Wentylacja grawitacyjna – obniżona sprawność
System wentylacji naturalnej, od lat jest szeroko stosowany zarówno w budownictwie wielo i jednorodzinnym. Jest on ograniczony praktycznie do trzech elementów: kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu, kanału wentylacyjnego oraz nasady wentylacyjnej na dachu budynku. Jego działanie wymuszają siły natury, które są w naszym regionie dosyć kapryśnie i zmieniają się wraz ze zmianą pór roku, jednocześnie obniżając sprawność wentylacji. Do tego dochodzi wiele innych czynników, które mogą powodować jej złe działanie, takich jak wysokość budynku, jego usytuowanie czy po prostu poprawność projektu i wykonania wentylacji.

 

system wentylacji hybrydowejfot. Uniwersal Sp. z o.o.

– Co mamy na myśli pod hasłem „złe działanie” wentylacji? Otóż są to wszelkie nienormatywne i niekomfortowe objawy odczuwane w mieszkaniach i domach. Należą do nich: bezruch powietrza, ciągi wsteczne czy nawiewanie powietrza kanałem wentylacyjnym z zewnątrz – mówi Krzysztof Nowak.
Oczywiście sam zamysł wentylacji grawitacyjnej nie jest odpowiedzialny za jej niewystarczającą sprawność.
– Wina jest po stronie źle dobranych kanałów wentylacyjnych , zbyt małych ich przekrojach przekrojach braku izolacji termicznej , sporych oporów miejscowych na kratkach wentylacyjnych itp. Jednocześnie sami właściciele nieruchomości, wykonując termomodernizację, czyli docieplenie budynków uszczelniają je do tego stopnia, że wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie wytworzyć podciśnienia wystarczającego do wyciągnięcia zużytego powietrza z budynku. Częsty brak stosowania kratek nawiewnych, które pomagają w dostarczeniu do wnętrza budynku świeżego powietrza – jest również sporym błędem , który w konsekwencji powoduje , że wentylacja naturalna po prostu „umiera” – stwierdza Krzysztof Nowak.

 

wentylatory naprzemiennefot. Uniwersal Sp. z o.o.

 

Wentylacja mechaniczna – droga i hałaśliwa
Jak zaradzić takim, jak wymienione wyżej sytuacjom? Oczywiście o projekcie i budowie wentylacji zgodnej z normami w nowym budynku nie wspominamy, ponieważ to jest oczywiste. Co jednak możemy zrobić w sytuacji kiedy na modyfikację wentylacji grawitacyjnej w budynku istniejącym nie ma szans?
– Otóż część specjalistów poleci wentylację mechaniczną, która w metodyczny, zaprogramowany wręcz sposób będzie realizowała wymianę powietrza w budynku – mówi Krzysztof Nowak – Jednak ma ona kilka wad. Zastosowane w niej wentylatory mogą nadmiernie hałasować, zużywają się, napędzane są drogą energię elektryczną a w razie ich awarii, aż do jej usunięcia, pomieszczenia w budynku nie są wentylowane.

 

wentylacja hybrydowafot. Uniwersal Sp. z o.o.

 

System wentylacji hybrydowej – działanie naprzemienne
Wspomnianym już wyżej, ciekawym rozwiązaniem, które niweluje wady systemu grawitacyjnego i mechanicznego jest system hybrydowy, jednocześnie łączący ich zalety.
– System proponowany przez firmę Uniwersal Sp. z o.o.  działa naprzemiennie, wykorzystując siły natury, gdy potrafią być na tyle wydolne by zapewnić poprawną jakość powietrza w budynku lub mechanikę pracy wirnika wentylatora, stwarzającego w tym wypadku warunki podobne jak siły natury – mówi Krzysztof Nowak.
Takie działanie wentylacji pozwala użytkownikowi czerpać z zalet dwóch systemów w sposób jednoczesny i zarazem eliminujący koszty wynikające z uciążliwości mechanicznej wentylatora. Dodatkowo, dzięki układowi automatyki sterującej użytkownik otrzymuje rozwiązanie, które w zależności od wybranego systemu kontroli będzie nadzorował poziom i kierunek przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym lub poziom wilgotności bezwzględnej w pomieszczeniach, w których czujnik będzie zamontowany.

 

wentylator mag-200fot. Uniwersal Sp. z o.o.

Zadania systemu realizuje proponowany przez Uniwersal Sp. z o.o. wentylator hybrydowy, naprzemienny MAG-200.   
– Dzięki swojej konstrukcji wentylator może spełniać rolę nasady wentylacji grawitacyjnej – mówi Krzysztof Nowak – W razie braku warunków potrzebnych do działania wentylacji grawitacyjnej użytkownik może włączyć mechaniczną pracę wentylatora. Wentylator jest równocześnie przystosowany do pracy ciągłej.
Firma Uniwersal Sp. z o.o.  instaluje w wentylatorach MAG-200 wydajne silniki o niskim poborze mocy. Pozwoliło to na osiągnięcie minimalnych kosztów eksploatacyjnych. Dodatkowo innowacyjna konstrukcja silników i samego wentylatora powoduje, że urządzenie jest praktycznie bezobsługowe. Wystarczy jedynie dwa razy w roku sprawdzić czy obudowa wentylatora nie jest zanieczyszczona i w razie czego usunąć osady.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt niskiego poziomu ciśnienia akustycznego, który nie powoduje uciążliwości na zewnątrz pomieszczenia wentylowanego.
Wentylator MAG-200 może również spełniać zadania polegające na wywiewaniu z pomieszczeń, takich jak łazienka czy toaleta nadmiaru wilgoci i pary wodnej. Dzięki zastosowaniu sterownikoa HIGSTER użytkownik uzyskuje optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach bez uciążliwego hałasu silnika i przy zachowaniu najniższych kosztów eksploatacji.
Wentylatory MAG-200 są szczególnie polecane budownictwu mieszkaniowemu jak i jednorodzinnemu.

Ze szczegółową ofertą firmy Uniwersal Sp. z o.o.  w zakresie wentylacji hybrydowej można zapoznać się na stronie: www.wentylacjahybrydowa.com.pl

40-219 Katowice, ul. Zakopiańska 1a, woj. śląskie
tel. +48(32) 203-71-47,