W wyniku długoletnich badań i testów w najbardziej znanych ośrodkach naukowych możliwym stało się wykorzystywanie nanotechnologii w produkcji wyrobów o specjalnym przeznaczeniu. Przy jej użyciu firma PIGMENT ze Szczecina produkuje farby fotokatalityczne TITANIUM®, które zawierają katalizator otrzymywany właśnie na drodze nanotechnologii.
W pierwszym kontakcie z farbami tej marki użytkownik może nie zdawać sobie sprawy z ich specjalnych właściwości, ponieważ ze względu na wygląd i sposób zastosowania nie różnią się one od tradycyjnych materiałów malarskich dostępnych na rynku. Jednak ich nietypowe właściwości ujawniają się w trakcie ich użytkowania. Dzięki zastosowaniu katalizatora i jego działaniu w farbach TITANIUM® następuje:
– czynne samooczyszczanie powierzchni – usuwanie osiadających na malowanych powierzchniach zanieczyszczeń;
– dezodoryzacja – oczyszczanie pomieszczeń z nieprzyjemnych zapachów;
– oczyszczanie powietrza ze szkodliwych oparów i gazów;
– ograniczenie rozwoju bakterii, pleśni i innych organizmów.
 

farby-fotokatalityczne01(1).jpg fot. PIGMENT

 

Farby fotokatalityczne – katalizatory nie tylko w samochodach
Czysta powierzchnia ze zdolnością samooczyszczania i dodatkowo pozytywny wpływ na środowisko otoczenia to malowana powierzchnia, o której marzy każdy użytkownik. Jednak jak to działa? Takie nietypowe właściwości farb uzyskuje się dzięki procesowi utleniania. W wyniku przebiegu procesu fotokatalitycznego, zachodzącego w obecności światła i tlenu (zawartego w powietrzu), zanieczyszczenia atmosferyczne, stykając się z pomalowanymi powierzchniami, ulegają utlenieniu przekształcając się w substancje nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego (głównie dwutlenek węgla i wodę). Wobec nanokatalizatora (zawartego w farbie) ulegają oczyszczeniu również przebarwienia na powierzchniach ścian, np. plamy z nikotyny. Zjawisko zachodzi pod wpływem światła bezpośredniego, odbitego, rozproszonego zarówno słonecznego, jak i sztucznego. Opady atmosferyczne są czynnikiem wpływającym na skuteczność samooczyszczania, jednak nawet wilgoć zawarta w powietrzu (np. w pomieszczeniach – w przypadku farb wewnętrznych) wystarczy do przebiegu procesu. Im większa powierzchnia pokryta jest materiałami fotokatalitycznymi, tym szybciej następuje eliminacja zanieczyszczeń z otoczenia.
Wynika z tego, że inwestując i używając farb TITANIUM® otrzymujemy powierzchnię oraz atmosferę wolną od zarazków i zanieczyszczeń, przyjazną nawet dla alergików. Oczywiście rynek pełen jest produktów zwanych „antyalergicznymi”. Jednak większość z nich jedynie zawiera składniki nieuczulające. Farby TITANIUM® należą do wąskiej grupy środków, które czynnie oddziaływają na tego typu niebezpieczeństwa bez zastosowania chemicznych środków biobójczych.

 

farby-fotokatalityczne02(1).jpg farby-fotokatalityczne03.jpgfot. PIGMENT

 

Farby fotokatalityczne – w zastosowaniach tradycyjnych
Rodzna farb TITANIUM® składa się z czterech farb do zastosowań tradycyjnych i specjalnych. Produktem przeznaczonym do wykorzystania w malowaniu tradycyjnym jest odporna na zmywanie Fotokatalityczna Akrylowa Farba Wewnętrzna TITANIUM® IN. Stosuje się ją do malowania powierzchni ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Daje odporną na zmywanie, dobrze kryjącą, matową, śnieżnobiałą powłokę przepuszczalną dla par i gazów („oddychanie” ścian). Kolejnym „tradycyjnym” produktem jest TITANIUM® FA – silikatowa farba przeznaczona do malowania elewacji budynków.

Farby fotokatalityczne – do zadań specjalnych
Produkty TITANIUM® oprócz zastosowań tradycyjnych w mieszkaniach i domach tworzone są dla budynków sportowych, użyteczności publicznej, służby zdrowia czy obiektów drogowych. Jednym z ciekawszych produktów z tej rodziny jest TITANIUM® DR – Fotokatalityczna Farba Silikatowa dla Budownictwa Komunikacyjnego, która jest przeznaczona do zabezpieczania powierzchni konstrukcji betonowych przed szkodliwymi oddziaływaniami środowiska (wody z solami odladzającymi, związków siarki, dwutlenku węgla), umożliwiając jednocześnie odparowanie wody z betonu.
Drugą farbą do zastosowań specjalnych jest TITANIUM® LX. Bakteriobójcza fotokatalityczna Farba Lateksowa jest dodatkowo modyfikowana jonami srebra, przeznaczona do malowania obiektów służby zdrowia, w tym sal operacyjnych i zabiegowych.
Wszystkie farby TITANIUM® wykazują właściwości biobójcze, ale dodatkowa modyfikacja powoduje, że farba LX działa również przy niedostatecznym oświetleniu. Badania mikrobiologiczne wykonane w laboratoriach mikrobiologicznych potwierdziły skuteczność. Oto wnioski z wyników badań: „Produkt firmy „PIGMENT”, farba do malowania ścian TITANIUM® wykazuje działanie biobójcze na szczepy: Staphylococcus aureus, S. aureus (FRI 913), S. aureus TY 114, S. areus ATCC 6538, S. xylosus, S. chromogenes, S. sciuri, S. hyicus. S. lentus, S. epidermidis, Streptococcus mutans, Candida albicans.” Jeżeli farba jest skuteczna w szpitalach to tym bardziej sprawdzi się w mieszkaniach czy innych pomieszczeniach użyteczności publicznej.

 

farby-fotokatalityczne04.jpgfot. PIGMENT

Farby fotokatalityczne – nieprzecenione właściwości
Właściwości bakterio- i grzybobójcze wykorzystywane są nie tylko w obiektach służby zdrowia. Ściany i sufity chronione farbą fotokatalityczną zapewniają bardziej sterylne warunki w zakładach produkcyjnych, np. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy kosmetycznym. Mniejsze skażenie podczas produkcji to mniejsza ilość konserwantów w produktach. To mniejsze straty spowodowane zepsuciem produktów. Pewnie mniej by było zatruć pokarmowych, gdyby więcej lokali gastronomicznych i kuchni było pomalowanych farbami fotokatalitycznymi.
Produkty TITANIUM® niewątpliwie wyróżniają się obecnie pośród wszystkich farb dostępnych na rynku. Ich wyjątkowe właściwości uzyskane dzięki zastosowaniu nanotechnologii pozwalają na ograniczanie występowania drobnoustrojów w różnego typu obiektach. Jednocześnie redukują występowanie szkodliwych par i gazów, dodatkowo oczyszczając powietrze z nieprzyjemnych zapachów. Dlatego mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i specjalistycznym. Spełniając wszelkie wymagania ateistów, należą do wąskiej grupy produktów, które można z pełną odpowiedzialnością nazwać antyalergicznymi i prozdrowotnymi, ponieważ czynnie niszczą drobnoustroje i grzyby bez dodatkowego zastosowania środków biobójczych.

Ze szczegółową ofertą firmy Pigment można zapoznać się na stronie: www.farbypigment.pl

70-892 Szczecin, ul. Pyrzycka 23 A, woj. zachodniopomorskie
tel. 914 621 020, 609 099 262,