Rodzaje hal stalowych
Podział hal ze względu na ich przeznaczenie pozwala na wyróżnienie kilku głównych rodzajów, jak np.: hale magazynowe, produkcyjne, rolnicze, inwentarskie, chłodnicze. Wbrew pozorom konstrukcje te mogą różnić się między sobą w znacznym stopniu. Na przykład hala magazynowa powinna cechować się jak największym wykorzystaniem wolnego miejsca, bez podpór wewnętrznych oraz wyższą wysokością użytkową – zapewniając tym samym maksymalną ilość miejsca i łatwość manewrowania. Z tego względu często wybiera się konstrukcję na bazie dwuteownika. Z innej strony budynki inwentarskie, często niewymagające uzyskania dużej powierzchni manewrowej, pozwalają  na zastosowanie słupów podporowych. Rozwiązanie to umożliwia obniżenie kosztów budowy przy jednoczesnym wzmocnieniu konstrukcji.

 

stalowe hale na zamówienie stalowe hale na zamówieniefot. KOBEX

Hala stalowa – od projektu do produktu
Różnic pomiędzy różnymi typami hal jest naprawdę wiele i w najlepszy sposób dowiedzieć się o nich można poprzez bezpośredni kontakt z przedstawicielami producenta konstrukcji. Tym bardziej, że sama konstrukcja hali stalowej to zaledwie szkielet budowli – decydując się więc na wybór danego wykonawcy koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jakie jeszcze usługi oferuje.
Cały proces produkcyjny w firmie KOBEX rozpoczyna się już od rozpoznania potrzeb i wymagań inwestora i dopasowania rodzaju konstrukcji, jej rozmiaru, doboru obudowy, bram, okien, świetlików, posadzki. Następnie pracownicy firmy wykonują projekt i rysunki warsztatowe. Po zamówieniu materiału jest on przygotowywany w siedzibie przedsiębiorstwa – blachy są cięte, spawane, śrutowane, oczyszczane i – w zależności od preferencji klienta – cynkowane lub malowane.
W międzyczasie przygotowywane są również fundamenty. Po przetransportowaniu materiału do miejsca przeznaczenia pracownicy firmy KOBEX montują całą konstrukcję.
Ze względu na znaczną ilość detali i konieczność dopasowania wszystkich elementów, KOBEX posiada własne biuro projektowe, w pełni otwarte na współpracę z architektami z całego kraju. Sprawia to, że każdy projekt jest w pełni indywidualny i optymalny dla danego przeznaczenia.
Producent zapewnia możliwie najbardziej kompleksowe wykonanie obiektów. Wlicza się w to również wykonanie obudowy hali, posadzki, pokrycie dachu oraz montaż bram.

 

hala stalowa na zamówienie hala stalowa na zamówieniefot. KOBEX

Konstrukcja pełnościenna czy kratowa?
Zasadniczo w pierwszym etapie podejmowania decyzji o rodzaju konstrukcji, jaki optymalnie powinien zostać zastosowany, staje się przed wyborem pomiędzy elementami pełnościennymi a konstrukcjami kratowymi.
Obie opcje mają swoje zalety i wady. Jednak w ostatnim okresie zauważyć można tendencję do stosowania tych pierwszych. Powodów, dla jakich przewagę zyskują elementy pełnościenne, jest kilka. Przede wszystkim wyróżniają się dużo mniejszą pracochłonnością produkcji, co znacząco obniża koszty. Poza tym o wiele łatwiej jest zabezpieczyć konstrukcję przed korozją i ogniem. Dodatkowo wymaga ona znacznie mniej miejsca od konstrukcji kratowej, przez co zwiększa się przestrzeń użytkowa.
Na korzyść konstrukcji kratowej przemawia z kolei fakt, że jest to rozwiązanie pozwalające na oszczędność w wykorzystaniu stali, co daje szczególnie pozytywny efekt w przypadku hal o dużych powierzchniach. Poza tym w razie potrzeby można umieszczać różnego rodzaju instalacje (np. elektryczną) w przestrzeni konstrukcyjnej kratownicy.

 

konstrukcja stalowa na zamówienie konstrukcja stalowa na zamówieniefot. KOBEX

Hala stalowa o dużej powierzchni
Istnieją jednak również rozwiązania bazujące na ramach pełnościennych, które pozwalają na ekonomiczne uzyskanie dużych powierzchni użytkowych. Podstawowym i najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do takiej konstrukcji jest dwuteownik gorąco walcowany. W tym wypadku zazwyczaj stosuje się dachy dwuspadowe, w których zarówno słupy, jak i rygle dachowe zrobione są z belek dwuteowych. Rygle połączone są w kalenicy doczołowo, przy pomocy wysoko wytrzymałych śrub. Jest to bardzo stabilne rozwiązanie, dające możliwość wykorzystania całej powierzchni hali, które jednak nie optymalizuje ilości wykorzystanej stali. Alternatywą jest wykorzystanie pomiędzy ryglami ściągu, czyli stalowego pręta, który przenosi obciążenia rozciągające i chroni elementy konstrukcji przed rozsunięciem. Wpływa to na korzystniejszy rozkład sił wewnętrznych w konstrukcji niż w przypadku ramy bez ściągu. Ściąg przejmuje siły poziome rygla, dzięki czemu zmniejszają się momenty zginające nie tylko w nim, ale i w słupach. Umożliwia to użycie w konstrukcji lżejszego materiału.

 

hale i konstrukcje stalowe hale i konstrukcje stalowefot. KOBEX

Średnio różnica wagi pomiędzy halą z i bez ściągu wynosi ok. 5 kg na mkw. Rozwiązanie to ma jeszcze jeden pozytywny aspekt. Otóż zmniejszenie momentów zginających w ramie ze ściągiem sprawia, że zmniejszona może zostać również objętość fundamentów. Jednakże zastosowanie ściągu niesie za sobą ograniczenie przestrzeni użytkowej do jego własnego poziomu.
W przypadku dużych rozpiętości hal sprawdzają się też tzw. blachownice – spawane belki dwuteowe o zmiennym przekroju środnika i – w zależności od wymagań konstrukcyjnych – zmienianej grubości jego blachy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można optymalnie wykorzystać nośność konstrukcji stalowej, ponieważ zmienny przekrój blachownic zbliżony jest do wykresu momentów zginających.

 

hale magazynowe na zamówienie hale magazynowe na zamówieniefot. KOBEX

Firma KOBEX oferuje konstrukcje stalowe, spawane oraz skręcane, na bazie profili gorąco walcowanych (głównie konstrukcje hal przemysłowych, rolniczych oraz magazynów), kratownice na bazie profili zimno giętych, słupy energetyczne. Przedsiębiorstwo posiada  certyfikaty ZKP oraz certyfikaty spawalnicze, które pozwalają na wprowadzanie elementów konstrukcji budowlanych KOBEX do obrotu na rynkach UE. Bogaty park maszynowy sprawia, że firma jest w stanie zrealizować nawet najbardziej nietypowe projekty.

Ze szczegółową ofertą firmy KOBEX można zapoznać się na stronie: www.kobexstal.pl

 

36-053 Kamień, Duble 71, woj. podkarpackie
tel. (15) 838 10 16,