Kostka brukowa to uniwersalny materiał do realizacji stabilnych, trwałych i estetycznych nawierzchni wokół domu. Wykorzystujemy ją praktycznie w każdej ogrodowej strefie – przy tworzeniu podjazdów, ścieżek, placyków, a nawet schodów, tarasów lub bardziej abstrakcyjnych części zabudowy otoczenia. Chętnie przy tym sięgamy po elementy wyróżniające się bogactwem barw. Zobaczmy, co warto wiedzieć o doborze koloru kostki brukowej, odpowiedniego formatu i faktury, a także jak dbać o kolorową kostkę, aby pięknie prezentowała się przez długie lata.

Dobry wybór

Zanim przejdziemy do niezwykłego świata kolorów, powiedzmy sobie kilka słów o zasadach wybierania kostki. Szeroka paleta dostępnych obecnie produktów sprawia, że każdy znajdzie ten idealny dla swojej posesji. Należy jednak pamiętać, by przeznaczenie wybranej kostki było zgodne z miejscem, w którym zamierzamy ją ułożyć. Dlaczego?

– Format i grubość betonowych elementów to parametry, które nie tylko decydują o ich wyglądzie, lecz także o odporności na obciążenia – wskazuje Kamil Drewczyński z firmy Libet, producenta materiałów do zabudowy otoczenia. – Dlatego cienkie (4-6 cm) i smukłe modele, które z powodzeniem stosowane są na ogrodowych alejkach itp., nie powinny pojawiać się w miejscach, gdzie przewiduje się ruch samochodowy. Na parkingach i podjazdach lepiej jest postawić na grubość minimum 8 cm. Warto przy tym wziąć pod uwagę, czy w takiej strefie będziemy parkować wyłącznie autem osobowym czy przewidujemy pojawianie się np. pojazdów dostawczych lub śmieciarek.

– Precyzyjnie określone wyznaczniki wysokiej jakości i przeznaczenia kostek brukowych sprawiają, że przyszli użytkownicy szybko i trafnie mogą dobrać właściwe rozwiązanie – dodaje przedstawiciel firmy Tombet, autoryzowanego dostawcy asortymentu Libet z miejscowości Dąbrówka (k. Poznania) oraz Huta Szklana. – Najlepiej jednak po prostu odwiedzić ogród wystawowy przy punkcie sprzedaży, w którym klienci mogą na żywo obejrzeć gotowe ekspozycje, a jednocześnie poprosić o poradę lub nawet zamówić projekt. W taki właśnie sposób najłatwiej jest dobrać kolor kostki brukowej, jej rodzaj oraz wielkość do określonego projektu.

fot. Libet 

Jak dobrać kolor kostki brukowej do aranżacji przestrzeni?

Wybierając kostkę brukową na schody, ścieżki i podjazdy, można kierować się własnym upodobaniem, aktualną modą czy wyglądem budynku, ogrodu oraz całej okolicy. Istnieje jednak kilka złotych rad, które pomogą w doborze koloru kostki brukowej, co szczególnie sprawdzi się w sytuacjach, kiedy nie do końca wiemy, na co się zdecydować.

1. Ciemniejsze kostki na podjeździe. Jak widomo, podjazd jest jedną z najintensywniej użytkowanych powierzchni wokół domu. Aby ukryć ślady opon, plamy po oleju silnikowym oraz inne zabrudzenia pochodzące z pojazdu, można wybrać ciemne kolory kostki albo te w melanżu kolorystycznym, które sprawią, że zabrudzenia nie będą tak bardzo rzucały się w oczy.

2. Jasne kostki rozświetlą ścieżki i dom. Kiedy warto postawić na kostkę brukową w jasnym kolorze? Istnieje kilka takich sytuacji. Po pierwsze, sprawdzą się one przy ciemnych elewacjach i pozwolą rozświetlić całą posesję. Po drugie, idealnie wyznaczą obrzeża podjazdów oraz wyróżnią się na trawnikach, tworząc estetyczne ścieżki ogrodowe.

3. Spójne przejścia. Jeśli chcemy zastosować w jednym projekcie bardzo ciemne i jasne kostki, pamiętajmy o płynnych przejściach. Silne kontrasty kolorystyczne mogą zbyt mocno przytłaczać całą aranżację. Z drugiej jednak strony, jeśli dobierzemy je z wyczuciem, stworzymy atrakcyjną, wyrazistą nawierzchnię.

4. Maksymalnie trzy kolory. Zdaniem wielu projektantów trzy kolory kostki brukowej na jednej aranżacji wokół domu to zdecydowane maksimum. Unikniemy w ten sposób chaosu kolorystycznego.
Jeśli chcemy osiągnąć upragniony efekt i nie narazić się na rozczarowanie, lepiej poradzić się u specjalisty.

Kolorowo wokół domu

Interesującym sposobem zagospodarowania przydomowych nawierzchni jest zastosowanie kostek wielobarwnych – z kolorystycznymi melanżami. Występują one w kolekcjach dostosowanych zarówno do ruchu pieszego, jak i samochodowego. Możemy więc spokojnie wykorzystać ich potencjał kreacyjny na ścieżkach, podjazdach czy tarasach. Sprawdzą się w sytuacjach, gdy nie możemy zdecydować o doborze koloru kostki brukowej jednobarwnej, szczególnie dobrze prezentują się też po prostu w przestrzeniach wypełnionych roślinnością lub z wesołymi detalami zdobiącymi np. elewację budynku. W rzeczywistości, odpowiednio dobrane będą się doskonale komponować z otoczeniem zaaranżowanym w dowolnej stylistyce.

fot. Libet 

– W naszym portfolio kostek brukowych posiadamy grupę nazwaną Decco Colormix, która wyróżnia się właśnie bogactwem barw – podkreśla przedstawiciel punktu Tombet. – Dzięki szerokiej palecie odcieni na poszczególnych elementach, powstająca z nich nawierzchnia nabiera bardzo zindywidualizowanego charakteru, stając się znakomitą wizytówką całej posesji.

fot. Libet 

Na co zwracać uwagę

– Niezależnie od tego, na jaką paletę barw stawiamy, nasz dobór koloru kostki brukowej powinien przekładać się na pożądany efekt zabudowanej później przestrzeni. Aby to osiągnąć, na etapie wykonawstwa należy przede wszystkim stosować tak zwaną zasadę 3 palet, czyli mieszania wyrobów właśnie z trzech różnych palet. Warto także pamiętać o tym, że kostki powinno się pobierać w pionie, a nie warstwami. Dzięki temu zróżnicowane barwy rozłożą się równomiernie na całej brukowanej powierzchni, nie tworząc mało pożądanego motywu plam w jednym odcieniu. Warto też zamawiać od razu interesującą nas ilość materiału – dodaje przedstawiciel Tombet. – Elementy z betonu powstają z naturalnych składników i różne partie produkcyjne mogą nieco odbiegać od siebie wyglądem, w związku z czym łączenie ich na jednej realizacji wymaga wyczucia.

fot. Libet 

Znaleźć swój styl

– Dobierając kolorystykę kostek brukowych, bierzmy pod uwagę, jak będzie się ona prezentować w połączeniu z innymi elementami aranżacji, np. architekturą budynku. Oczywiście nie zawsze chodzi o to, by wszystkie strefy wyglądały podobnie. Niejednokrotnie chcemy nawet pójść w drugą stronę i postawić na kontrasty, ale ważne, by były one rezultatem świadomego działania, a nie dziełem przypadku – dodaje przedstawiciel firmy Tombet. – Przeglądając ofertę produktową, zwracajmy przy tym uwagę na wszystkie walory estetyczne proponowanego asortymentu. Ciekawym dopełnieniem designu produktu jest sposób obróbki jego powierzchni. Przykładowo, miłośnicy klasycznego klimatu chętnie stawiają na specjalny efekt postarzania, który wyróżnia się delikatnymi obtłuczeniami i rysami. Dużym zainteresowaniem cieszą się też rozwiązania zwieńczone lekko chropowatą fakturą.

fot. Libet 

– Przestrzeń wokół domu to w pewnym sensie jego przedłużenie, miejsce, gdzie chcemy odpoczywać, pracować, spotykać się z bliskimi. Dlatego, podobnie jak w salonie i innych pomieszczeniach mieszkalnych, również na zewnątrz warto zadbać o każdy detal – mówi Kamil Drewczyński z firmy Libet. – Ekspozycje produktowe w punktach sprzedaży bardzo pomagają w znalezieniu swojego stylu i upewnieniu się, jak on w rzeczywistości się prezentuje. Odwiedzajmy ogrody wystawowe i przekonujmy się, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się przy naszym domu.

Dbajmy o nawierzchnie

Dobraliśmy kolor kostki brukowej, pożądaną fakturę oraz właściwy rozmiar. Podjazdy i ścieżki zostały ułożone według zaleceń projektowych. Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem naszych kolorowych tarasów, placyków i ścieżek?

– Powierzchnie brukowe są narażone m.in. na oddziaływanie zmiennych warunków pogodowych, liści spadających z drzew, środków do pielęgnacji roślin, błota na butach i oponach, a niestety czasem także na bardziej ekstremalne ślady oleju samochodowego – mówi przedstawiciel punktu Tombet. –Na szczęście nie wymagają one skomplikowanych i czasochłonnych czynności pielęgnacyjnych. Ważne jest przede wszystkim, by na bieżąco usuwać niepożądane naleciałości (piasek, liście itp.). Dobrze też co jakiś czas umyć je wodą, najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej z końcówką rotacyjną.

fot. Libet 

Aby pozbyć się poważniejszych plam, możemy dodatkowo użyć mieszanki wody i płynu do mycia naczyń lub preparatu przeznaczonego właśnie do czyszczenia kostki. Ponadto, do dyspozycji mamy impregnaty oraz środki do walki z konkretnymi rodzajami zabrudzeń, jak rdza czy wykwity. W każdym przypadku używajmy ich zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a najlepiej zacznijmy od wykonania próby działania na niewielkim, słabo wyeksponowanym fragmencie. Pamiętajmy również, że pielęgnacja ścieżki czy podjazdu obejmuje także przestrzenie między kostkami – sprawdzajmy ich stan, usuwajmy z nich chwasty i uzupełniajmy ubytki fug.

Z pełną ofertą produktów Libet można zapoznać się na stronach www.libet.pl, www.ceramic.libet.pl oraz www.light.libet.pl.

Zapraszamy też do punktu sprzedaży TOMBET: www.tombet.pl

53-633 Wrocław, ul. Kazimierza Michalczyka 5, woj. dolnośląskie
tel. +48 (71) 33 51 101,