Drewno w ogrodzie – kłopotliwe piękno
Niejeden z nas zna ten problem – kupujemy piękne drewniane meble czy inne elementy architektury ogrodowej, które bardzo ciekawie prezentują się na tarasie lub w ogródku… ale tylko przez jeden sezon. Potem zaczyna się żmudna walka z naturą o to, aby utrzymać drewno na zewnątrz w dobrym stanie: usuwanie starych powłok, szlifowanie, nanoszenie preparatów ochronnych, szlifowanie międzywarstwowe, aplikowanie kolejnych warstw środka zabezpieczającego… Wszystko zabiera mnóstwo czasu, energii i pieniędzy, a efekty – owszem – są widoczne, ale i tak w następnym sezonie lub za dwa czeka nas taka sama praca, niezależnie od tego, jak bardzo skutecznym i drogim środkiem byśmy nie zabezpieczyli drewna. Chyba że zrezygnujemy zupełnie ze stosowania preparatów ochronnych, ale wówczas trzeba się liczyć z tym, że grzyby, pleśń i szkodniki nie będą próżnować, a elementy wykonane z drewna już po krótkim czasie będą się jedynie nadawały do wyrzucenia.
Jednocześnie każdy zgadza się co do tego, że szlachetny materiał jakim jest drewno jak żaden inny pasuje do przestrzeni wokół domu, pięknie komponując się z zielenią przydomowego ogródka i sprawiając, że mamy poczucie bycia blisko natury. Co zrobić, aby móc korzystać ze wszystkich walorów naturalnego surowca, a jednocześnie wyeliminować jego wady?

 

betonowe drewno do ogrodufot. 4 Globe sp. z o.o.

 

Elementy drewnopodobne z betonu
W dzisiejszych czasach nie trzeba już dokonywać wyboru, czy wolimy urok i wizualne walory drewna, czy też bardziej cenimy sobie bezproblemową eksploatację, niezwiązaną z koniecznością konserwacji. Dla osób, które nie zamierzają rezygnować z drewna w ogrodzie, a jednocześnie nie chcą skazywać samych siebie na czasochłonne zabiegi renowacyjne, idealnym rozwiązaniem jest beton imitujący drewno.
- BDO – Betonowe drewno sprawdza się zwłaszcza jako nawierzchnie ścieżek, schodów, podjazdów, tarasów, chodników. Jest ono bardzo odporne na ścieranie, elementy są mrozoodporne, zdecydowanie bardziej niż naturalne drewno, które nie tylko z biegiem czasu traci kolor, ale także kruszy się i odkształca – mówi Michał Pirecki z firmy 4 Globe.

 

betonowe drewno do ogrodu betonowe drewno do ogrodufot. 4 Globe sp. z o.o.

Co warte podkreślenia to fakt, że oferowane przez firmę 4 Globe betonowe imitacje pni i desek do złudzenia przypominają naturalne drewno. Jest to możliwe dzięki temu, że wszystkie produkowane w firmie elementy powstają na bazie odlewów wykonanych z prawdziwych pni i desek, z zachowaniem ich faktury, układu słojów i barwy.
- Każda betonowa imitacja deski czy pnia, jaka wychodzi z naszego zakładu, ma więc swoje odwzorowanie w naturze. I tak jak w naturze, w jednym wymiarze występuje wiele wersji tego samego produktu, które różnią się układem słojów, sęków i mają nieco inną fakturę – podkreśla Michał Pirecki.

 

betonowe drewno do ogrodufot. 4 Globe sp. z o.o.

Firma 4 Globe oferuje Dechy BDO w różnych wymiarach. Największe mają długość 98 cm i szerokość 26 cm. Bardzo istotna jest grubość tychże elementów, jest to aż 5,5cm. Świetnie sprawdzają się na ścieżki rowerowe, chodniki, place czy skwery. Trzy dostępne kolory (jasny, ciemny, szary) oraz różne możliwości układania sprawiają, że można komponować z nich przeróżne i oryginalne wzory. Możliwości kreowania niepowtarzalnych ścieżek, placów czy chodników z betonowego drewna bez konieczności cięcia materiału dają Dechy ½, które są o połowę krótsze od standardowych. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie Decha 98 cm jest zbyt długa.
Wreszcie w miejscach, w których nie ma możliwości ułożenia betonowych desek, a jednocześnie istnieje potrzeba stworzenia ciągu komunikacyjnego, świetnie sprawdzą się betonowe pnie, do złudzenia przypominające drewno.
- Pnie BDO o średnicach około 20 lub około50 cm można układać w parkach, na skwerach, w ogrodach. Z powodzeniem można zbudować z nich oryginalny chodnik czy wytyczyć ścieżkę. Zaletą takiego rozwiązania jest też szybkość układania – nie trzeba stosować żadnej podbudowy, a pnie można położyć bezpośrednio na trawie – mówi Michał Pirecki.

 

betonowe drewno do ogrodu betonowe drewno do ogrodufot. 4 Globe sp. z o.o.

 

Betonowa imitacja drewna – trwałość na lata
Decydując się na zakup betonowej imitacji drewna pamiętajmy jednak o tym, aby zwracać uwagę na aspekty techniczne, co pozwoli nam w przyszłości uniknąć problemów eksploatacyjnych. I tak na przykład bardzo ważne jest, aby betonowe elementy imitujące drewno nie były tylko powierzchniowo lakierowane ani malowane, ale barwione w masie.
- Pozwala to na wyeliminowanie niepożądanego zjawiska wycierania się powierzchni malowanej – wyjaśnia Michał Pirecki. – Poza tym elementy betonowe barwione w masie z czasem nabierają uroku, pokrywają się patyną, co nadaje im szlachetności – dodaje.

 

betonowe drewno do ogrodu betonowe drewno do ogrodufot. 4 Globe sp. z o.o.

Decydując się na betonowe drewno pamiętajmy też, aby porównywać grubość elementów oferowanych przez różne firmy. I tak na przykład betonowe deski 4 Globe jako jedyne na rynku mają grubość aż 5,5 cm, co znajduje bezpośrednie przełożenie na ich trwałość i żywotność.
Obok takich produktów jak Decha BDO i Pnie BDO, firma 4 Globe oferuje również Deski BDO do wykańczania tarasów i altan oraz do budowania ciągów komunikacyjnych, jak równie kwadraty imitujące drewno, które można ciekawie komponować z innymi elementami betonowymi. Oferta obejmuje również betonowe palisady (akacja, brzoza) czy donice. Wszystkie betonowe imitacje drewna są barwione w 100% masy, mrozoodporne i zachowuję wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia bez konieczności impregnacji.

 

betonowe drewno do ogrodu betonowe drewno do ogrodufot. 4 Globe sp. z o.o.

 

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.betdrewno.pl

42-110 Zawady , ul. Kręta 3a, woj. śląskie
tel. 519 396 239, 504 188 189 ,