Ciekły azot – jak go przechowywać?

Aby zrozumieć ideę przechowywania ciekłego azotu najpierw należy rozpocząć od wytłumaczenia na czym polega jego produkcja. Za pionierskie uzyskanie ciekłego azotu odpowiedzialni są polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy pod koniec XIX w. dokonali skroplenia azotu w procesie separacji. Na czym on polega? Otóż specjalne urządzenie spręża powietrze, z którego następnie usuwa się niepożądane elementy aby pozostał w nim tylko wspomniany azot. Następnie z urządzenia usuwane jest ciepło a to w następstwie powoduje skroplenie się gazu do stanu ciekłego. Utrzymanie gazu w tej formie możliwe jest tylko wtedy, gdy utrzymamy gaz w odpowiednio niskiej temperaturze. Dlatego potrzebujemy naczyń o odpowiedniej izolacyjności. Są nimi dewary (wym. diuary), czyli rodzaj termosów. Naczynia Dewara, których nazwa pochodzi od ich szkockiego wynalazcy to nic innego jak pojemniki o podwójnych ściankach pomiędzy, którymi panuje niskie ciśnienie, tzw. próżnia techniczna. Dzięki niej pojemniki na ciekły azot minimalizują straty gazu, ale również zapewniają bezpieczeństwo osób, które z nim pracują.

fot. CRYOGEN PILCH JAN

– Od zwykłych termosów naczynia na ciekły azot odróżnia doskonalsza budowa – mówi dr inż. Jan Pilch z firmy CRYOGEN, dystrybutora naczyń Dewara – Charakteryzuje je udoskonalona izolacja próżniowa i mocna konstrukcja. Wszystko po to, aby w naczyniu była zapewniona przez jak najdłuższy czas stała odpowiednio niska temperatura i by naczynia były wytrzymałe w transporcie – dodaje.

Ciekły azot – gdzie się go wykorzystuje?

Transportu azotu w stanie ciekłym wymaga wiele gałęzi gospodarki. Przede wszystkim jest to szeroko pojęta medycyna, laboratoria badawcze, ale i sektory związane z elektroniką, mechaniką, obróbką metali czy rolnictwem. Osłona azotowa wykorzystywana jest do obróbki laserowej metali i cięciu blach stalowych i innych. W mechanice ciekły azot może być wykorzystywany m.in. do montażu łożysk, sworzni, tulei, cylindrów, itp. Proces polega na chwilowym zmrożeniu (obkurczeniu) tych elementów i ułatwionym dzięki temu ich instalowaniu.

fot. CRYOGEN PILCH JAN

Pojemniki na ciekły azot od sprawdzonego dostawcy

Stabilność ciekłego azotu szczególnie ważna jest w medycynie i pracy laboratoryjnej. Zamrażanie i przechowywanie materiału biologicznego wymaga utrzymanie stałej temperatury aby nie dochodziło w nim do zmian biologicznych. Doświadczenie w tej kwestii stało się dla firmy Cryogen punktem wyjściowym do podjęcia sprzedaży naczyń Dewara.

– Wieloletnia praktyka w wykorzystywaniu ciekłego azotu w pracy laboratoryjnej spowodowała, że postanowiliśmy zająć się ich dystrybucją. W naszej ocenie, obecnie na rynku najbardziej optymalnym rozwiązaniem są naczynia firmy CHART Cryogenic Equipment – mówi Jan Pilch, z firmy CRYOGEN – Łączą w sobie wysoką jakość i atrakcyjną cenę. Są odporne na uszkodzenia, lekkie, długowieczne i gwarantują minimalne straty azotu przez odparowanie – dodaje.

fot. CRYOGEN PILCH JAN

Pojemniki na ciekły azot – cena

Oferta firmy Cryogen jest szeroka i zawiera naczynia o zróżnicowanych pojemnościach, dostosowanych do potrzeb danego klienta. Ofertę uzupełniają niezbędne akcesoria.

– W naszej ofercie dostępne są dwa podstawowe typy naczyń Dewara. Są to pojemniki biologiczne oraz transportowo – magazynowe. Biologiczne wyposażone są dodatkowo w kanistry, czyli wewnętrzne pojemniki do przechowywania zamrożonych materiałów – mówi Jan Pilch.

Pojemniki na ciekły azot dostępne są w różnych pojemnościach od 1 do 50 litrów. Pojemność dewarów jest głównym czynnikiem, który różnicuje ich cenę.

– Zapraszamy do współpracy, dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie doradzić, odpowiedzieć na różne pytania, nawet osobom, które są „nowicjuszami” w opisywanym temacie – mówi Jan Pilch.

fot. CRYOGEN PILCH JAN

Aby zapoznać się ze szczegółową ofertą firmy Cryogen zapraszamy do odwiedzenia stron: www.cryogen.pl oraz www.cryogenshop.pl

43-424 Drogomyśl, ul. Modrzewiowa 4, woj. śląskie
tel. 603 063 682,