Lider Budowlany: Rekultywacja jest bardzo szerokim pojęciem. Jakie prace naprawcze, którymi zajmuje się Pańska firma mieszczą się w jego definicji? Czy z rekultywacją mamy do czynienia kiedy zakładamy ogródek po budowie domu, jak i w przypadku naprawiania szkód poczynionych przez przemysł?

Michał Raczkowski: W kwestii prac związanych z rekultywacją należy rozróżnić zabiegi prowadzone  na terenie zdegradowanym oraz te związane z podwyższaniem wartości użytkowej gruntu. W pierwszym wypadku są to najczęściej inwestycje realizowane przez instytucje publiczne i komercyjne, zainteresowane przeprowadzeniem rekultywacji terenów zdegradowanych przez oddziaływanie czynnika ludzkiego związanego z rozwojem cywilizacyjnym. W drugim przypadku  mamy do czynienia zwiększeniem wartości użytkowej gruntu, poprzez prace rekultywacyjne, ale zabiegi te dotyczą gruntów w wyniku długotrwałego oddziaływania czynnika degradujące pochodzenia naturalnego np. wody. W myśl ustawy zabiegi te kierowane były w głównej mierze do obszarów rolnych. Jednak moim zdanie prace podważające wartości użytkowe należ rozpatrywać w aspekcie rozwijającej się obszarów zurbanizowanych, szukając kompromisów między bytowaniem człowieka, zielenią i gruntem.
 

ochrona-i-rekultywacja-gruntow-1(1).jpg fot. Astacus Eko

Lider Budowlany: Dlaczego należy szukać takich kompromisów?

Michał Raczkowski: Odpowiedź jest prosta. Zaplanowanie zielni w terenie posiadającym małą atrakcyjność przestrzenną staje się magnesem przyciągającym człowieka, poszukującego miejsca odpoczynku od pracy. Natomiast w miejscach poprzemysłowych powstają nowe inwestycyjne, które wymuszają zagospodarowanie terenu w sposób, taki aby nie powodowało negatywnego oddziaływania wtórnego.

Lider Budowlany: Z jakimi realizacjami spotyka się Pan najczęściej? Czy są to zamówienia od instytucji czy raczej indywidualnych klientów?

Michał Raczkowski: Najczęściej spotykamy się ze zleceniami od dużych korporacji, ale istotnym czynnikiem wzrostowym są zlecenia od prywatnych indywidualnych zleceniodawców. W tym przypadku odbiorcą indywidualnym jest najczęściej właściciel ogródka lub osoba zainteresowana jego założeniem.
 

ochrona-i-rekultywacja-gruntow-4.jpg ochrona-i-rekultywacja-gruntow-5.jpgfot. Astacus Eko

Lider Budowlany: Najczęściej przystępujemy do zakładania ogrodu po skończonej budowie nowego domu. Jakie porady i zakres prac proponuje swoim klientom w tej kwestii?

Michał Raczkowski: Odbiorcom indywidualnym proponuję wstępne konsultacje dotyczące sposobu zagospodarowania przydomowych ogródków. Podkreślam jednocześnie, że chcąc w pełni wykorzystać nowoczesne metody pielęgnacji ogrodu, należy już na etapie projektowania domu uwzględnić zagospodarowanie terenu zielonego. Jeżeli chodzi o najczęściej przeprowadzane prace to jest to usprawnienie lub stworzenie odpowiedniego systemu hydropielęgnacji ogrodów. Dobrze dobrana instalacja nie tylko umożliwia nawodnienie, ale również optymalizację zużycia wody i nawożenie. Często spotykam się z praktyką wymiany gruntu na obszarach przyszłych obszarów zielonych, taki zabieg jest czasami uzasadniony, lecz nie zawsze konieczny, ponieważ dobór odpowiednich roślin do danego rodzaj podłoża obniża koszty ogrodu i przyspiesza czas jego stworzenia.

Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.
 

Z ofertą firmy Astacus Eko można zapoznać się na stronie www.astacuseko.pl

83-300 Kartuzy, Zamkowa 15, woj. pomorskie
tel. 586814347,