Kotłownia z buforem – wyższy poziom ekologii

Tanie i przyjazne środowisku ogrzewanie

Kotłownia z buforem zasilana energią elektryczną – to zestawienie jeszcze do niedawna mogło w naszym kraju kojarzyć się tylko z jednym, mianowicie – z wysokim kosztem eksploatacji. Technologia poszła jednak naprzód, a co za tym idzie, również ceny ogrzewania elektrycznego spadły. Jeśli uwzględnić dodatkowo fakt, że ogrzewanie na prąd jest przyjazne środowisku, to okaże się, że kotłownie buforowe są rozwiązaniem na miarę naszych czasów, które równie dobrze odpowiada na oczekiwania pod kątem opłacalności eksploatacji, co i ekologii.

Ogrzewanie elektryczne jeszcze do niedawna miało w naszym kraju bardzo złe opinie. Zawdzięczało je przede wszystkim wysokim kosztom eksploatacji, które zimą stawały się nierzadko najpoważniejszą pozycją w domowym budżecie. Z drugiej strony w czasach, w których ekolodzy biją na alarm, zwrot w stronę przyjaznych środowisku rozwiązań, które nie zanieczyszczają atmosfery, stał się nieuchronną koniecznością.

Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, innowacyjne systemy sterowania i magazynowania energii pobranej w nocnej, taniej taryfie stosowane dziś przez producentów kotłowni buforowych i hybrydowych sprawiają, że obecnie coraz więcej inwestorów, zarówno prywatnych, jak i komercyjnych, decyduje się na ogrzewanie elektryczne. Firma Electric Power to przedsiębiorstwo, które wychodzi ich oczekiwaniom naprzeciw i udowadnia, że tanie ogrzewanie bez dymu i smogu jest możliwe, a nowoczesne kotły EP, łączące innowacyjne grzałki przepływowo-kołnierzowe z technologiami cyfrowymi zyskały już szerokie grono zagorzałych zwolenników. Obecnie firma idzie o krok dalej i oferuje kompleksowe wykonanie kotłowni buforowych i hybrydowych, które zaspokoją zarówno potrzeby domów jednorodzinnych, jak również większych obiektów (przedszkola, żłobki, szkoły, urzędy gminne, hotele, pensjonaty itp.).

fot. Electric Power - KGN | Po lewej: EP6KW na ściance testowej z buforem CWU i trzema grzejnikami. Po prawej: EP6KW w układzie kaskadowym z kotłem węglowym (komunikacja przewodowa).

Kotłownia z buforem ze zbiornikiem przepływowym

Kotłownia z buforem ze zbiornikiem przepływowym to odpowiedź na oczekiwania tych inwestorów, którzy stawiają na ekologiczne i tanie w eksploatacji rozwiązania grzewcze, dysponując jednocześnie przestrzenią, która umożliwi ich montaż.

Cały zestaw obejmuje zbiornik (bufor) wyposażony w grzałkę elektryczną o odpowiedniej mocy. Pojemność zbiornika dopasowywana jest do potrzeb – tak, aby była ona wystarczająca do zmagazynowania wody CO. W skład instalacji wchodzi ponadto zestaw pompowy, grupa bezpieczeństwa, zawory mieszające, czujniki i skrzynka elektryczna. Sercem instalacji jest zaawansowany system sterowania, które jest skomunikowane przynajmniej z jednym regulatorem pokojowym.

Znajdujący się w kotłowni bufor nagrzewany jest przede wszystkim w nocy, w taryfie G12 i osiąga wówczas odpowiednio wysoką temperaturę wody, która będzie wystarczająca do ogrzania budynku w ciągu dnia.

– W sytuacji, w której zadaniem kotłowni z buforem jest magazynowanie energii tylko do celów grzewczych, to najlepiej sprawdzi się właśnie ten najprostszy z oferowanych przez nas układów – zestaw ze zbiornikiem przepływowym bez wężownicy – mówi Sebastian Nowak z firmy Electric Power.

– Cena kotłowni z buforem, która ma ogrzać dom o powierzchni do 120 m² wynosi około 10 tys. (z jedną grupą pompową) lub 13 tys. (dwie grupy pompowe) – dodaje.

fot. Electric Power - KGN

Kotłownie z buforem CWU

Bardziej zaawansowanym układem grzewczym są kotłownie z buforem, które nie tylko ogrzeją budynek, ale zapewnią także ciepłą wodę użytkową. Zasada ich działania jest podobna do kotłowni ze zbiornikiem przepływowym, jednak – aby korzystanie z CWU było możliwe, bufor wyposażony jest w wężownicę ze stali nierdzewnej. Cały zestaw obejmuje ponadto grzałkę bufora, sterownik i2, grupę bezpieczeństwa, szafkę elektryczną oraz regulator pokojowy W porównaniu do kotłowni ze zbiornikiem przepływowym, kotłownie z buforem CWU są uzupełnione o kilka elementów, m.in. wspomnianą wężownicę, dwa komplety grup pompowych i zawór mieszający CWU dla uzyskiwania stałej temperatury.

– Kotłownie z buforem CWU są droższe niż ze zbiornikiem przepływowym, koszt ich zakupu i montażu wynosi ok. 19 tys. zł. Jednak dzięki temu, że bufor posiada wężownicę ze stali nierdzewnej, można w sposób nieograniczony korzystać z ciepłej wody, która podgrzewana jest na bieżąco. Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko wystąpienia np. bakterii legionelli – mówi Sebastian Nowak.

fot. Electric Power - KGN

Kotłownie hybrydowe EP/BUFOR/CWU

Największymi oraz najbardziej zaawansowanymi technologicznie i rozbudowanymi instalacjami z oferty Electric Power są kotłownie hybrydowe, które powstały przede wszystkim z myślą o budynkach użyteczności publicznej, jak placówki oświatowe, świetlice, urzędy gminne, pensjonaty, hotele czy schroniska.

– Są to kotłownie z buforem wyposażonym w grzałkę oraz wężownicę CWU, które połączone są z kotłem elektrycznym. Dzięki temu służą one zarówno do ogrzewania budynków, jak i dostarczają ciepłą wodę użytkową. Ponadto wpięty w instalację kocioł o odpowiednio dobranej mocy pozwala na bieżące dogrzewanie rozładowanej wody ze zbiornika buforowego. Takie rozwiązanie jest świetnym zabezpieczeniem również w przypadku awarii bufora lub grzałek – wyjaśnia Sebastian Nowak.

Hybrydowe kotłownie z buforem, grzałką, wężownicą CWU oraz z kotłem elektrycznym wyposażone są w zaawansowaną automatykę sterującą, która odpowiada za bezpieczne, efektywne oraz ekonomiczne zarządzanie procesami grzewczymi. Warto też pamiętać, aby – w przypadku instalacji tego typu kotłowni – przejść na taryfę G12, co jeszcze bardziej zoptymalizuje zużycie energii.

Cena kotłowni hybrydowych wraz z montażem to koszt rzędu 60 tys. zł brutto dla budynków o powierzchni 500 m².

fot. Electric Power - KGN | Po lewej: EP6KW z buforem CWU (komunikacja bezprzewodowa i mobilna). Po prawej: EP6KW z dwoma obiegami CO (komunikacja mieszana).

Firma Electric Power oferuje fachowe wsparcie na etapie planowania inwestycji, a w cenę kotłowni buforowych i hybrydowych wliczony jest też montaż oraz urządzenia sterujące. Dzięki temu klienci zlecający wykonanie kotłowni, otrzymują pełne wsparcie podczas przechodzenia na ekologiczne i czystko źródło energii grzewczej.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ep-co.pl

55-093 Kiełczów, ul. Wilczycka 14/6, woj. dolnośląskie
tel. 793 170 592,


Liczba odwiedzin: 1640 | Data publikacji: 2021-02-18

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


15.09.2015 | Ogrzewanie
Choć sercem systemu centralnego ogrzewania bez wątpienia...
Panele samoprzylepne na podłogę z winylu to...
Atrakcyjna cena palarni zewnętrznych i spełnienie krajowych...
Różne rodzaje przestrzeni zewnętrznych wymagają rozmaitych sposobów...
21.06.2021 | Izolacje
Zadbanie o mniejsze straty energetyczne dla budynku...
Odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne to nie tylko kwestia...
Kończą się czasy dymiących kotłów na węgiel,...
Energooszczędność w obecnych czasach to coś więcej...
06.06.2021 | Energia ekologiczna
Dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego systemu grzewczego niejednokrotnie...
13.05.2021 | Piece, kotły
Pompa ciepła i kocioł wodorowy będą najbardziej...
Skutecznym i niezwykle ekonomicznym sposobem na oszczędności...
29.03.2021 | Izolacje
Membrana EPDM samoprzylepna AlphaThor to skuteczna bariera...
Pompa ciepła i jej montaż są tematem...
24.02.2021 | Elewacje, docieplenia
Posiadasz mieszkanie w zabytkowej kamienicy lub prześliczny...
ASORIS to firma-córka znanego producenta betonu komórkowego...
04.02.2021 | Stolarka otworowa
AG DOM SYSTEM oferuje pełny przekrój rozwiązań...
Jeżeli planujesz przeprowadzkę, wśród wielu spraw, które...
14.01.2021 | Natryski pianki
Pianka PUR i wełna skalna to stale...
16.12.2020 | Energia ekologiczna
Od kilkunastu lat branża OZE w Polsce...
26.11.2020 | Ogrzewanie
Inwestycja w energooszczędne pompy obiegowe oraz naczynia...
Straty z tytułu wentylacji w bilansie cieplnym...
16.11.2020 | Systemy kominowe
Odprowadzenie spalin z kotła gazowego jak też...
Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. mazowieckie
woj. dolnośląskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie
woj. zachodniopomorskie

Słowa kluczowe: kotłownia z buforem, electric power, ep, kotły elektryczne, kotły grzewcze, projekty konstrukcji stalowych, projekty mieszane, energia elektryczna
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy