Lider Budowlany: Panie Michale, z Pro Futuro jest Pan obecny na polskim rynku od 8 lat. Dlaczego działa Pan w tym sektorze i na czym bazuje oferta firmy?

Michał Batogowski: Pro Futuro proponuje inwestorom kompleksową obsługę realizacji farm wiatrowych począwszy od kwestii formalno – prawnych na technicznych, logistycznych i budowlanych skończywszy. Działamy w branży OZE z dwóch powodów. Po pierwsze, nasze długoletnie doświadczenie bezpośrednio przekłada się na profesjonalną obsługę klienta. Po drugie, sektor ten wciąż, prężnie się rozwija. W naszym kraju energia produkowana przy wykorzystaniu farm wiatrowych stanowi niewielki procent. W związku z tym, że chętnych do inwestowania przybywa należy zapewnić im fachową i kompleksową pomoc.
 

elektrownie wiatrowe fundamenty elektrownie wiatrowe fundamentyfot. Pro Futuro

Lider Budowlany: Dlaczego potencjalni inwestorzy powinni decydować się  na usługi takich firm jak Pro Futuro? W jakich realizacjach specjalizuje się Pańska firma?

Michał Batogowski: Nie wszyscy zainteresowani budową farmy wiatrowej zdają sobie sprawę, że cały proces inwestycji w tym sektorze jest skomplikowany i warto przekazać nad nim pieczę profesjonalnej firmie. Nasza firma, oprócz profesjonalizmu wyróżnia się jakością oferowanych usług oraz szybkością ich wykonania. Naszą specjalnością jest realizowanie projektów małych i średnich farm wiatrowych.
 

elektrownie wiatrowe fundamenty elektrownie wiatrowe fundamentyfot. Pro Futuro

Lider Budowlany: Na jakie etapy dzieli się taką inwestycję?

Michał Batogowski: Każda inwestycja w farmy wiatrowe rozpoczyna się od działań administracyjnych. Należy znaleźć odpowiednią lokalizację pod budowę wiatraków a następnie pozyskać wszelkie niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne. Kolejnymi etapami są transport i budowa. Ze względu na gabaryty wiatraków, fazy te wymagają specjalistycznego sprzętu i doświadczenia. Kolejnym krokiem jest uruchomienie i rozpoczęcie eksploatacji urządzeń.
 

stawianie elektrowni wiatrowej stawianie elektrowni wiatrowejfot. Pro Futuro

Lider Budowlany: Wspomniał Pan wcześniej, że cały ten proces jest skomplikowany. Gdzie potencjalny inwestor może spodziewać się przysłowiowych „schodów”?

Michał Batogowski: Najwięcej przeszkód może, ale oczywiście nie musi pojawić się na pierwszym etapie związanym z procedurą administracyjną. Może chodzić tu o nieprzygotowane plany zagospodarowania przestrzennego czy nieuregulowane sprawy spadkowe dotyczące ziemi. Jednak jak wiemy sam proces pozyskiwania wszelkich pozwoleń i decyzji może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego z naszej strony oferujemy pomoc w załatwieniu całej dokumentacji. Mówię tu o takich krokach jak: przygotowanie wniosków do zakładów energetycznych,  o uzyskanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia, przygotowanie planu zagospodarowania bądź uzyskanie warunków zabudowy czy uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii w źródłach odnawialnych.
 

stawianie elektrowni wiatrowej stawianie elektrowni wiatrowejfot. Pro Futuro

Lider Budowlany: Nie możemy w tym miejscu zapomnieć, że taka inwestycja obwarowana jest również przymusem przeprowadzenia pewnych badań.

Michał Batogowski: Jak najbardziej. Inwestor musi być przygotowany, że będziemy musieli przeprowadzić badanie przepustowości sieci, dokonać pomiarów wiatru czy zwrócić się do ornitologów o zbadanie kwestii związanych z siedliskami ptaków. Widać, więc gołym okiem, że bezbolesne przejście przez kolejne etapy procesu inwestycyjnego może udać się tylko doświadczonej i zgranej ekipie ekspertów.
 

elektrownie wiatrowe elektrownie wiatrowefot. Pro Futuro

Lider Budowlany: Czy w ofercie Pańskiej firmy znajdują się również pracujące elektrownie wiatrowe?

Michał Batogowski: Oczywiście, że tak. Posiadamy w swojej ofercie zarówno nowe jak i używane farmy wiatrowe. W zakresie technologicznym realizujemy również usługi związane z naprawą elektrowni wiatrowych.
 
Lider Budowlany: Jakimi zrealizowanymi inwestycjami może pochwalić się Pro Futuro?

Michał Batogowski: Jako prężnie rozwijająca się firma, zrealizowaliśmy kilkanaście  farm wiatrowych i pojedynczych wiatraków na terenach województw: Kujawsko-Pomorskiego, Łódzkiego, Mazowieckiego, Wielkopolskiego i Lubuskiego.

 

elektrownie wiatrowe elektrownie wiatrowefot. Pro Futuro

Lider Budowlany: Czy może Pan, jako osoba doświadczona na rynku OZE powiedzieć dlaczego inwestowanie w farmy wiatrowe się opłaca?

Michał Batogowski: Tak jak mówiłem wcześniej udział farm wiatrowych w produkcji energii jest wciąż niewielki, a więc rynek nie jest jeszcze nasycony. Poza tym inwestorzy nie będą mieli problemów ze sprzedażą energii pochodzącej z farm wiatrowych. Państwo nakłada na zakłady energetyczne obowiązek kupowania takiej energii a z roku na rok jej udziały w produkcji ogólnej wzrastają.

Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.

 

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się, odwiedzając stronę: www.pro-futuro.eu

01-571 Warszawa, ul. J. Kozietulskiego 4A lok. 1, woj. mazowieckie
tel. 228 396 838, 511 834 195,