Kurtyny powietrzne w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej
Kurtyny powietrzne pozwalają na utrzymanie we wnętrzach przyjemnego mikroklimatu i czystego powietrza. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie – z uwagi na zastosowanie danego obiektu – drzwi powinny pozostawać otwarte.
– Zdecydowanie najpopularniejszą lokalizacją naszych kurtyn powietrznych są galerie handlowe, hurtownie, hotele, lotniska i biurowce, czyli obiekty o dużym natężeniu ruchu. Ze względu na szeroką ofertę produktową, dostarczamy też kurtyny do obiektów przemysłowych, doków przeładunkowych, chłodni i mroźni.Zalety kurtyn dostrzegają też właściciele kiosków i obiektów typu drive-through. Zastosowanie kurtyn w tych obiektach to już nie tylko kwestia komfortu i oszczędności. W okresie ekstremalnych temperatur powietrza zewnętrznego (dużych mrozów, upałów) kurtyny powietrzne chronią przede wszystkim zdrowie pracowników– mówi Dike Błocka z Grupy Rosenberg, czołowego producenta kurtyn powietrznych na świecie, promującego rozwiązania energooszczędne.

Jak dobrać kurtynę powietrzną?
Aby bariera generowana przez kurtynę powietrzną była wystarczająco skuteczna musi ona przede wszystkim zabezpieczać cały otwór drzwiowy. Z tego powodu szerokość kratki nawiewnej powinna odpowiadać co najmniej szerokości chronionego otworu, a strumień powietrza wylotowego powinien docierać do przeciwległego boku otworu. Czynnikiem równie istotnym co wydajność kurtyny jest też prędkość powietrza wylotowego.

Grupa Rosenberg, we współpracy z Politechniką Katalońską (UPC – Uniwersytet Technologiczny Katalonii) przeprowadziła szereg badań oraz symulacji CFD  w celu optymalizacji sprawności kurtyn powietrznych w różnych warunkach eksploatacyjnych. Na tej podstawie wyznaczone zostały zakresy zasięgu kurtyn, z których projektant może korzystać podczas doboru urządzeń.

Ważne jest, aby w procesie projektowym unikać dużych naddatków wydajności kurtyn, szczególnie tych z elementem grzejnym, gdyż wydajność wiąże się z koniecznością ogrzania strugi powietrza, a więc przewymiarowanie zwiększa niepotrzebnie nie tylko koszty zakupu, ale i eksploatacji urządzeń.

Koniecznym jest uwzględnienie warunków panujących w pomieszczeniu ochranianym. W przypadku narażenia na działania silnych wiatrów, ekstremalne różnice temperatur wewnątrz/na zewnątrz, większej liczby drzwi, różnych poziomów, dużych przestrzeni czy znacznych różnic ciśnień lepiej sprawdzą się kurtyny z wentylatorami promieniowymi, o stabilnej pracy i wysokim sprężu. Z kolei w warunkach średnich i łatwych doskonale pełnią swoją rolę kurtyny z wentylatorami osiowymi lub diagonalnymi.

Kurtyny powietrzne Rosenberg – rozwiązania dopasowane do potrzeb
Do lokali o małym natężeniu ruchu, a także kiosków, okienek kasowych, obiektów drive-through, barów szybkiej obsługi czy restauracji, zaprojektowane zostały kurtyny MINIBEL, o zasięgu do 1.8 m.

 

kurtyny powietrznefot. Rosenberg

 

Dla obiektów o nieco większej powierzchni, większym natężeniu ruchu i wymaganym większym zasięgu, najczęściej wybierane przez Klientów są kurtyny powietrzne OPTIMA lub OPTIMA DO ZABUDOWY (w przypadku montażu w suficie podwieszanym), o zasięgu 2.2 – 2.8 m.

 

kurtyny powietrzne kurtyny powietrznefot. Rosenberg

 

Dla średnich i dużych obiektów komercyjnych, z dużym natężeniem ruchu, jak np. galerie handlowe, Rosenberg oferuje swój bestseller – kurtyny powietrzne WINDBOX.

Kurtyny te wyróżniają się na rynku światowym za sprawą modułowej formy zaprojektowanych akcesoriów (teleskopowa czerpnia, teleskopowa wyrzutnia, kratka wlotowa, skrzynka rozprężna), dzięki której dobranie odpowiedniego rozwiązania konstrukcyjnego jest proste, jak budowanie z klocków.

 

kurtyny powietrznefot. Rosenberg

 

Kurtyna powietrzna WINDBOX może być montowana jako swobodnie wisząca, a także w zabudowie, w wybranej konfiguracji – jako kurtyna widoczna lub niewidoczna.

Kurtyny powietrzne WINDBOX dostępne są dla wymaganego zasięgu w przedziale 2.5 – 4.2 m. Oprócz formy modułowej kurtyny WINDBOX produkowane są także w podstawowej konfiguracji przeznaczonej do zabudowy, o nazwie WINDBOX DO ZABUDOWY.

 

kurtyny powietrzne kurtyny powietrznefot. Rosenberg

 

Dekoracyjne kurtyny powietrzne – gdy liczy się design
W obiektach stylizowanych, a także tych o nowoczesnej architekturze, gdy wymagane jest zachowanie wyjątkowej estetyki, kurtyny powietrzne, oprócz doskonałych parametrów technicznych powinny charakteryzować się również formą adekwatną do przewodniego stylu. W celu zachowania harmonii wnętrza, często pożądane jest, aby kurtyna powietrzna została ukryta lub wyeksponowana za pomocą odpowiedniego kształtu obudowy i/lub zastosowanego materiału.
W obiektach nowoczesnych króluje stal nierdzewna i szczotkowana oraz profile zakrzywione, jak np. w kurtynie powietrznej RUND, które doskonale odbijają wnętrze, powiększają optycznie pomieszczenie, rozświetlają. W obiektach stylizowanych, jak np. hotele zamkowe, restauracje pałacowe, architekci mają niełatwe zadanie. Z oczywistych względów pożądane jest, aby kurtyna powietrzna pozostała ukryta, ale obiekty te nie posiadają najczęściej sufitów podwieszanych. Skutecznym rozwiązaniem jest dobranie takich materiałów obudowy, które sprawią, że kurtyna wtopi się w tło. I tu najczęściej zastosowanie znajdują kurtyny ZEN, o bardzo wąskiej konstrukcji, w obudowie drewnianej lub powlekanej tkaniną.
Zarówno kurtyny RUND, jak i ZEN posiadają zasięg typowy dla obiektów użytkowych, tj. od 2.5 – 4.2 m.

 

kurtyny powietrzne RUND kurtyny powietrzne ZEN
kurtyny powietrzne ZEN kurtyny powietrzne ZENfot. Rosenberg

We wszystkich kurtynach dekoracyjnych producent zastosował szereg rozwiązań, które mają na celu podniesienie walorów wizualnych gotowego wyrobu. Oprócz szerokiej gamy dostępnych kolorów i materiałów wykończeniowych, można umieścić na nich logo lub inny wzór dekoracyjny. Jedynym ograniczeniem zdaje się być w tym wypadku wyobraźnia klienta lub architekta.

 

kurtyny powietrzne kurtyny powietrznefot. Rosenberg

Bardzo dużym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się, udostępnione na rynku polskim w roku 2015, kurtyny powietrzne SMART.
Cechą szczególną tych kurtyn jest umieszczenie dyszy wlotowej w górnej części obudowy, dzięki czemu wyeliminowany jest (nie zawsze pożądany wizualnie) tradycyjny widok na kratkę, od strony chronionego pomieszczenia. Niewątpliwą, wizualną zaletą zaokrąglonych paneli obudowy SMART jest również brak wykończeń z tworzywa sztucznego. Również i tu gładki panel przedni umożliwia umieszczenie logo, oświetlenia, napisu lub innego wzoru dekoracyjnego, a atrakcyjny design może zostać podkreślony odpowiednim kolorem lub materiałem. Na zamówienie dostępne są wszystkie kolory z palety RAL oraz wykonanie ze stali nierdzewnej.

 

kurtyny powietrznefot. Rosenberg

 

Grupa Rosenberg przy współpracy z architektami z całego świata opracowała również rozwiązania specjalne, jak INVISAIR, ROTOWIND, VARIWIND, COMPACT, COMPACT DO ZABUDOWY, czyli  kurtyny powietrzne przystosowane do montażu wewnątrz kolumn, w konstrukcji drzwi obrotowych czy otworach drzwiowych o niestandardowych wymiarach.

Oferta Rosenberg obejmuje też grupę produktów dedykowanych do chłodni oraz mroźni, również tych przemysłowych.
Z myślą o typowych chłodniach/mroźniach stworzona została kurtyna KOOL, ale wszystkie kurtyny zimne (tj. bez nagrzewnicy) produkowane przez Grupę Rosenberg mogą być wykorzystane do ochrony tego typu pomieszczeń. Producent zaleca w tym wypadku montaż jednostek na zewnątrz chronionego pomieszczenia, ponieważ – jak podaje – według badań przeprowadzanych przez jednostki naukowo-badawcze jest to najlepsze miejsce montażu, chroniące m.in. przed zalodzeniem, zaśnieżeniem i wilgotnością.
Dla chłodni i mroźni przemysłowych oferowane są kurtyny TRIOJET, stanowiące wysokoefektywny system ochrony cieplnej. TRIOJET to połączenie kurtyn DUOJET ( +skrzynka rozprężna) i KOOL, które tworzy układ 3 dysz wylotowych, 3 różnych temperatur strugi powietrza i 3 prędkości przepływu. Uzyskany efekt to maksymalna redukcja strat energii cieplnej, wynikającej z dużej różnicy temperatur.
Dla obiektów przemysłowych, hal produkcyjnych i doków przeładunkowych oferowane są kurtyny bramowe WINDBOX L, WINDBOX XL oraz MAX i MAXWELL.
Niewątpliwą zaletą niemal wszystkich kurtyn powietrznych oferowanych przez Grupę Rosenberg, jest możliwość montażu zarówno w poziomie, jak i w pionie.

 

kurtyny powietrzne MAXWELL kurtyny powietrzne TRIOJETfot. Rosenberg

 

Energooszczędne kurtyny powietrzne
Grupa Rosenberg to czołowy producent urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na świecie, promujący rozwiązania energooszczędne. Nie dziwi więc fakt, że większość oferowanych kurtyn powietrznych dostępna jest również w wersji energooszczędnej, tj. z zastosowaniem nowoczesnych silników EC (komutowanych elektronicznie).
Zastosowanie takiego silnika w kurtynach powietrznych pozwala na obniżenie kosztów eksploatacyjnych kurtyn nawet do 67% w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.rosenberg.pl

02-486 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 200, woj. mazowieckie
tel. (+48) 22 720 67 73,