Elektryczne, samojezdne podnośniki nożycowe COMPACT to maszyny, które są znane i cenione przez odbiorców z branży budowlanej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów firma Haulotte zmodernizowała 5 modeli maszyn, które dzięki temu otwierają nowe możliwości w pracy na wszystkich rodzajach stabilizowanego podłoża. Możliwych jest pięć wysokości roboczych (od 8 do 14 metrów) o nośności od 250 do 450 kg. Aby jak najłatwiej dopasować elektryczny podnośnik nożycowy do środowiska pracy, dostępne są dwie szerokości ramy. Poza modelami COMPACT 10N i COMPACT 14, każda maszyna może pracować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Podnośnik nożycowy elektryczny samojezdny

Każdy samojezdny, elektryczny podnośnik nożycowy z serii COMPACT ma solidną, monolityczną konstrukcję, która przekłada się na niezrównaną wytrzymałość. Wszystkie wrażliwe elementy maszyn są doskonale zintegrowane i chronione, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w brudnym środowisku. Aby wyeliminować ryzyko uszkodzenia siłownika sterowania i czujników, umieszczone są one wewnątrz podwozia. Natomiast z tyłu maszyny znajduje się przeciwwaga, w którą wbudowane są schodki, silniki asynchroniczne (AC), platforma i gniazda ładowarki. Przeciwwaga pełni też funkcję zderzaka i zapobiega drogim naprawom. Ponadto, aby transport maszyn był jak najprostszy, dostępne są boczne i podłużne kieszenie na wózki widłowe.

Za sztywność platformy podczas pracy na wysokości odpowiadają rury poprzeczne. Również poręcze elektrycznych podnośników nożycowych zostały wzmocnione za pomocą rur o większym przekroju. Za absorbowanie uderzeń oraz zredukowanie odkształceń w czasie odpowiadają dwa pionowe pręty wzmacniające.

Wszystkie modele w standardzie mają łatwo składane poręcze, które po złożeniu pozostają w obrysie podwozia.

Wydajność bez kompromisów

Każdy podnośnik nożycowy elektryczny samojezdny musi być nie tylko wytrzymały i bezpieczny w eksploatacji, ale także zapewniać wysoką wydajność i maksymalny stopień wykorzystania maszyny w codziennych pracach. Również w tej kwestii Haulotte wyznacza najwyższe standardy. Podnośniki COMPACT mogą podnosić nawet 450 kg (zależnie od modelu) i wspinać po zboczach do 25%. Możliwa jest też jazda na pełnej wysokości. Trzy modele (COMPACT 8N, 10 i 12) pozwalają na pracę w środku pomieszczeń i na zewnątrz bez ograniczeń wysokości i obciążenia.

Do wyboru są dwie szerokości podwozia: modele z wąskim podwoziem o szerokości 0,8 m są bardziej zwrotne, natomiast modele szerokie z podwoziem 1,2 m mają większy obszar roboczy.

Na poprawę efektywności energetycznej maszyn wpływa ponadto przejście z napędu hydraulicznego na silniki asynchroniczne.

W celu zwiększenia stopnia wykorzystania maszyn, każdy samojezdny, elektryczny podnośnik nożycowy COMPACT można doposażyć w rozwiązanie telematyczne SHERPAL. Pozwala ono zlokalizować podnośnik w czasie rzeczywistym oraz daje wgląd w jego stan operacyjny. W niebezpiecznych sytuacjach (przeciążenie, dezaktywacja funkcji bezpieczeństwa) wysyłany jest alert, co ogranicza ryzyko wypadku.

System ten pozwala też lepiej kontrolować wykorzystanie maszyn w terenie, a menedżerowie flot mogą szybko wykryć wykorzystanie podnośników poza umową, ustawiając przedziały czasowe i strefy robocze dla każdego zakładu.

fot. Haulotte 

Bezpieczny operator to podstawa

Nożycowe, elektryczne podnośniki samojezdne COMPACT zaprojektowano tak, aby były komfortowe i bezpieczne w obsłudze.

Napęd elektryczny z silników prądu przemiennego gwarantuje płynną pracę aż do obszaru roboczego, a proporcjonalne ruchy pozwalają precyzyjnie manewrować maszyną.

Panel sterowania jest bardzo intuicyjny w obsłudze – wyposażony jest on w ergonomiczny joystick i przełącznik wyboru prędkości jazdy. Ponieważ silniki umieszczone są z tyłu podnośnika, jego przednie koła mają optymalny promień skrętu.
Możliwe jest ponadto doposażenie elektrycznych podnośników nożycowych w dodatkowy system zabezpieczający operatora – w takim wariancie urządzenie jest perfekcyjnie zintegrowane z górnym pulpitem sterującym. Wykrywa ono pozycję i ruchy operatora w czasie rzeczywistym za pomocą technologii LiDAR, natomiast lampka ostrzegawcza i komunikaty dźwiękowe informują go o stanie systemu.

W niebezpiecznych sytuacjach podnośnik zatrzymuje się i ogranicza ruchy do przodu, co eliminuje ryzyko wypadku.

fot. Haulotte 

Konserwacja bez kłopotu

Podczas projektowania samojezdnych, elektrycznych podnośników nożycowych, producent położył też nacisk na maksymalne usprawnienie rutynowych czynności konserwacyjnych oraz zatroszczył się o łatwy dostęp do poszczególnych komponentów.

Elementy elektryczne i hydrauliczne zostały oddzielone, a prowadzenie węży zaprojektowano tak, aby uniknąć ryzyka tarcia i wycieków. Dzięki wyposażeniu maszyn w niezawodne i wydajne silniki asynchroniczne, odpada konieczność ich rutynowej konserwacji.

Podnośniki COMPACT są wyposażone ponadto w system Haulotte Activ’Energy Management, który zwiększa wydajność i żywotność baterii. Inteligentna ładowarka CAN BUS bez przerwy monitoruje parametry akumulatora, co zapewnia optymalne ładowanie. Zawiera ona również dedykowane cykle ładowania do konserwacji akumulatora (odsiarczanie, wyrównywanie itp.). Istnieje też możliwość wyposażenia systemu w scentralizowane rozwiązania do uzupełniania wody (automatyczne lub ręczne), co upraszcza konserwację i redukuje jej koszt.

W ulepszonej serii elektrycznych, samojezdnych podnośników nożycowych COMPACT zastosowano również szereg rozwiązań diagnostycznych, które ułatwiają rozwiązywanie problemów i skracają przestoje maszyn.

I tak na przykład wbudowane narzędzie diagnostyczne Haulotte Activ’Screen daje dostęp do parametrów podnośnika i dostarcza kluczowych informacji o jego stanie w czasie rzeczywistym. Funkcje te są też dostępne w aplikacji mobilnej Haulotte Diag, która również zapewnia zaawansowaną diagnostykę ze szczegółowymi procedurami rozwiązywania problemów.

Zdalną diagnostykę podnośników nożycowych umożliwia z kolei rozwiązanie telematyczne SHERPAL, co skraca przestoje i zapewnia dostęp do kodów usterek oraz zaleca wykonywanie konkretnych działań.

Wydajność, efektywność, komfort, bezpieczeństwo… nowe, elektryczne podnośniki nożycowe (samojezdne) COMPACT to kolejny dowód na to, że Haulotte potrafi celnie odpowiadać na potrzeby klientów, oferując im rozwiązania dopracowane do perfekcji.

Z pełną ofertą firmy Haulotte można zapoznać się na stronie: www.haulotte.pl

05-090 Janki, ul. Graniczna 22, woj. mazowieckie
tel. 227200880,