Co jest potrzebne do przygotowania gruntu pod trawnik?

Do przygotowania gruntu pod trawnik wystarczy kilka narzędzi: opryskiwacz do chwastów, łopata, drewniane deski i walec ręczny. Oprócz tego pielęgnacja trawnika wymaga zakupu herbicydów do usuwania niepożądanych roślin, piasku do drenażu i gleby, która użyźni teren.

Prace związane z przygotowaniem trawnika można przyspieszyć. W najlepszej sytuacji są osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne. Mogą one dodatkowo posłużyć się niewielkim traktorem. Przyda się on również pozostałym właścicielom dużych działek. Taka maszyna przyspieszy pracę, a niektóre czynności wykona dokładniej. Warto sprawdzić ciągniki na Mascus.pl, wśród których nie brakuje egzemplarzy idealnych do robót ogrodowych.

Początek prac – usuwanie chwastów

W pierwszej kolejności gleba pod przyszły trawnik powinna zostać oczyszczona z niepotrzebnych roślin. W tym celu należy użyć herbicydu. Specyfik z tym rodzajem pestycydu służy do opryskiwania chwastów. Jego działanie polega na wsiąknięciu w roślinę i rozłożeniu jej. Wskutek oprysku niszczona jest zarówno jej część naziemna, jak i korzenie. Nie należy jednak oczekiwać natychmiastowych i trwałych efektów.

Pierwszy oprysk pozwoli na krótko pozbyć się chwastów, które po kilku miesiącach jednak odrosną. Zazwyczaj dopiero drugie użycie herbicydu daje zauważalnie lepsze efekty. Z tego powodu zaleca się opryskanie obszaru najpierw jesienią, a potem wiosną. To wystarczy, by chwasty nie powróciły przez długi czas.

Warto wiedzieć, jaki pestycyd zapewni najlepsze rezultaty. Najlepszym wyborem są herbicydy nieselektywne. Tego typu preparaty działają zarówno na chwasty jednoroczne, jak i wieloletnie. Co ważne, nie szkodzą przy tym innym roślinom rosnącym dookoła.

Odwodnienie terenu i przekopanie trawnika

Pozbawiony chwastów trawnik jest już gotowy do użyźnienia. W tym celu najpierw trzeba przekopać ziemię na głębokość około 25 cm. Działanie to pozwala pozbyć się naturalnych zanieczyszczeń znajdujących się w glebie, czyli kamieni, gałęzi i korzeni. Dodatkową zaletą przekopywania gleby jest szansa na pozbycie się chwastów, które nie zdążyły jeszcze wykiełkować.

Aby zaoszczędzić czas, najlepiej przekopywać ziemię, kiedy jest wilgotna. Taka gleba poddaje się łopacie, co znacznie ułatwia proces. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy podłoże jest wysuszone. Twarda ziemia wymaga włożenia zdecydowanie większej siły do wykopania każdej grudy.

Kolejny krok to użyźnienie terenu. Trzeba go wykonać, gdy podłoże jest nieurodzajne. W takim przypadku zdejmuje się około 10 cm wierzchniej warstwy gleby. Dzięki temu można przekonać się, z jakim rodzajem ziemi zmaga się ogrodnik. Ciężka gleba wymaga wymieszania jej z piaskiem, co pozwala rozluźnić jej strukturę. W odwrotnej sytuacji na wierzch należy wysypać około 5 cm kompostu lub nieprzetworzonego torfu, by ją związać. Na samą górę wysypuje się około 10 cm nowej ziemi.

Jeśli trawnik znajduje się na obszarze podmokłym, najpierw trzeba go odwodnić. Drenaż gleby rozpoczyna się od zdarcia gleby do głębokości około 30 cm. Następnie na grunt wysypuje się 10-centymetrową warstwę piasku. Wymaga on ubicia, do którego przyda się walec ręczny lub mały traktor. Na koniec piasek należy przysypać ziemią. Z racji tego, że w wilgotnym terenie grunt zazwyczaj jest żyzny, wystarczy ponownie położyć wcześniej zabraną glebę.

Ubicie i wyrównanie terenu pod trawnik

Rozsypana na powierzchni ziemia nie tworzy płaskiego terenu. Z tego powodu trzeba ją wyrównać. Tu ponownie przyda się ręczny walec lub ciągnik ogrodowy. Czynność tę można oczywiście wykonać też przy pomocy łopaty, a nawet butów. W takim przypadku będzie to jednak trwało znacznie dłużej. Szczególnie gdy trawnik zajmuje dużą przestrzeń, lepiej jest posłużyć się jednym z narzędzi przyspieszających pracę.

Kolejny krok to wyrównanie ubitej gleby. Trzeba na niej położyć drewniane deski i przyciskać do powierzchni całym ciężarem ciała. To zapewne nie wystarczy, by przyszły trawnik był odpowiednio równy. Pozostałe niewielkie grudy ziemi wystarczy zagrabić. Wszystko, co pozostanie po tej czynności, można wykorzystać do wypełnienia ewentualnych dziur.

Odkwaszanie i zakwaszanie gleby

Osiągnięcie optymalnych efektów wymaga ponadto sprawdzenia kwaśności gleby. Właściwe środowisko do rozwoju nasion to odczyn między 5,5 a 6,5 pH. Poniżej tej wartości grunt jest zbyt kwaśny. Gleba mająca więcej niż optimum ma z kolei odczyn zasadowy.

Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, koniecznie trzeba zastosować popiół drzewny lub dolomit, czyli nawóz z wapnia i magnezu. Ziemia mająca więcej niż 6,5 pH, a więc zasadowa wymaga zakwaszenia. Przydają się do tego nawozy na bazie siarczanów amonu albo potasu.

Kiedy sadzić trawę?

Na sadzenie trawy trzeba poczekać do odpowiedniej pory roku. Jeden z dogodnych terminów to przełom wiosny i lata, czyli okres od kwietnia do czerwca. Wtedy na wzrost trawy korzystnie wpływa właściwa wilgotność powietrza. Drugi dobry okres trwa od sierpnia do października. W tym czasie gleba staje się bardziej wilgotna niż w innych momentach roku. Dzięki temu szybko rozwija się system korzeniowy trawy.

Sadzenie trawy powinno odbyć się przy długo utrzymującej się dobrej pogodzie. Wysiew na krótko przed okresem ulewnych burz doprowadzi do przeniesienia nasion w głębokie warstwy gleby, przez co nie wykiełkują. Trawa będzie słabo rosnąć także w okresie przymrozków, które mogą się zdarzyć tak w kwietniu, jak i październiku.

Przygotowanie gruntu pod trawnik nie jest skomplikowane. Wymaga ono jednak włożenia sporego nakładu pracy i śledzenia prognozy pogody. Reszta to już tylko czas potrzebny na wyrośnięcie roślin. Gdy trawa już wykiełkuje, włożony wysiłek zostanie wynagrodzony możliwością stąpania po miękkim i naturalnym zielonym dywanie.

31-545 Kraków, ul. Mogilska 65, woj. małopolskie
tel. +48 691 477 700,