Zalety płyt gipsowo-włóknowych
– Płyty FERMACELL powstają z mieszanki gipsu i włókien celulozy, które – po sprasowaniu pod wpływem wysokiego ciśnienia – tworzą jednorodne w całej swojej masie, stabilne i twarde płyty. W efekcie obróbki technologicznej powstają uniwersalne płyty, idealne do stosowania w systemach suchej zabudowy – mówi Marek Piotrowski techniczny konsultant z firmy FERMACELL, oferującej płyty gipsowo-włóknowe FERMACELL .
Zalety takiego rozwiązania wynikają w równej mierze z szerokich możliwości ochronnych i konstrukcyjnych w wielu zastosowaniach, jak również z właściwości technicznych. Płyty gipsowo-włóknowe mają wysoką wytrzymałość na obciążenia mechaniczne, która wyklucza ich pękanie i zarysowywanie się, są ognioodporne (niepalność klasy A2) i odporne na działanie wilgoci, a tym samym odpowiednie do zastosowania w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą.
W odróżnieniu od płyt kartonowo-gipsowych pochłaniają fale dźwiękowe, przez co zapewniają doskonałą izolacyjność akustyczną, a dzięki temu, że są  paroprzepuszczalne, zapewniają prawidłowe „oddychanie” przegród budowlanych, tworząc przyjazny klimat w pomieszczeniach.
– Takie płyty są bardzo stabilne i wytrzymałe, co gwarantuje mocną i trwałą konstrukcję. Ponadto dzięki możliwości kształtowania powierzchni w postaci fal czy łuków, dają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne – podkreśla Marek Piotrowski.
Wyeliminowanie w procesie produkcji chemicznych środków gruntujących sprawia, że jest to również produkt ekologiczny, który nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.

 

fermacellfot. FERMACELL

 

Płyty gipsowo-włóknowe: ściany, sufity, jastrychy
– Płyty FERMACELL to bardzo ekonomiczny materiał i właśnie dlatego inwestorzy chętnie się na niego decydują. Produkty gipsowo-włóknowe należą do lekkich materiałów budowlanych i głównie wykonuje się z nich ściany działowe czy konstrukcyjne – wyjaśnia Marek Piotrowski. – Konstrukcje wykonane z płyt g-w FERMACELL to optymalne rozwiązanie dla klienta ostatecznego, który może praktycznie w dowolny sposób kształtować wnętrze – dodaje.
Płyty można z powodzeniem stosować w przypadku adaptacji poddaszy oraz jako poszycie kanałów instalacyjnych. Przeznaczone są również do tzw. trudnych miejsc, czyli wszędzie tam, gdzie występuje duże zawilgocenie i wysokie temperatury, gdyż zapewniają wysokie właściwości ogniochronne i wodoodporne. Płyty gipsowo-włóknowe znakomicie sprawdzają się także jako sufity podwieszone i jastrychy.

 

fermacellfot. FERMACELL

 

Płyty gipsowo-włóknowe z frezowaną krawędzią
– W ostatnim czasie w systemach suchej zabudowy pojawiło się sporo nowości produktowych. Najważniejszą z nich są płyty gipsowo-włóknowe z frezowaną krawędzią TB, które skracają radykalnie czas pracy wykonawcy, a co za tym idzie przyspieszają także termin ukończenia robót budowlanych – mówi Marek Piotrowski.
Można je montować na ruszcie drewnianym i stalowym. Ich profil tworzy lekko skośna powierzchnia oraz ścięcie na krawędzi płyty. Dwie płyty z krawędzią TB łączy się zawsze na styk. Mocowanie wykonuje się za pomocą wkrętów samogwintujących i w typowych dla płyt gipsowo-włóknowych rozstawach osiowych.

 

fermacellfot. FERMACELL

– Takie połączenie „zbroimy” taśmą wzmacniającą do płyt TB, którą nakleja się na spoinę. Następnie stosujemy masę szpachlową, wciskając ją przez oka taśmy wzmacniającej do spoiny. W ten sposób frezowana krawędź płyty doskonale zapełni się masą szpachlową – wyjaśnia Marek Piotrowski.
Płyty FERMACELL z krawędzią TB, ze względu na swoją uniwersalność, mogą znaleźć zastosowanie praktycznie w całym procesie budowlanym wewnątrz budynku.

 

fermacellfot. FERMACELL

 

Płyty cementowe wodo- i mrozoodporne
Z kolei w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wody lub środków chemicznych doskonale sprawdzi się płyta FERMACELL Powerpanel H2O. Jest to cementowa, ultralekka płyta o warstwowej strukturze, wodo- i mrozoodporna. Pod warstwami zewnętrznymi obustronnie znajduje się warstwa wzmacniająca z włókna szklanego. Siatka zbrojeniowa osadzona z obydwóch stron w płycie Powerpanel H2O nadaje jej wysoką odporność i stabilność.
– Płyta Powerpanel H2O polecana jest jako poszycie ścian i sufitów w pomieszczeniach, gdzie występuje kontakt ze środkami chemicznymi, zmywanie pod ciśnieniem oraz stały kontakt z wodą – informuje Marek Piotrowski. – Może być również zastosowana w obszarze zewnętrznym, jako bezpośredni nośnik tynku na elewacjach, jako podwieszona okładzina lub jako element zabezpieczający przed bezpośrednim wpływem czynników atmosferycznych. Świetnie sprawdza się też jako podłoże dla płytek ceramicznych, kamienia naturalnego lub innego sposobu wykańczania powierzchni – dodaje.

 

fermacell fermacellfot. FERMACELL

 

Płyta cementowo-włóknowa na zewnątrz
Jako współnośne, usztywniające poszycie zewnętrzne doskonale sprawdzą się  odporne na działanie czynników atmosferycznych płyty cementowo-włóknowe FERMACELL Powerpanel HD. Są one  zbrojone włóknem szklanym o strukturze warstwowej, z dodatkiem mineralnym w formie granulatu z lekkiego kruszywa ceramicznego (w warstwie środkowej) oraz z pianką szklaną pochodzącą z recyklingu w obu warstwach zewnętrznych.
Jest to płyta czysto mineralna, która nie zawiera żadnych palnych części składowych. Niepalność klasy A1 powoduje, że doskonale nadaje się do zamknięcia zewnętrznych ścian, np. jako ściana pożarowa – wyjaśnia Marek Piotrowski.
Płyty są stosowane jako statycznie nośne i usztywniające poszycie na zewnętrznych modułach budowlanych i służą do ochrony przed wiatrem oraz do pionowego przenoszenia obciążenia.
Bezpośrednio na powierzchnię płyty można dodatkowo nanieść zewnętrzny tynk jako końcową warstwę. Warto też pamiętać, że nieotynkowane płyty są absolutnie odporne na warunki atmosferyczne w całej fazie budowy.

Ze szczegółową ofertą płyt FERMACELL można zapoznać się na stronach: www.fermacell.pl oraz www.budowaniedoskonale.pl

 

02-796 Warszawa, Ul. Migdałowa 4, woj. mazowieckie
tel. 226451338,