Wprowadzenie w 2014 roku nowych Warunków Technicznych, jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie, zaostrzających minimalne wartości parametrów wpływających na energochłonność budynków (kolejny etap zaostrzający miał miejsce w 2017 roku) sprawiło, że różnica w kosztach budowy domu standardowego i energooszczędnego spadła do kilku procent. Należy także wspomnieć, że kolejny etap obostrzeń, czyli początek obowiązywania nowych przepisów zacznie się już 1 stycznia 2021 roku (WT 2021). Wbrew pozorom te coraz surowsze wymagania nie są jedynie przejawem urzędniczej nadgorliwości. Dyktuje je przede wszystkim realna potrzeba, czyli coraz gorszy stan naszej planety, co zmusza nas do oszczędzania i regulowania kwestii energochłonności budynków kolejnymi obostrzeniami.

Jak zmieniające się przepisy wpływają na cenę domu energooszczędnego z pompą ciepła? Otóż, nawet jeśli początkowo koszt może wydać się wysoki, to przy odpowiednim doborze materiałów i technologii można uzyskać dobrą relację nakładów inwestycyjnych do parametrów obiektu. Ponadto z czasem poniesione w fazie budowy nakłady zostaną zrekompensowane przez niższe wydatki eksploatacyjne, a do obniżenia comiesięcznego rachunku za ogrzewanie może bardzo mocno przyczynić się zastosowanie właśnie pompy ciepła.

Dom energooszczędny z pompą ciepła – cena wyższa, rachunki niższe

Wśród wielu osób panuje przeświadczenie, że budowa domów energooszczędnych wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Nie są one jednak tak wysokie, jak mogłoby się wydawać, a w ostatnich latach budowa takich obiektów, w związku z rosnącym popytem, staje się coraz tańsza. W przypadku domów energooszczędnych każdy z zastosowanych elementów ma na celu ograniczenie strat ciepła do otoczenia, co wiąże się z zastosowaniem materiałów budowlanych o wysokich parametrach oraz warstwy termoizolacji o odpowiedniej grubości. Skutecznie izolujące przegrody nie wymagają stosowania skomplikowanych technologii, a wydatki poniesione na zakup dodatkowego ocieplenia nie są wysokie, dzięki czemu w przyszłości możemy znacznie ograniczyć późniejsze koszty utrzymania domu. Uwagę należy też zwrócić na odpowiednie okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych oraz technologie zastosowane wewnątrz obiektu. W domu energooszczędnym, poza dopasowaniem projektu czy zastosowaniem materiałów o wysokich parametrach, równie istotna jest nowoczesna instalacja grzewcza.

W tak przygotowanych warunkach doskonale odnajdą się nowoczesne i ekologiczne pompy ciepła, jako źródło ogrzewania w obiekcie.

fot. De Dietrich

Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Instalacje grzewcze w domu energooszczędnym muszą wyróżniać się wysoką sprawnością. Charakterystyka przegród budowlanych powoduje, że moc grzewcza zamontowanych urządzeń odpowiedzialnych za komfort cieplny w budynku nie musi być duża. Bardzo dobra termoizolacja, a co za tym idzie – ograniczone straty ciepła do otoczenia sprawiają, że idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, właśnie takich, jak pompy ciepła. Dzięki nim cena za eksploatację domu energooszczędnego będzie jeszcze niższa, bo pompy wykorzystują darmową i niewyczerpywalną energię z gruntu lub powietrza.
Choć zalety takiego rozwiązania zazwyczaj docenia się najbardziej wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, to warto pamiętać, że dom z pompą ciepła nie wymaga wykonywania przyłącza gazowego, budowy komina spalinowego, a także specjalnego pomieszczenia kotłowni. Wyeliminowanie niektórych prac przekłada się oczywiście na obniżenie kosztów i pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i cenne miejsce w budynku.

Niektóre z urządzeń, np. gruntowa pompa ciepła GSHP marki De Dietrich, oprócz standardowego wykorzystania do celów centralnego ogrzewania i podgrzania ciepłej wody użytkowej, umożliwiają także chłodzenie pomieszczeń dzięki funkcji chłodzenia aktywnego w standardzie. Dzięki temu odpada inwestycja w urządzenia klimatyzacyjne.

Poza tym dom z pompą ciepła daje niezależność od wahających się na rynku cen nośników energii i przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne. Duża część użytkowników zwraca również uwagę na ich ekologiczne i ekonomiczne działanie – zasilane energią elektryczną pompy zużywają znacznie mniej prądu, niż dostarczają ciepła do budynku. Znaczna część energii cieplnej, bo aż ok. 80%, czerpana jest ze źródeł odnawialnych, co daje redukcję kosztów ogrzewania nawet do 70% w porównaniu do instalacji tradycyjnych. Pompy ciepła gwarantują też większą estetykę i oszczędność miejsca. Wszystko dlatego, że najefektywniej pracują w połączeniu z niskotemperaturowym systemem grzewczym, tj. z ogrzewaniem podłogowym i ściennym, co pozwala zrezygnować z nieestetycznych grzejników.

Jest kwestią naturalną, że inwestorzy, którzy budują dom, zwykle starają się maksymalnie ograniczać koszty inwestycyjne, zapominając o jego przyszłym użytkowaniu. Obecnie jednak mamy większą niż kiedyś świadomość, że decydując się na nowoczesne technologie, materiały i urządzenia, możemy realnie obniżyć comiesięczne wydatki związane z utrzymaniem budynku. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób postanawia zamieszkać w energooszczędnym domu z pompą ciepłą. Cena, choć na etapie inwestycji będzie większa, to jednak przy odpowiednim doborze poszczególnych elementów w perspektywie kolejnych lat z pewnością nie okaże się aż tak wysoka, a czas zwrotu poniesionych nakładów – zaskakująco krótki.

Z ofertą marki można zapoznać się na stronie: www.dedietrich.pl

54-105 Wrocław, ul. Północna 15-19, woj. dolnośląskie
tel. 801 080 881,