Dobrym przykładem jest tu praktyka firmy FLOWAIR, producenta z branży HVAC, która jako członek europejskiego stowarzyszenia EUROVENT, proponuje stworzenie grupy roboczej do opracowania i wdrożenia klarownych wytycznych w zakresie informowania o parametrach wodnych nagrzewnic powietrza. Za podjęciem wskazanej inicjatywy przemawia przede wszystkim dobro klienta.

Etykiety jakości
Warto na początku wyjaśnić, czym są etykiety jakości. Etykieta informuje odbiorcę o jakości urządzenia oraz spełnianiu przez nie deklarowanych wymogów. Dlatego firma FLOWAIR rozpoczęła działania zmierzające do ujednolicenia sposobu określania parametrów wodnych nagrzewnic powietrza i tworzenia etykiet jakościowych dla tych urządzeń. Za pomocą etykiety klienci będą mogli uzyskać informacje o podstawowych parametrach nagrzewnic. Standaryzacja ma dotyczyć takich parametrów, jak: moc urządzenia, zasięg strumienia powietrza czy poziom hałasu.

 

nagrzewnice wodne flowairfot. FLOWAIR

 

Dlaczego informowanie o parametrach nagrzewnic powietrza jest takie ważne?
Obecnie klienci chcący zakupić wodną nagrzewnicę powietrza nie są w stanie szybko i jednoznacznie porównać podstawowych parametrów technicznych. Wynika to m.in. z tego, że producenci podają moc grzewczą, zasięg strumienia powietrza, czy hałas dla różnych warunków brzegowych. Bardzo często wybierają te warunki brzegowe, które umożliwią im przekazanie parametrów lepszych niż w rzeczywistości. Jednocześnie, częstokroć nie przekazują kompletnych danych, pomijając np. zasięg strumienia nieizotermicznego.

W tej sytuacji, ujednolicenie sposobu podawania parametrów wodnych nagrzewnic powietrza umożliwi klientom łatwe, szybkie i – co najważniejsze – obiektywne porównanie urządzeń różnych producentów, a tym samym wybór produktu wysokiej jakości, całkowicie spełniającego ich oczekiwania. Poza tym, wprowadzenie takiej jednolitej praktyki „zmusi” producentów do podawania rzetelnych danych w taki sposób, by były one czytelne dla klientów.

Zapytaliśmy szefa R&D firmy FLOWAIR, pana Grzegorza Perestaja, o to, z jakim problemem zmierzyła się w tej kwestii firma i jakie rozwiązanie zaproponowano.

 

nagrzewnice wodne flowairfot. FLOWAIR

 

Lider Budowlany: O jakości produktu takiego jak nagrzewnica wodna nie decyduje już tylko jej wygląd, energooszczędność, jakość wykonania czy trwałość użytych materiałów. Czy zgodzi się Pan z tym?
Grzegorz Perestaj: Jak najbardziej. Ze wszystkich cech produktu jakie przedstawiane są dziś przez producentów najważniejszą powinno być rzetelne i jasne przedstawienie parametrów technicznych urządzenia.

Lider Budowlany: Jakie parametry techniczne ma Pan na myśli?
Grzegorz Perestaj: Informacja tak ważna jak moc urządzenia, zasięg czy hałas nagrzewnic wodnych są dla potencjalnego klienta kluczowe do prawidłowego i świadomego doboru urządzeń. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić nowy standard w branży i jako pierwsi wprowadzamy etykiety produktowe do typoszeregu nagrzewnic wodnych LEO.

L.B.: Skąd pochodzą dane na etykietach?
G.P.: Dbamy o jakość swoich produktów, współpracujemy z niezależnym, międzynarodowym, akredytowanym laboratorium badawczym. Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają parametry techniczne urządzeń.
Etykieta przedstawia rzeczywiste parametry urządzenia – jego rzeczywistą moc, zasięg strumienia powietrza, hałas. Parametry te zostały określone przy realnych warunkach brzegowych jakie występują w większości obiektów.

 

nagrzewnice wodne flowairfot. FLOWAIR

 

L.B.: Co zyskuje klient, a co producent?
G.P.: Etykieta na produktach FLOWAIR jest gwarancją dla wszystkich osób zaangażowanych w inwestycję budowlaną, gdyż wiarygodne dane techniczne eliminują ryzyko inwestycyjne. Klient ma pewność, że produkt został przebadany, a parametry urządzenia są zgodne z opisem.
Natomiast producentowi etykieta daje możliwość pewnego rodzaju standaryzacji danych. Producent ma jasną informację jak badać urządzenie, jak przedstawiać dane, etykieta wzmacnia uczciwą konkurencję.

L.B.: No właśnie, pozostali producenci nagrzewnic wodnych takich etykiet nie mają. Czy będziecie ich do tego namawiać?
G.P.: Tak. Jako członek stowarzyszenia EUROVENT chcemy stworzyć grupę roboczą do opracowania i wdrożenia klarownych wytycznych w zakresie informowania o parametrach wodnych nagrzewnic powietrza. Będziemy zapraszać pozostałych producentów nagrzewnic do współpracy w tym zakresie. Za podjęciem wskazanej inicjatywy przemawia przede wszystkim dobro klienta.

L.B.: Ale klienci nie kupują w ciemno, mają dostęp do dokumentacji technicznej produktu chociażby na stronach www producentów?
G.P.: Tak, większość danych można znaleźć w Internecie, ale z naszych obserwacji wynika, że klienci nie są w stanie jednoznacznie porównać podstawowych parametrów technicznych. Wynika to m.in. z tego, że producenci podają moc grzewczą, zasięg strumienia powietrza, czy hałas dla różnych warunków brzegowych. Bardzo często wybierają te warunki brzegowe, które umożliwią im przekazanie parametrów lepszych niż w rzeczywistości. Częstokroć nie przekazują kompletnych danych, pomijając np. zasięg strumienia nieizotermicznego. W tej sytuacji, ujednolicenie sposobu podawania parametrów wodnych nagrzewnic powietrza umożliwi klientom łatwe, szybkie i – co najważniejsze – obiektywne porównanie urządzeń różnych producentów i wybór produktu spełniającego ich oczekiwania. Poza tym, wprowadzenie takiej jednolitej praktyki „zmusi” producentów do podawania rzetelnych danych w taki sposób, by były one czytelne dla klientów.

L.B.: A skąd pomysł na nowy typoszereg nagrzewnic wodnych?
G.P.: Pomysł narodził się ze zgłaszanych do nas potrzeb klienta i tak naprawdę to oni są autorami nowego typoszeregu. Od dłuższego już czasu analizowaliśmy duże projekty budowlane, które wspólnie z naszymi klientami przygotowujemy w Dziale Wsparcia Projektowego. Zbieraliśmy dane z rynku oraz sprawdzaliśmy nowe rozporządzenia ErP. Z naszych obserwacji i badań wyszło, że jest potrzeba jeszcze lepszego dostosowania urządzeń do potrzeb rynku.

 

nagrzewnice wodne flowairfot. FLOWAIR

 

L.B.: Dostosowanie urządzeń do potrzeb rynku - co to tak naprawdę znaczy?
G.P.: Sama bryła urządzenia się nie zmienia, natomiast nagrzewnice otrzymały nowy wentylator, aby móc zoptymalizować wydajność na jego biegach. Zwiększyliśmy typoszereg nagrzewnic i warianty obudów. Teraz do wyboru mamy 3 wielkości, 8 mocy grzewczych i aż 3 warianty obudowy.
Zwiększona ilość urządzeń o zróżnicowanej mocy grzewczej, wydajności czy zasięgu pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie urządzenia do wymogów danego budynku.

L.B.: Rozumiem, że na urządzeniach pojawi się etykieta z parametrami?
G.P.: Tak, cały nowy typoszereg nagrzewnic wodnych będzie posiadał etykiety. Liczymy na to, że pozostali producenci nagrzewnic również będą badać swoje produkty oraz oznaczą je w taki sposób, aby klient otrzymał pełną informację o produkcie.

L.B.: Dziękujemy za rozmowę.

Więcej na ten temat przeczytasz na: www.flowair.com/pl/

Firma FLOWAIR jest ekspertem w ekonomicznym ogrzewaniu i wentylacji obiektów średnio i wielko-kubaturowych. Firma produkuje nagrzewnice wodne, kurtyny powietrzne, kurtyno-nagrzewnice, jednostki wentylacyjne z odzyskiem ciepła oraz urządzenia typu rooftop. Urządzenia produkowane przez FLOWAIR posiadają certyfikaty CE (Conformité Européenne) oraz atesty higieniczne wydawane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. FLOWAIR jest również wyłącznym dystrybutorem nagrzewnic gazowych włoskiej firmy Robur.

81-571 Gdynia , ul. Chwaszczyńska 135, woj. pomorskie
tel. 58 627 57 20,