Czym są panele ogrodzeniowe?

Panele ogrodzeniowe to jeden z najpopularniejszych systemów ogrodzeniowych. Do ich produkcji zazwyczaj są wykorzystywane stalowe pręty o grubości ok. 5 mm. Są one ze sobą połączone – tworzą jednolity, prostokątny element, przypominający nieco siatkę. Niektóre panele mają także ozdobne przetłoczenia, które dodatkowo wzmacniają ich strukturę i zwiększają sztywność całego ogrodzenia.

Następnie gotowe panele ogrodzeniowe są przytwierdzane (za pomocą specjalnych obejm, zwiększających sztywność całej konstrukcji) do słupków wkopywanych w ziemię. Obejmy te zakłada się na słupek, a następnie mocuje do stalowego drutu.

Standardowy panel ogrodzeniowy najczęściej ma 250 cm szerokości i 123, 143, 153 lub 173 cm wysokości. Można jednak kupić także panele o odmiennych wymiarach, idealnie dostosowane do założeń konkretnego projektu.

Jakie są rodzaje stalowych paneli ogrodzeniowych?

Stalowe panele ogrodzeniowe występują w dwóch podstawowych wariantach – 2D oraz 3D. Na pierwszy rzut oka są one do siebie bardzo podobne, jednak można znaleźć między nimi kilka zasadniczych różnic.

Panel ogrodzeniowy 2D

Panele 2D mają prostą konstrukcję i płaską strukturę, ponadto są pozbawione przetłoczeń. Do ich największych zalet należą stosunkowo niska cena oraz łatwość transportu.

Panele ogrodzeniowe 2D są znacznie wytrzymalsze od klasycznej siatki, dzięki czemu trudniej jest je uszkodzić. Wyglądają neutralnie, pasują więc do budynków w najróżniejszych stylach.

Panel ogrodzeniowy 3D

Panele ogrodzeniowe 3D są swoistym rozwinięciem paneli dwuwymiarowych. Mają bowiem specjalne przetłoczenia, znajdujące się w strategicznych miejscach. Znacząco zwiększają one sztywność oraz wytrzymałość macierzy stalowego drutu. Panele te kształtem przypominają dużą literę „V”; całe ogrodzenie charakteryzuje się zatem efektem głębi.

Ogrodzenie z paneli 3D wygląda niebanalnie. Co ważne, są one równie wytrzymałe i sztywne jak modele 2D.

Który panel ogrodzeniowy wybrać – 2D czy 3D?

Tak naprawdę wybór zależy głównie od indywidualnych preferencji, ponieważ oba warianty zapewniają zbliżony poziom bezpieczeństwa. Wykonane z nich ogrodzenie będzie doskonale chroniło posesję przed intruzami. Fakt, że panele są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach sprawia, że można je stylistycznie dopasować praktycznie do każdego budynku. 

fot. Leroy Merlin

Dlaczego warto zdecydować się na montaż paneli ogrodzeniowych?

Stalowe panele ogrodzeniowe na stałe wpisały się już w krajobraz Polski. Za ich pomocą odgradza się m.in. osiedla mieszkaniowe, place zabaw, a także tereny przemysłowe. Panelami z powodzeniem można otaczać także domy jednorodzinne.

Popularność paneli ogrodzeniowych nie wzięła się znikąd. Są one bardzo wytrzymałe mechanicznie i się nie odkształcają. Co więcej, ogrodzenia z paneli mają budowę segmentową – to oznacza, że jeśli jeden segment zostanie uszkodzony, wystarczy wymienić go na nowy.

Panele ogrodzeniowe świetnie znoszą działanie czynników atmosferycznych. Najczęściej produkuje się je z ocynkowanej stali, skutecznie zabezpieczonej przed korozją. Mogą być także dodatkowo pokryte powłoką malarską, która chroni je przed promieniowaniem UV oraz nadaje im wyrazistą barwę. W zależności od potrzeb odcień farby można z łatwością dopasować do innych elementów ogrodzenia, takich jak słupki, bramy wjazdowe lub furtki.

Kolejną zaletą paneli jest to, że nie wpływają one negatywnie na wygląd ogrodzonej posesji. Wynika to z otwartej struktury poszczególnych elementów, które stanowią skuteczną barierę, a jednocześnie nie zasłaniają elewacji budynku.

Należy także pochwalić ogromną prostotę tego rozwiązania. Montaż stalowych paneli ogrodzeniowych nie wymaga użycia żadnego specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu każda osoba poradzi sobie z wykonaniem takiego ogrodzenia. Co więcej, odgrodzenie posesji średniej wielkości zajmie mniej niż jeden dzień roboczy.

71-682 Szczecin, Golisza 10h, woj. zachodniopomorskie
tel. 914257800,