Narzędzia i sprzęty do dbania o trawnik

Zacznijmy od narzędzi do zakładania i pielęgnacji trawnika. Wybierając je warto wziąć pod uwagę wielkość naszego areału. Przy niewielkich ogródkach często wystarczą narzędzia ręczne. Jeżeli trawnik ma sporą powierzchnię(powyżej 100m2) koszenie zwykłą kosiarką będzie bardzo czasochłonne. W takich przypadkach warto sięgnąć po „poważniejszy” sprzęt. Traktorki ogrodowe nie tylko znacząco przyspieszą prace, ale i sprawią, że stanie się ona po prostu przyjemna.

Inne narzędzia które przydadzą się do prac ogrodowych przy trawniku to glebogryzarka, kultywator, wały, kosiarki, podkaszarki oraz odkurzacz do liści. Z narzędzi ręcznych warto się zaopatrzyć w szpadel, motykę, grabie oraz opryskiwacz.

Pamiętaj o nawadnianiu gleby i nawożeniu

Podstawą jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności gleby już od etapu zasiewu. Jak wiadomo, z opadami bywa różnie. Raz występują w nadmiarze, aby innym razem urządzić sobie przerwę. Tymczasem siewki traw do rozwoju potrzebują odpowiedniego poziomu wilgotności gleby, stale. Najlepiej ziemię nawadniać często, ale niewielkimi dawkami w postaci drobnych kropel. Dzięki temu płytko ukorzenione siewki będą mogły z niej efektywnie korzystać.

Uwaga – w czasie upałów trawnik należy podlewać w godzinach porannych lub popołudniowych. W przypadku podlewania w słoneczny skwar, większość wody wyparuje zanim zdąży przeniknąć do korzeni.

Wczesną wiosną, dokładnie wygrabiony trawnik należy zasilić nawozem azotowym. W późniejszym okresie nawozimy zawsze po skoszeniu trawnika(i usunięciu skoszonych traw z powierzchni murawy). Jeżeli nie przepada się za grabieniem warto wybrać kosiarki lub traktorki ogrodowe wyposażone w pojemny kosz na ściętą trawę.

Regularne koszenie

Tylko dzięki regularnemu koszeniu uzyskamy gęsty trawnik. Dobór odpowiedniego sprzętu do koszenia murawy jest kluczowy – wszak przy częstym koszeniu warto zadbać o komfort pracy. Różnego rodzaju traktorki ogrodowe doskonale sprawdzą się w dużych ogrodach jak również na łąkach czy w sadach. Można wybierać w opcjach z koszem na trawę i bez niego. W niewielkich ogródkach wystarczy tradycyjna kosiarka spalinowa lub elektryczna, bądź kosa elektryczna.

Wałowanie i aeracja

Za pomocą wałowania darń dociska się do podłoża, aby zwiększyć podsiąk wody. Częstotliwość tego zabiegu zależy od rodzaju gleby, jak i stopnia użytkowania trawnika. Im intensywniej użytkowana murawa(np. boiska sportowe) tym częściej trzeba będzie potraktować ją wałem. Bardzo istotna jest również aeracja, czyli nakłuwanie darni celem napowietrzenia gleby.

42-284 Herby, ul. Powstańców śląskich 1, woj. śląskie
tel. 533 499 599, 695 937 816,