają same w sobie. Można jednak pójść o krok dalej i zastosować farby fotokatalityczne.

Farby fotokatalityczne – jak to działa?
Oprócz tego, że nie uczulają, farby fotokatalityczne walczą z alergenami na kilka innych sposobów.   
– Farby fotokatalityczne oczyszczają powietrze ze szkodliwych oparów i gazów, ograniczają rozwój bakterii i pleśni, usuwają zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy, w efekcie czego dają wymierne działanie antyalergiczne – mówi Robert Bielak.
Zasada ich działania opiera się na znanym powszechnie procesie fotokatalitycznym, zachodzącym w obecności światła i tlenu (zawartego w powietrzu). Proces ten sprawia, że zanieczyszczenia atmosferyczne (a także brud, kurz i roztocza), stykając się z pomalowanymi powierzchniami, ulegają utlenieniu przekształcając się w substancje nieszkodliwe dla zdrowia. Reakcja zachodzi zarówno pod wpływem światła słonecznego, jak i sztucznego.
– Oto cała magia. Teraz każdy może cieszyć się tą technologią czystości – mówi Robert Bielak.

 

farby fotokatalityczne farby fotokatalitycznefot. PIGMENT

 

Jak używać farb fotokatalitycznych?
Pod względem wyglądu, konsystencji i sposobu zastosowania farby fotokatalityczne nie różnią się niczym od popularnych farb. Mogą być nakładane za pomocą zwykłego pędzla, wałka malarskiego czy natryskowo – nie wymagają używania żadnego specjalistycznego sprzętu ani dodatkowych umiejętności. Mogą być stosowane na praktycznie wszystkich powierzchniach: tynkach polimerowych i mineralnych, betonie, cegłach, gipsie czy płytach kartonowo – gipsowych. Zachowują swoje właściwości zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Zapewniają gładkie, trwałe i odporne na zmywanie powierzchnie, w bogatej gamie kolorystycznej.
– Podczas urządzania wnętrz warto zwrócić uwagę na dwa konkretne produkty firmy Titanium: fotokatalityczną wewnętrzną farbę akrylową Titanium IN oraz fotokatalityczną farbę lateksową Titanium LX – radzi Robert Bielak.
Pierwsza z nich – farba Titanium IN – to wodorozcieńczalna farba akrylowa o właściwościach antyalergicznych, zmywalna, przeznaczona do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Polecana do malowania zarówno ścian, jak i sufitów. Może być stosowana na wszystkich powierzchniach malarskich. Usuwa wszelkiego rodzaju drobnoustroje i chemiczne składniki zanieczyszczeń, a jednocześnie nie zawierając biobójczych środków chemicznych same nie stanowi źródła uczuleń.
Farba Titanium LX to farba lateksowa, odporna na szorowanie, szczególnie polecana do pomieszczeń narażonych na zabrudzenia i z tego powodu często wymagających zmywania. Ze względu na jej specyficzne właściwości  warto zastosować ją również do powierzchni narażonych na częsty kontakt z wilgocią i pomalować nią łazienki, ściany wokół basenów, kuchnie. Ogromną zaletą tej farby jest działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, uzyskane dzięki zastosowaniu znanych i sprawdzonych nanocząsteczek srebra. W odróżnieniu od innych produktów fotokatalitycznych nie wymaga ciągłego naświetlania w celu aktywacji. Silne działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze zachodzi przy oświetleniu, ale działa również w całkowitej ciemności.  

 

farby fotokatalitycznefot. PIGMENT

 

Jak wzmocnić działanie farb fotokatalitycznych?
W krajach wysokorozwiniętych, np. w Japonii, farby fotokatalityczne są zdecydowanie bardziej popularne i doceniane niż u nas. W krajach tych, w nowo wyposażonych wnętrzach ze ścianami i sufitami pokrytymi farbami fotokatalitycznymi stosuje się intensywne doświetlanie pomieszczeń na kilka dni przed planowaną przeprowadzką, najlepiej już po wniesieniu nowych mebli i sprzętów. Pod wpływem procesu fotokatalitycznego powietrze oczyszcza się z alergenów, a koszmar rodziców alergika ma szansę pozostać tylko w sferze czysto hipotetycznych rozważań.
Więcej o farbach fotokatalitycznych, ich działaniu i właściwościach można dowiedzieć się ze strony producenta, firmy Titanium: www.farbypigment.pl

 

70-892 Szczecin, ul. Pyrzycka 23 A, woj. zachodniopomorskie
tel. 914 621 020, 609 099 262,