Hala na warsztat samochodowy, produkcyjna, magazynowa
Hala logistyczna, handlowa, usługowa, produkcyjna, sortownia, hala na warsztat samochodowy, wiata o konstrukcji stalowej… Wydaje się, że dziś, w XXI wieku, nie ma ograniczeń jeśli chodzi o możliwości wykorzystania hal o konstrukcji stalowej. Nowoczesne obiekty przemysłowe tego typu powstają w bardzo krótkich przedziałach czasowych i przy relatywnie niskich nakładach po stronie inwestora, zwłaszcza w porównaniu do budynków murowanych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców wybiera właśnie konstrukcje stalowe. Nie bez znaczenia jest też lekkość tego typu hal, ich wysoka wytrzymałość, a także duża swoboda projektowania. Choć więc coraz więcej inwestorów decyduje się na to, aby wykonać halę produkcyjną, magazynową czy wiatę o konstrukcji stalowej, to jednak warto dobrze przemyśleć wybór wykonawcy. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?
– Obok jakości finalnego wyrobu, która przynajmniej do pewnego stopnia jest wypadkową doświadczenia firmy i liczby ukończonych przez nią z sukcesem realizacji, ważne jest też, aby przedsiębiorstwo przygotowało projekt hali stalowej skrojony na miarę potrzeb i dopasowany do zamierzeń inwestycyjnych klienta – mówi Michał Żaliński z firmy Konspekt.

 

konstrukcje stalowe hale kratownicowefot. Konspekt

 

Konstrukcje stalowe hal – co się najbardziej opłaca?
Wśród różnych technologii wznoszenia hal stalowych, hale kratownicowe są w czołówce jeśli chodzi o opłacalność inwestycji.
– Oferowany przez nas od 2003 roku, sprawdzony system lekkich i tanich hal stalowych LIGHT Konspekt© wykorzystuje rozwiązania kratowe dla głównych elementów konstrukcyjnych, to znaczy na dźwigary dachowe, płatwie i słupy. Dachowe dźwigary kratowe od zawsze były wykorzystywane do przekrycia dużych powierzchni bez potrzeby użycia podparcia pośredniego w formie słupów lub ścian. System LIGHT Konspekt © umożliwia utworzenie przekrycia dachowego o rozpiętościach 40÷50 m, bez zastosowania słupów pośrednich i  przy korzystnym stosunku rozpiętości do ceny konstrukcji. Dzięki temu, że system ten zawiera zespół gotowych rozwiązań, można go wykorzystać w wielu różnych zastosowaniach – komentuje Michał Żaliński, właściciel firmy Konspekt.
Wśród podstawowych zalet systemu, obok korzystnej ceny, warto też wymienić znaczne zmniejszenie ciężaru całej konstrukcji stalowej. Hale ramowe, również bardzo popularne na rynku, są zdecydowanie cięższe, co oczywiście znajduje swoje przełożenie na wyższe koszty budowy. Dalsze oszczędności po stronie inwestora wynikają ze zmniejszonego zapotrzebowania na drogą stal. Jeśli projekt hali stalowej w technologii kratownicowej jest wykonany dobrze, to można zredukować zapotrzebowanie na stal nawet o 30-50% w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Jednocześnie kratownicowa stalowa konstrukcja hali zapewnia większą sztywność i bezpieczeństwo montażu oraz eksploatacji.
Dla inwestorów, którzy kładą nacisk na wizualną stronę projektu, nie bez znaczenia jest też fakt, że zastosowanie rozwiązań kratowych dla głównych elementów konstrukcyjnych nadaje powstałej konstrukcji wizualną lekkość, a relatywnie smukłe elementy kratownic w stopniu możliwie najmniejszym ograniczają dopływ światła dziennego ze świetlików dachowych.

 

konstrukcje stalowe hale kratownicowe konstrukcje stalowe hale kratownicowefot. Konspekt

 

Konstrukcje stalowe: wiaty, magazyny, garaże
Oferowane przez firmę Konspekt systemowe hale kratownicowe obejmują kilka rozwiązań, przy czym każdorazowo możliwe jest dopasowanie ich do wymagań inwestora (dotyczy to np. długości osiowej obiektów, które mogą osiągać dowolne długości modularne co 6 m).
Najmniejsze z oferowanych hal (na warsztat samochodowy, garaż, mały magazyn, czy przeznaczone na zaplecze techniczne i maszyn) to konstrukcje o wymiarach 9×11 m.
Jako garaże dla urządzeń i maszyn wymagających osłony przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi lub obiekty rolnicze sprawdzają się z kolei lekkie i tanie hale systemowe o szerokości 10 m w osiach słupów. Te niewielkie, funkcjonalne obiekty mogą być też świetnym uzupełnieniem większych powierzchni produkcyjno-magazynowych.
Równie wiele zastosowań mają hale o szerokości 12 m w osiach słupów, które wykorzystywane są np. jako hale produkcyjne, gdzie stałe parametry pracy są gwarancją wysokiej wydajności pracowników i zapewniają ochronę wyposażeniu technicznemu.

 

konstrukcje stalowe hale kratownicowe konstrukcje stalowe hale kratownicowefot. Konspekt

 

– Taka hala może również stanowić samodzielną lub uzupełniającą powierzchnię magazynową, w szczególności w sytuacjach, gdy inwestor dysponuje działką o niewielkich rozmiarach. Hala może również pełnić rolę garażu i warsztatu dla cennych pojazdów, sprawdza się także jako miejsce magazynowania płodów rolnych w branży rolniczej – mówi Michał Żaliński.
Jedną z najbardziej efektywnych finansowo propozycji z uwagi na korzystny stosunek rozpiętości do masy konstrukcji są hale systemowe o szerokości 15 m w osiach słupów. Sprawdzają się one przede wszystkim jako magazyny i obiekty produkcyjne lub służące do ochrony cennych pojazdów.
Najkorzystniejsze ekonomicznie w przeliczeniu na m² wśród całej rodziny hal LIGHT Konspekt są hale systemowe o szerokości 20 m w osiach słupów, które powstają po połączeniu systemowych rozwiązań w kilka naw. Duża rozpiętość bez podpór pośrednich sprawia, że to produkt najczęściej wybierany przez inwestorów, potrzebujących dużej powierzchni magazynowej lub logistycznej.
Najszerszą kratownicową halą o konstrukcji stalowej z oferty firmy Konspekt jest hala systemowa o szerokości 24 m w osiach słupów, wybierana przez inwestorów wymagających maksymalnie szerokiej przestrzeni magazynowej lub produkcyjnej. Rozwiązanie to sprawdzi się na dość dużych działkach, gdzie nie będzie problemów z zapewnieniem wymaganych prawem odległości od granic działki.
– Co istotne, choć w naszej „katalogowej” ofercie nie mamy obiektów szerszych niż 24 m, to jednak wykonanie projektu hali stalowej przekraczającej ten wymiar oraz jej wybudowanie nie stanowią problemu – podkreśla Michał Żaliński.

Hale kratowe pod zabudowę suwnic
Firma Konspekt oferuje ponadto hale kratowe przystosowane pod zabudowę suwnic pomostowych jedno- i dwu- dźwigarowych, podwieszanych oraz kolumnowych (różnych producentów) w tzw. technologii CRANE Konspekt©. Zastosowanie lżejszych niż standardowe, specjalnie wzmocnionych belek podsuwnicowych zapewnia bezawaryjne poruszanie się urządzeń po torowisku. W skład systemu wchodzą ponadto słupy, stanowiące lekką i sztywną podporę dla belek oraz specjalnie zaprojektowane układy stężające. Możliwa jest regulacja belek podsuwnicowych już na etapie użytkowania konstrukcji.

 

konstrukcje stalowe hale kratownicowefot. Konspekt

 

– Aby obiekty były jak najbardziej funkcjonalne i umożliwiały optymalne wykorzystanie możliwości suwnic, każdy projekt hali stalowej pod zabudowę suwnic dopasowywany jest indywidualnie do potrzeb i oczekiwań klienta. Ze swojej strony proponujemy pełne doradztwo przy wyborze urządzeń dźwigowych (tj. doboru konstrukcji, dobór grupy natężenia pracy, dobór zakresu pracy). Zapewniamy także pomoc przy dopełnianiu niezbędnych formalności podczas odbioru UDT, na przykład wynajem ciężarów normowych – podsumowuje Michał Żaliński.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.konspekt.eu

Firma projektowo-wykonawcza KONSPEKT z Jaworzna jest producentem stalowych hal systemowych, wiat stalowych o konstrukcji szkieletowej, kratowej oraz hal stalowych z suwnicami. Oferta obejmuje gotowe projekty, wśród których znajdują się systemowe hale stalowe, wiaty stalowe oraz hale z suwnicą. Firma specjalizuje się w projektowaniu, wykonawstwie i montażu stalowych hal z suwnicą. Dzięki połączeniu pracowni konstrukcyjnej (biura projektowego) z firmą wykonawczą stosowane rozwiązania są maksymalnie ekonomiczne oraz konkurencyjne i dostosowane do indywidualnych wymagań oraz oczekiwań klientów. Własny warsztat produkujący konstrukcję stalowe wyposażony jest w nowoczesne urządzenia (tj. wypalarka plazmowa CNC) i umożliwia realizację skomplikowanych i wymagających przedsięwzięć.

43-600 Jaworzno, Dąb, 9A, woj. śląskie
tel. 32 616 70 42, 512 668 947,