Jak zabezpieczyć deski tarasowe?

Wbrew pozorom prace związane z zabezpieczaniem desek tarasowych nie ograniczają się jedynie do olejowania ich powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza tych tarasów, które mają już swoje lata, a naturalny surowiec poddany nieustannemu działaniu słońca, wody, wysokich i niskich temperatur dawno już przestał cieszyć oko.

Tylko odpowiednie przeprowadzenie zabiegu konserwacji sprawi, że praca nie pójdzie na marne. Co to jednak znaczy „odpowiednie”? Przede wszystkim należy starannie usunąć stare powłoki, stosując przy tym takie preparaty, które nie uszkodzą struktury drewna. Równie istotnym krokiem, który często bywa pomijany, jest neutralizowanie powierzchni drewna, co przywróci mu naturalne pH i jego pierwotny kolor. Dopiero tak przygotowane deski tarasowe można zabezpieczyć olejem.

fot. Owatrol | Oleje Owatrol: Aquadecks i D1 PRO.

Ważne jest również, aby preparaty stosowane w całym procesie były kompatybilne – jednak ich właściwy dobór nie dla każdego jest oczywisty. Dlatego marka Owatrol przygotowała rozwiązanie systemowe, które umożliwia odnowienie tarasu w trzech krokach (czyszczenie, neutralizowanie, zabezpieczanie). Precyzyjne informacje dotyczące doboru poszczególnych rodzajów preparatów (w zależności od tego, z jaką powierzchnią mamy do czynienia) ułatwia sprawne przeprowadzenie prac. A osoby, które mają wątpliwości, mogą też zasięgnąć fachowej porady specjalistów z firmy Spinex-Stępniak, którzy podpowiedzą, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w danym przypadku.

Krok pierwszy – czyszczenie

Prace związane z zabezpieczaniem desek tarasowych powinny każdorazowo zostać poprzedzone starannym usunięciem starych powłok. W zależności od rodzaju powierzchni, Owatrol opracował trzy preparaty: Dilunett, Aquanett i Prepdeck.

Pierwszy z nich – Dilunett – stosuje się w przypadku drewna, które zabezpieczone zostało bejcą, lazurą lub farbą. Jest to bezrozpuszczalnikowy żel, a dzięki takiej konsystencji można go stosować również na powierzchniach pionowych. Preparat jest bardzo wydajny, bo przy jednym nałożeniu usuwa kilka warstw farby. Nanosi się go pędzlem syntetycznym, a do spłukiwania wystarczy zwykła woda.

fot. Spinex-Stępniak | Deski tarasowe po usunięciu starych powłok środkiem Dilunett.

Jeśli przygotowujemy się do zabezpieczania desek tarasowych pokrytych wcześniej olejem (penetrującym drewno, bezpowłokowym), jego resztki usuniemy za pomocą preparatu o nazwie Aquanett. Nie tylko odtłuści on powierzchnię i wyeliminuje ciemne plamy oraz linie, które wraz z olejem wniknęły głęboko w strukturę drewna, ale usunie również plamy powstałe pod wpływem warunków atmosferycznych. Aquanett usuwa także pleśń, rdzę i zanieczyszczenia, a poszarzałe drewno odzyskuje oryginalny kolor. Preparat w postaci żelu aplikuje się w prosty sposób z użyciem pędzla syntetycznego, a po zakończeniu pracy wystarczy spłukać go wodą.

Jeśli przygotowujemy się do zabezpieczenia desek tarasowych, z których trzeba usunąć stare powłoki akrylowe, świetnie sprawdzi się z kolei Prepdeck. Jest to profesjonalny produkt, który poradzi też sobie z usunięciem błyszczącej powłoki lazury po obróbce nowego drewna, przygotowując je do penetracji środków zabezpieczających. Można go również rozcieńczyć wodą i stosować do usuwania brudu i innych zanieczyszczeń. Również ten środek bardzo łatwo się nanosi dzięki jego konsystencji lepkiego płynu, wykorzystując do aplikacji pędzel/ szczotkę syntetyczną lub wałek z włosiem syntetycznym .

Użycie jednego z trzech preparatów do czyszczenia drewna pozwoli pozbyć się z jego powierzchni brudu, starych powłok czy resztek oleju. Kolejnym krokiem jest zneutralizowanie powierzchni drewna.

fot. Owatrol | Dilunett, Aquanett i Prepdeck

Krok drugi – neutralizowanie

Ważnym krokiem, który należy wykonać, aby efekt końcowy był satysfakcjonujący, jest zobojętnienie powierzchni drewna po zastosowaniu preparatów przeznaczonych do usuwania starych warstw. Polecanym przez Owatrol środkiem jest żelowy preparat Net-Trol, który nie tylko neutralizuje drewno, ale także odnawia jego kolor, poszarzały pod wpływem promieniowania UV i warunków pogodowych. W odróżnieniu od wybielaczy i środków na bazie chloru, nie niszczy on włókien drewna i doskonale sprawdzi się na drewnie, na którym widoczne są plamy spowodowane przez taniny (garbniki), plamy po pleśni, grzybach i rdzy.

fot. Spinex-Stępniak | Spłukiwanie powierzchni po jej neutralizacji preparatem Net-Trol.

Preparat można stosować na wszystkich gatunkach drewna, również w przypadku surowca, który został poddany impregnacji ciśnieniowej i obróbce termicznej, a także na gatunkach egzotycznych, których powierzchnia będzie perfekcyjnie odtłuszczona i przygotowana do nałożenia warstw wykończeniowych.

Co istotne – Net-Trol jest nieszkodliwy dla roślin i krzewów oraz całkowicie biodegradowalny – po około 20 minutach po aplikacji, podobnie jak inne środki do zabezpieczania deski tarasowej z linii Owatrol, wystarczy spłukać go wodą.

fot. Spinex-Stępniak | Taras przed i po usunięciu starych powłok i neutralizacji.

Krok trzeci – zabezpieczanie deski tarasowej

Ostatnim etapem prac związanych z konserwacją drewnianych tarasów, jest zabezpieczenie ich powierzchni olejem. Warto sprawdzić wcześniej prognozy pogody, bo tego typu preparaty potrzebują ok. 2-3 słonecznych dni, aby dokładnie wyschnąć. Równie ważna jest ich dokładna, równomierna aplikacja, co umożliwi olejom wniknięcie we wszystkie pory drewna.
Jaki olej wybierać, aby warstwa zabezpieczająca dobrze pełniła swoją rolę? Świetnie sprawdzają się oleje wodne – np. Owatrol Aquadecks, który tworzy elastyczne, bogate i matowe wykończenie na wszystkich gatunkach drewna – również egzotycznych. Zastosowanie tego środka pozwala uzyskać nie tylko piękny efekt wizualny, ale także zabezpieczenie deski tarasowej przed pękaniem, kurczeniem i działaniem wilgoci oraz szkodliwego promieniowania UV.

fot. Spinex-Stępniak | Aquadecks – efekt końcowy.

W linii produktów opracowanych przez Owatrol znajdują się też oleje D1 Pro z dodatkowym filtrem UV. Warto wybrać je, jeśli taras wykonany jest z gęstych gatunków drewna twardego, które jest trudne w impregnacji, jak Ipe, Teak, Cumaru, Iroko czy mahoń. Olej D1 PRO ma doskonałe właściwości penetrujące, przez co głęboko nasącza drewno, zastępując utracone oleje naturalne. Wypycha wilgoć i powietrze oraz wypełnia pory, przez co wzbogaca i stabilizuje naturalny surowiec, dając mu długotrwały, piękny wygląd bez warstwy filmu, a także odporność na pleśń i warunki atmosferyczne. Atutem olejów D1 Pro jest też łatwość użycia, bo nie wymagają one szlifowania ani zdzierania.

fot. Spinex-Stępniak | Aplikacja D1 PRO (po lewej) i taras odnowiony z wykorzystaniem tego preparatu (po prawej).

Podczas zabezpieczania deski tarasowej olejem należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta dotyczących aplikacji. Po nasieniu pierwszej, obfitej warstwy nie można więc dopuścić do tego, aby olej wysechł, ale po upływie ok. 15 min. zaaplikować kolejną warstwę („mokre na mokre”) oraz kolejne – dopóki drewno nie będzie już mogło przyjąć więcej oleju. Po pełnym nasączeniu drewna, dokładnie wytrzeć naddatek bawełnianą szmatką.

Uzupełnieniem linii preparatów do zabezpieczania desek tarasowych Owatrol jest H4 Wood – bezbarwny środek przeciwwodny do drewna. Można go stosować dwojako: w celu uzyskania naturalnej patyny i redukcji naprężeń na drewnie lub dodać go do Aquadecks (10%), poprawiając lepkość oraz parametry tego oleju. Zastosowanie H4 Wood skutecznie chroni drewno przed działaniem wody, pleśni, grzybów i wnikaniem zanieczyszczeń, stabilizuje ligniny drewna i wydłuża żywotność jego powierzchni. Preparat ten nie zmienia struktury ani koloru drewna, ale sprawia, że szarzeje one w sposób naturalny.

fot. Owatrol | Net-Trol i H4 Wood.

Zabezpieczenie desek tarasowych wymaga starannego przygotowania powierzchni, bo naniesiony na stare powłoki czy na zabrudzenia olej nie wniknie głęboko w strukturę drewna, a tym samym – nie spełni swojej roli. Jeśli przed olejowaniem starannie oczyścimy i zneutralizujemy powierzchnię, to możemy być pewni, że taras będzie odpowiednio zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi, pleśnią, wodą i innymi czynnikami, które przyspieszają jego niszczenie. To jednak nie jedyny argument przemawiający za stosowaniem profesjonalnych preparatów do zabezpieczania desek tarasowych. Dobrze zakonserwowane drewno będzie też wolne od plam i przebarwień, a taras będzie wyglądał pięknie przez długi czas. Ponadto produkty marki Owatrol są w pełni biodegradowalne, nie wywierają więc negatywnego wpływu na środowisko, co ma szczególne znaczenie dla osób o nastawieniu proekologicznym.

Więcej informacji na stronie: www.spinex.pl – Katalog

05-090 Raszyn, ul. Tadeusza Kościuszki 8, woj. mazowieckie
tel. 227 238 781,