Co to są ogrodzenia panelowe?

Ogrodzenia panelowe są niezwykle popularne ze względu na swoją prostotę montażu oraz uniwersalność zastosowania. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się wysokogatunkowe rodzaje stali konstrukcyjnej, która charakteryzuje się wysoką sztywnością oraz bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Surowiec użyty do wykonania ogrodzenia panelowego jest także zabezpieczany przed czynnikami atmosferycznymi, dzięki czemu jest on odporny na korozję. Uzyskuje się to zazwyczaj poprzez proces galwanizacji.

Dodatkowo powierzchnia ogrodzenia panelowego może być również pokryta warstwą lakieru proszkowego, który dzięki wypalaniu w wysokich temperaturach jest znacznie bardziej odporny niż tradycyjne powłoki lakiernicze. Umożliwiają one także nadanie ogrodzeniu ciekawego wyglądu, który pozwoli lepiej wpasować je w otoczenie nieruchomości. 

Dlaczego warto wybrać ogrodzenia panelowe?

Największą zaletą zapewnianą przez ogrodzenie panelowe jest jego wyjątkowa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Niestraszne mu będą nagłe spotkania z leśnymi zwierzętami oraz gwałtowne podmuchy wiatru.

Ogrodzenie panelowe jest też w stanie bez większych uszkodzeń przetrwać zderzenie z poruszającym się z niewielką prędkością samochodem osobowym. Co prawda, w przypadku większych prędkości ogrodzenie wygnie się, jednak jego modularna konstrukcja umożliwi wymianę tylko uszkodzonego segmentu. 

Kolejną ogromną zaletą panelowych ogrodzeń jest ich niemal całkowita niewrażliwość na wilgoć. Zawdzięczają to dokładnemu zabezpieczeniu ich struktury przy pomocy powłok galwanicznych oraz wytrzymałych warstw lakieru. Dzięki temu mogą one służyć przez długie lata bez konieczności wymiany lub konserwacji.

Jednak tym, co docenia prawdopodobnie największa grupa inwestorów, jest stosunkowo niski koszt oraz łatwość montażu zapewniany przez ogrodzenia panelowe. Lekkość elementów ułatwia transport poszczególnych modułów, a prostota konstrukcji pozwala na samodzielne ogrodzenie całej posesji. Jak zatem ten proces wygląda w praktyce? 

Montaż ogrodzeń panelowych krok po kroku

Samodzielne założenie ogrodzenia panelowego nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem. Wystarczy tylko przygotować sobie wszystkie niezbędne narzędzia, a także, w zależności od ogradzanej powierzchni, wygospodarować kilka dni wolnego.

Ogrodzenie może zostać zamontowane samodzielnie, jednak ze względu na wymiary poszczególnych paneli, lepszym pomysłem będzie zorganizowanie jednego lub dwóch pomocników.

Krok 1 – wytyczenie linii ogrodzenia panelowego

Pierwszym etapem pracy jest wytyczenie linii, po której przebiegać będzie ogrodzenie. Najprościej zrobić to poprzez rozciągnięcie linki murarskiej pomiędzy kotwami lub cegłami położonymi na ziemi. Pozwoli to zwizualizować sobie przebieg ogrodzenia, a także ułatwi obliczenie ilości niezbędnych do zakupienia elementów.

Krok 2 – wykopanie fundamentów pod ogrodzenie panelowe

Po wytyczeniu linii należy wykopać fundamenty pod słupki, do których następnie zostaną przytwierdzone panele ogrodzeniowe. Można zrobić to przy pomocy łopaty, jednak znacznie lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po specjalną wiertnicę elektryczną lub spalinową.

Krok 3 – osadzenie i wstępne wypoziomowanie słupków ogrodzenia panelowego

Na tym etapie pracy osadza się słupki i wstępnie je poziomuje. Niezbędnym przyrządem do realizacji tego zadania będzie poziomica z magnesem.

Krok 4 – zalanie fundamentów ogrodzenia panelowego betonem

Mając wstępnie wypoziomowane słupki, należy zalać je betonem. Wylany fundament powinien zrównać się z powierzchnią gruntu.

Krok 5 – montaż poszczególnych paneli ogrodzenia

Gdy fundamenty zdążą już zaschnąć (najlepiej odczekać przynajmniej 48 godzin), to można zabrać się za mocowanie poszczególnych paneli ogrodzeniowych. Przytwierdza się je do słupków przy pomocy specjalnych obejm. Można je skręcać, korzystając z klucza nasadowego lub wiertarko-wkrętarki. 

Krok 6 – zasypanie fundamentów

Ostatnim etapem pracy jest nasypanie na wierzch fundamentów niewielkiej ilości ziemi oraz obsiania jej trawą. W efekcie, po kilku tygodniach beton stanie się praktycznie niewidoczny. 

Czy warto zdecydować się na samodzielny montaż ogrodzeń panelowych?

Mówiąc krótko – tak. Decydując się na samodzielny montaż ogrodzeń panelowych, można zaoszczędzić sporo pieniędzy, które byłyby konieczne do zatrudnienia oraz opłacenia profesjonalnej ekipy. Samodzielny montaż może też dać bezcenne poczucie satysfakcji z własnoręcznie wykonanej pracy. 

71-682 Szczecin, Golisza 10h, woj. zachodniopomorskie
tel. 914257800,