W rękach kreatywnego murarza budowle z cegły potrafią przyjmować formy i kształty, którymi zachwycają się kolejne pokolenia. Można z niej zbudować dom, ale obecnie coraz częściej staje się podstawowym i bardzo ciekawym elementem aranżacji wnętrz, nadając im niepowtarzalny i intrygujący charakter. Z cegły robi się podłogi, schody, kominki a nawet wyspy kuchenne. Nawet niewielka ceglana wstawka w zwykłej pomalowanej ścianie przyciąga wzrok i nadaje całemu pomieszczeniu postindustrialny klimat.

 

Lode Premium - Herkules cegła pełna, drążona, kształtki, płytkifot. Lode

 

Zastosowanie cegły klinkierowej
Cegłę klinkierową można zastosować do licowania ścian budynków, tworzenia niepowtarzalnych kompozycji wnętrz i ścianek działowych, tworzenia elementów małej architektury, wykonania ścian i elewacji oraz cokołów i ogrodzeń. Nie straszne jej są złe warunki atmosferyczne, ponieważ doskonale radzi sobie z opadami deszczu i niską temperaturą.
- Bogata oferta cegły klinkierowej, kształtek i zapraw pozwala realizować niebanalne pomysły, nadając domowi i jego otoczeniu indywidualny charakter – mówi Agnieszka Głowacka, przedstawicielka firmy Lode, producenta cegły klinkierowej.
Elewacja z klinkieru sprawia, że już na pierwszy rzut oka budynek wygląda solidnie i schludnie. Cegła klinkierowa łączy w sobie takie uniwersalne cechy, jak trwałość i praktyczność, z doskonałym wyglądem. Zestawienie różnych faktur i kolorów na jednej elewacji oddaje często charakter jego mieszkańców.

 

Lode Premium - Saturn cegła pełna, drążona, kształtki, płytkifot. Lode

 
Cegła klinkierowa angobowana – niepowtarzalny i trwały efekt kolorystyczny
Firma Lode, jako jeden z liderów produkcji cegły klinkierowej, posiada w swojej ofercie cegły drążone i pełne w szerokiej gamie kolorów, faktur lica. Najnowszym produktem firmy, sygnowanym marką Lode Premium, jest cegła klinkierowa angobowana o wysokiej jakości i podwyższonych parametrach technicznych w dziewięciu unikalnych kolorach: Cameleo, Gemini, Virgo, Aquarius, Lupus, Krypton, Syriusz, Herkules i Andromeda. Nowa kolorystyka obejmuje popularne obecnie odcienie szarości, antracytu i borda oraz ponadczasową barwioną czerwień.

 

Lode angoby lekkie Lode klinkierowe cegły pełne i drążone Lode galanteriafot. Lode

- Dawniej sporym ograniczeniem był kolor cegły, zależny całkowicie od koloru gliny, z której została zrobiona – mówi Agnieszka Głowacka – Z tego powodu wszystkie budynki z cegły na danym obszarze geograficznym miały podobny kolor. Dziś, dzięki procesowi angobowania, możliwości kolorystyczne są niemalże nieograniczone.
Angobowanie to proces polegający na nakładaniu na uformowaną i wysuszoną cegłę pigmentów skomponowanych w oparciu o naturalne surowce, dających po wypale piękne kontrastowe kolory. Wszystkie cechy nadane w czasie procesu produkcji cegłom przenoszą się w późniejszym okresie na powstałe z nich konstrukcje, w tym także na elewacje. Tym sposobem uzyskujemy trwałe odporne na warunki zewnętrzne i co ważne -  także na blaknięcie - elewacje, które mają ponadczasowy charakter.

 

Lode Premium - Virgo cegła drążona Lode Premiumfot. Lode

 

Praktyczne aspekty zastosowania cegły klinkierowej
Decydując się na niewiele droższe od zwykłego tynku zastosowanie klinkieru, warto mieć na uwadze również fakt, że nie wymaga on odnawiania, impregnacji czy specjalistycznego czyszczenia. Użyty w kuchni, nie wchłania tłuszczu i nie widać na nim plam. Wystarczy, że od czasu do czasu umyjemy klinkier – na zewnątrz wystarczy wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa, wewnątrz  zwykła woda i gąbka. Zwykle nie potrzeba do tego specjalnych środków chemicznych.

Należy też pamiętać, że wykonanie klinkierowej elewacji, ogrodzenia czy też wykończenie za jego pomocą wnętrza warto powierzyć fachowcom, bo źle położony klinkier nie zachowa swoich najważniejszych właściwości estetycznych

Z ofertą firmy Lode można zapoznać się na stronie www.lodegroup.com

 

02-188 Warszawa, ul. Janka Muzykanta 60, woj. mazowieckie
tel. +48 22 668 77 84,