Pojemniki na ciekły azot
Jak przechowywać ciekły azot?
W postaci ciekłej azot uzyskuje właściwości, które są pożądane w wielu gałęziach gospodarki i nauki. Skroplony azot ma temperaturę minus 196*C, nie wchodzi w reakcję z innymi substancjami, nie podlega spalaniu. Jest bezwonny i nie posiada smaku. Utrzymanie tych właściwości oraz ciekłego stanu skupienia azotu wymaga odpowiedniego przechowywania. Pojemniki na ciekły azot, to cena jaką musimy ponieść aby korzystać z jego przydatnych cech.

Ciekły azot – jak go przechowywać?
Aby zrozumieć ideę przechowywania ciekłego azotu najpierw należy rozpocząć od wytłumaczenia na czym polega jego produkcja. Za pionierskie uzyskanie ciekłego azotu odpowiedzialni są polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy pod koniec XIX w. dokonali skroplenia azotu w procesie separacji. Na czym on polega? Otóż specjalne urządzenie spręża powietrze, z którego następnie usuwa się niepożądane elementy aby pozostał w nim tylko wspomniany azot. Następnie z urządzenia usuwane jest ciepło a to w następstwie powoduje skroplenie się gazu do stanu ciekłego. Utrzymanie gazu w tej formie możliwe jest tylko wtedy, gdy utrzymamy gaz w odpowiednio niskiej temperaturze. Dlatego potrzebujemy naczyń o odpowiedniej izolacyjności. Są nimi dewary (wym. diuary), czyli rodzaj termosów. Naczynia Dewara, których nazwa pochodzi od ich szkockiego wynalazcy to nic innego jak pojemniki o podwójnych ściankach pomiędzy, którymi panuje niskie ciśnienie, tzw. próżnia techniczna. Dzięki niej pojemniki na ciekły azot minimalizują straty gazu, ale również zapewniają bezpieczeństwo osób, które z nim pracują.
fot. CRYOGEN PILCH JAN
– Od zwykłych termosów naczynia na ciekły azot odróżnia doskonalsza budowa – mówi dr inż. Jan Pilch z firmy CRYOGEN, dystrybutora naczyń Dewara – Charakteryzuje je udoskonalona izolacja próżniowa i mocna konstrukcja. Wszystko po to, aby w naczyniu była zapewniona przez jak najdłuższy czas stała odpowiednio niska temperatura i by naczynia były wytrzymałe w transporcie – dodaje.
Ciekły azot – gdzie się go wykorzystuje?
Transportu azotu w stanie ciekłym wymaga wiele gałęzi gospodarki. Przede wszystkim jest to szeroko pojęta medycyna, laboratoria badawcze, ale i sektory związane z elektroniką, mechaniką, obróbką metali czy rolnictwem. Osłona azotowa wykorzystywana jest do obróbki laserowej metali i cięciu blach stalowych i innych. W mechanice ciekły azot może być wykorzystywany m.in. do montażu łożysk, sworzni, tulei, cylindrów, itp. Proces polega na chwilowym zmrożeniu (obkurczeniu) tych elementów i ułatwionym dzięki temu ich instalowaniu.
fot. CRYOGEN PILCH JAN
Pojemniki na ciekły azot od sprawdzonego dostawcy
Stabilność ciekłego azotu szczególnie ważna jest w medycynie i pracy laboratoryjnej. Zamrażanie i przechowywanie materiału biologicznego wymaga utrzymanie stałej temperatury aby nie dochodziło w nim do zmian biologicznych. Doświadczenie w tej kwestii stało się dla firmy Cryogen punktem wyjściowym do podjęcia sprzedaży naczyń Dewara.
– Wieloletnia praktyka w wykorzystywaniu ciekłego azotu w pracy laboratoryjnej spowodowała, że postanowiliśmy zająć się ich dystrybucją. W naszej ocenie, obecnie na rynku najbardziej optymalnym rozwiązaniem są naczynia firmy CHART Cryogenic Equipment – mówi Jan Pilch, z firmy CRYOGEN – Łączą w sobie wysoką jakość i atrakcyjną cenę. Są odporne na uszkodzenia, lekkie, długowieczne i gwarantują minimalne straty azotu przez odparowanie – dodaje.
fot. CRYOGEN PILCH JAN
Pojemniki na ciekły azot – cena
Oferta firmy Cryogen jest szeroka i zawiera naczynia o zróżnicowanych pojemnościach, dostosowanych do potrzeb danego klienta. Ofertę uzupełniają niezbędne akcesoria.
– W naszej ofercie dostępne są dwa podstawowe typy naczyń Dewara. Są to pojemniki biologiczne oraz transportowo – magazynowe. Biologiczne wyposażone są dodatkowo w kanistry, czyli wewnętrzne pojemniki do przechowywania zamrożonych materiałów – mówi Jan Pilch.
Pojemniki na ciekły azot dostępne są w różnych pojemnościach od 1 do 50 litrów. Pojemność dewarów jest głównym czynnikiem, który różnicuje ich cenę.
– Zapraszamy do współpracy, dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie doradzić, odpowiedzieć na różne pytania, nawet osobom, które są „nowicjuszami” w opisywanym temacie – mówi Jan Pilch.
fot. CRYOGEN PILCH JAN
Aby zapoznać się ze szczegółową ofertą firmy Cryogen zapraszamy do odwiedzenia stron: www.cryogen.pl oraz www.cryogenshop.pl
Liczba odwiedzin: 583 | Data publikacji: 2020-04-09
Skontaktuj się z firmą
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły
Firmy z tej branży
Słowa kluczowe: cryogen, jan pilch, kontenery na azot, ciekły azot, naczynia biologiczne, naczynia do przechowywania azotu, naczynia do przechowywania materiałów biologicznych, transport ciekłego azotu, chłodzenie azotem, zamrażanie azotem, pojemniki na ciekły azot, pojemnik na ciekły azot cena