Ogrzewanie elektryczne jeszcze do niedawna miało w naszym kraju bardzo złe opinie. Zawdzięczało je przede wszystkim wysokim kosztom eksploatacji, które zimą stawały się nierzadko najpoważniejszą pozycją w domowym budżecie. Z drugiej strony w czasach, w których ekolodzy biją na alarm, zwrot w stronę przyjaznych środowisku rozwiązań, które nie zanieczyszczają atmosfery, stał się nieuchronną koniecznością.

Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, innowacyjne systemy sterowania i magazynowania energii pobranej w nocnej, taniej taryfie stosowane dziś przez producentów kotłowni buforowych i hybrydowych sprawiają, że obecnie coraz więcej inwestorów, zarówno prywatnych, jak i komercyjnych, decyduje się na ogrzewanie elektryczne. Firma Electric Power to przedsiębiorstwo, które wychodzi ich oczekiwaniom naprzeciw i udowadnia, że tanie ogrzewanie bez dymu i smogu jest możliwe, a nowoczesne kotły EP, łączące innowacyjne grzałki przepływowo-kołnierzowe z technologiami cyfrowymi zyskały już szerokie grono zagorzałych zwolenników. Obecnie firma idzie o krok dalej i oferuje kompleksowe wykonanie kotłowni buforowych i hybrydowych, które zaspokoją zarówno potrzeby domów jednorodzinnych, jak również większych obiektów (przedszkola, żłobki, szkoły, urzędy gminne, hotele, pensjonaty itp.).

fot. Electric Power - KGN | Po lewej: EP6KW na ściance testowej z buforem CWU i trzema grzejnikami. Po prawej: EP6KW w układzie kaskadowym z kotłem węglowym (komunikacja przewodowa).

Kotłownia z buforem ze zbiornikiem przepływowym

Kotłownia z buforem ze zbiornikiem przepływowym to odpowiedź na oczekiwania tych inwestorów, którzy stawiają na ekologiczne i tanie w eksploatacji rozwiązania grzewcze, dysponując jednocześnie przestrzenią, która umożliwi ich montaż.

Cały zestaw obejmuje zbiornik (bufor) wyposażony w grzałkę elektryczną o odpowiedniej mocy. Pojemność zbiornika dopasowywana jest do potrzeb – tak, aby była ona wystarczająca do zmagazynowania wody CO. W skład instalacji wchodzi ponadto zestaw pompowy, grupa bezpieczeństwa, zawory mieszające, czujniki i skrzynka elektryczna. Sercem instalacji jest zaawansowany system sterowania, które jest skomunikowane przynajmniej z jednym regulatorem pokojowym.

Znajdujący się w kotłowni bufor nagrzewany jest przede wszystkim w nocy, w taryfie G12 i osiąga wówczas odpowiednio wysoką temperaturę wody, która będzie wystarczająca do ogrzania budynku w ciągu dnia.

– W sytuacji, w której zadaniem kotłowni z buforem jest magazynowanie energii tylko do celów grzewczych, to najlepiej sprawdzi się właśnie ten najprostszy z oferowanych przez nas układów – zestaw ze zbiornikiem przepływowym bez wężownicy – mówi Sebastian Nowak z firmy Electric Power.

– Cena kotłowni z buforem, która ma ogrzać dom o powierzchni do 120 m² wynosi około 10 tys. (z jedną grupą pompową) lub 13 tys. (dwie grupy pompowe) – dodaje.

fot. Electric Power - KGN

Kotłownie z buforem CWU

Bardziej zaawansowanym układem grzewczym są kotłownie z buforem, które nie tylko ogrzeją budynek, ale zapewnią także ciepłą wodę użytkową. Zasada ich działania jest podobna do kotłowni ze zbiornikiem przepływowym, jednak – aby korzystanie z CWU było możliwe, bufor wyposażony jest w wężownicę ze stali nierdzewnej. Cały zestaw obejmuje ponadto grzałkę bufora, sterownik i2, grupę bezpieczeństwa, szafkę elektryczną oraz regulator pokojowy W porównaniu do kotłowni ze zbiornikiem przepływowym, kotłownie z buforem CWU są uzupełnione o kilka elementów, m.in. wspomnianą wężownicę, dwa komplety grup pompowych i zawór mieszający CWU dla uzyskiwania stałej temperatury.

– Kotłownie z buforem CWU są droższe niż ze zbiornikiem przepływowym, koszt ich zakupu i montażu wynosi ok. 19 tys. zł. Jednak dzięki temu, że bufor posiada wężownicę ze stali nierdzewnej, można w sposób nieograniczony korzystać z ciepłej wody, która podgrzewana jest na bieżąco. Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko wystąpienia np. bakterii legionelli – mówi Sebastian Nowak.

fot. Electric Power - KGN

Kotłownie hybrydowe EP/BUFOR/CWU

Największymi oraz najbardziej zaawansowanymi technologicznie i rozbudowanymi instalacjami z oferty Electric Power są kotłownie hybrydowe, które powstały przede wszystkim z myślą o budynkach użyteczności publicznej, jak placówki oświatowe, świetlice, urzędy gminne, pensjonaty, hotele czy schroniska.

– Są to kotłownie z buforem wyposażonym w grzałkę oraz wężownicę CWU, które połączone są z kotłem elektrycznym. Dzięki temu służą one zarówno do ogrzewania budynków, jak i dostarczają ciepłą wodę użytkową. Ponadto wpięty w instalację kocioł o odpowiednio dobranej mocy pozwala na bieżące dogrzewanie rozładowanej wody ze zbiornika buforowego. Takie rozwiązanie jest świetnym zabezpieczeniem również w przypadku awarii bufora lub grzałek – wyjaśnia Sebastian Nowak.

Hybrydowe kotłownie z buforem, grzałką, wężownicą CWU oraz z kotłem elektrycznym wyposażone są w zaawansowaną automatykę sterującą, która odpowiada za bezpieczne, efektywne oraz ekonomiczne zarządzanie procesami grzewczymi. Warto też pamiętać, aby – w przypadku instalacji tego typu kotłowni – przejść na taryfę G12, co jeszcze bardziej zoptymalizuje zużycie energii.

Cena kotłowni hybrydowych wraz z montażem to koszt rzędu 60 tys. zł brutto dla budynków o powierzchni 500 m².

fot. Electric Power - KGN | Po lewej: EP6KW z buforem CWU (komunikacja bezprzewodowa i mobilna). Po prawej: EP6KW z dwoma obiegami CO (komunikacja mieszana).

Firma Electric Power oferuje fachowe wsparcie na etapie planowania inwestycji, a w cenę kotłowni buforowych i hybrydowych wliczony jest też montaż oraz urządzenia sterujące. Dzięki temu klienci zlecający wykonanie kotłowni, otrzymują pełne wsparcie podczas przechodzenia na ekologiczne i czystko źródło energii grzewczej.