Wymiennik przeciwprądowy, krzyżowy, spiralny – różnica, która ma znaczenie

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to standard w nowoczesnym budownictwie, jednak jej dobór wcale nie jest taki prosty. Wymiennik przeciwprądowy, wymiennik krzyżowy czy wymiennik spiralny – to nomenklatura, która dla wielu z nas stanowi zagadkę, a przecież to właśnie wymiennik jest sercem każdego rekuperatora, i to on ma decydujący wpływ na to, jaka będzie cena eksploatacji, sprawność odzysku ciepła i skuteczność wentylacji.

Wymiennik przeciwprądowy, spiralny, wymiennik krzyżowy – cena eksploatacji

Jeszcze do niedawna za cyrkulację powietrza wewnątrz budynku odpowiadała wentylacja grawitacyjna. Dziś, w dobie rozwiązań energooszczędnych i proekologicznych takie rozwiązanie jest niewystarczające, nic więc dziwnego że stopniowo odchodzi do lamusa. Zaawansowane systemy wentylacyjne dostępne obecnie na rynku nie tylko dostarczają świeże powietrze do pomieszczeń, ale i umożliwiają odzysk ciepła, zapewniając zdrowy mikroklimat mieszkańcom, a zarazem korzystnie wpływając na stan techniczny budynku.

Sercem instalacji wentylacji mechanicznej jest rekuperator. To w nim następuje odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza, które wykorzystywane jest następnie do podgrzewania świeżego, nawiewanego powietrza. Efektywna praca rekuperatora i wydajność całej instalacji w znacznej mierze zależy właśnie od tego, w jakiego typu wymienniki (przeciwprądowe lub krzyżowe, a także – oferowane przez firmę KARINOwent – wymienniki spiralne) jest wyposażony.

Wymiennik spiralny, krzyżowo-przeciwprądowy z radiatorem

– W odróżnieniu od wymiennika krzyżowego albo wymiennika przeciwprądowego, opatentowane przez naszą firmę spiralne wymienniki ciepła nie potrzebują grzałek, aby nawiewać ciepłe powietrze do pomieszczeń nawet w mroźne dni, co przekłada się na obniżenie zużycia prądu. Tego typu wymienniki są bardzo sprawne, zapewniając odzysk maksymalnej ilości ciepła – od 85% do 95% – wyjaśnia Leszek Kręgiel z firmy KARINOwent.

 

Jak ta sprawność przekłada się na praktykę, a więc na cenę, jaką musimy ponieść z związku z eksploatacją? W porównaniu do wymiennika krzyżowego czy wymiennika przeciwprądowego, zastosowanie spiralnego wymiennika ciepła pozwala na radykalne zminimalizowanie kosztów, bo w przypadku domu o powierzchni do 200 m², roczne wydatki kształtują się na poziomie 150-300 zł.

Co jeszcze odróżnia wymienniki spiralne od wymienników krzyżowych czy wymienników przeciwprądowych? Otóż dzięki zastosowaniu pierwszego z wymienionych rozwiązań, rekuperatory spiralne można maksymalnie dopasować do potrzeb klienta, a ich kompaktową budowę trudno przecenić zwłaszcza przy mniejszych metrażach. Ponadto rekuperatory wyposażone są w silniki  na prąd stały renomowanej firmy, a zaawansowana automatyka zapewnia wszystkie potrzebne funkcje współczesnego rekuperatora włącznie z chłodnicami wodnymi lub freonowymi do klimatyzacji  aktywnej lub pasywnej.

fot. Karino Went

Różne potrzeby, różne rozwiązania

Rekuperatory spiralne KARINOWENTwent (dawniej „Żubr”), bazują na unikalnym, chronionym prawem patentowym wymienniku spiralnym, krzyżowo-przeciwprądowym z radiatorem. W ofercie znajdują się 4 modele rekuperatorów – od najmniejszego modelu K300, przeznaczonego do niewielkich domów jednorodzinnych, na modelu K1000 kończąc, który dedykowany jest do dużych budynków jednorodzinnych lub w zabudowie wielorodzinnej.

Obok wspomnianego wymiennika spiralnego, rozwiązania KARINOwent łączy też niewielkie gabaryty. W porównaniu do urządzeń z wyposażonych w wymiennik krzyżowy lub przeciwprądowy, jest to najmniejsza z możliwych konstrukcja o takich parametrach. Systemem wentylacji steruje się za pomocą czytelnego, dotykowego panelu, a ekran do sterowania można zamontować w wybranym pomieszczeniu w domu. Dzięki temu, że każdy rekuperator wykonywany jest ręcznie przez doświadczonych pracowników, urządzenia są bezawaryjne, co oczywiście eliminuje ewentualne wydatki z tytułu napraw. Ukłonem w stronę klientów jest też bardzo prosta konserwacja. Czyszczenie lub wymianę filtrów, przegląd i czynności serwisowe w prosty sposób można wykonać samodzielnie, poświęcając na te prace ok. 15-20 minut.

 

– Każdy rekuperator przygotowujemy na indywidualne zamówienie klienta, co pozwala na dopasowanie rozwiązania dokładnie do potrzeb. Uwzględniając miejsce montażu, przygotowujemy centrale wentylacyjne w orientacji pionowej i poziomej, a także prawej lub lewej – mówi Leszek Kręgiel.

Istnieje możliwość wyposażenia rekuperatora w bypass, który pozwoli na chłodzenie domu, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w środku oraz chłodnicę/nagrzewnicę glikolową.

Jakość powietrza dostarczanego do pomieszczeń, w których żyjemy, powinna posiadać odpowiednie parametry, co zagwarantuje dobre samopoczucie mieszkańców. W dobie budynków energooszczędnych i pasywnych otwieranie okien w celu przewietrzenia jest zwykłym marnotrawstwem, choć właśnie takie obiekty, z uwagi na dużą szczelność – muszą mieć zagwarantowaną skuteczną wymianę powietrza.

Warto też pamiętać, że w nowo budowanych domach instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może nic nie kosztować, gdyż koszt kanałów wentylacyjnych bilansuje montaż wentylacji z rekuperatorem. Wiedza inwestorów na temat zasadności instalowania rekuperatorów jest na tyle duża, a dostęp do technologii montażu oraz urządzeń powszechny, że największym problemem, przed którym stoi inwestor jest wybór odpowiedniego urządzenia (rekuperatora) i podjęcie decyzji co do tego, czy ma być ona wyposażony w wymiennik spiralny, krzyżowy czy wymiennik przeciwprądowy. Cena inwestycji zamortyzuje się tym szybciej, im bardziej energooszczędny wariant wybierzemy.

Więcej informacji na stronie: www.rekuperatoryspiralne.pl

 

42-445 Szczekociny, ul. Wyzwolenia 33, woj. śląskie
tel. +48 604 145 499, 34 3557 446,


Liczba odwiedzin: 5032 | Data publikacji: 2019-09-16

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


14.03.2018 | Ogrzewanie
Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie...
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, potocznie nazywana...
Idea budownictwa pasywnego zakłada wznoszenie samowystarczalnych energetycznie...
Odpowiednia klimatyzacja i wentylacja obiektów wielkokubaturowych to...
Wentylacja basenu domowego to niezbędny element, by...
Straty z tytułu wentylacji w bilansie cieplnym...
Czynniki, które mają wpływ na samopoczucie mieszkańców...
20.04.2016 | Ogrzewanie
Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku...
Jeszcze do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz...
26.06.2014 | Ogrzewanie
Pompy ciepła to urządzenia uznane za jedne...
W dziedzinie aranżacji wnętrz, podobnie jak w...
18.01.2022 | Systemy kominowe
Wykupienie ubezpieczenia budynku wiąże się z koniecznością...
14.01.2022 | Stolarka otworowa
Przez nieodpowiednio dobrane okna tracimy nawet do...
13.01.2022 | Stal, wyroby stalowe
Zastosowanie konstrukcji stalowych w różnych gałęziach gospodarki...
Dziś mam przyjemność porozmawiać z nagradzaną projektantką...
Automatyczne narzędzia do wiązania zbrojenia to praktyczne...
11.01.2022 | Energia ekologiczna
W połowie grudnia branża OZE zawrzała po...
Budownictwo rolnicze to wymagający sektor. Wiaty, magazyny,...
Przestrzeń to słowo klucz współczesnej architektury. Dziś...
09.01.2022 | Ogrzewanie
Do skroplonego gazu ziemnego przekonuje się coraz...
Drewno to materiał nieśmiertelny, jednak tylko w...
09.01.2022 | Rusztowania
Zadaszenia tymczasowe, szalunki ścienne lekkie, rusztowania, dźwigary...
09.01.2022 | Techniki zamocowań
Pierścienie zębate Geka i Bulldog to produkty,...
Wśród wielu materiałów wykończeniowych coraz większą popularność...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. śląskie
woj. opolskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: karino, wymienniki przeciwprądowe, KARINOWENTwent, Żubr, wymiennik spiralny z radiatorem, wymiennik krzyżowy, różnice między wymiennikami przeciwprądowymi, wymiennik krzyżowy a spiralny, wymiennik spiralny a krzyżowy, różnice wymienników,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy